PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
České hory » Šumava » Naučná stezka - Medvědí stezka

Naučná Medvědí stezka


   Medvědí stezka vznikla v roce 1967 z nadšení a práce skupiny prachatických ochranářů. U jejího vzniku byl obdiv k přírodě kraje Adalberta Stiftera, k dědictví technických památek po předcích a trvalé připomínce místa, kde zhasl poslední medvěd na Šumavě. Naučná stezka začíná v Jelení, kam lze dojet autem nebo dojít ze zastávky Nová Pec a končí v Ovesné, 1 zastávku vlakem od Nové Pece.

  
Začátek naučné stezky
   Jelení jezírko
První ze zastávek stezky. Bylo postaveno roku 1835 pro zlepšení plavebních podmínek. Nádrž je položena v nadmořské výšce 945m a naplňovala se po dobu 10 dnů. Při vypouštění dodávala 0,4 krychlových metrů vody za vteřinu po dobu 5 hodin. Jelení jezírko spojuje s plavebním kanálem Jelení smyk, dlážděná stoka o délce 925m. Švarcenberský plavební kanál již neslouží svému účelu a je dnes technickou památkou. Několikrát do roka se zde konají ukázkové plavby dřeva.
 
  
Jelení jezírko
   Hora Perník
Nejvyšším bodem stezky je hora Perník, na níž lze najít krásná skaliska s velmi zajímavými výhledy. Kolem hory Perník stezka prochází klasickým šumavským pralesem.
 
  
Vrcholové skalisko
Vrcholové skalisko
Pralesní porost

   Vyhlídky
Z hory Perník sestupujeme směrem k přehradě Lipno kolem velkého množství velmi zajímavých skalních útvarů a vyhlídek.
 
  
Obří kostky
Kamenná kráska
Viklan
Hřib
Kaple
Perníková skála

   Lipno
Naučná stezka zde u přehradní nádrže končí.
 
  
Lipno