PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
České hory » Šumava » Naučná stezka - Medvědí stezka

Naučná Medvědí stezka


   Medvědí stezka vznikla v roce 1967 z nadšení a práce skupiny prachatických ochranářů. U jejího vzniku byl obdiv k přírodě kraje Adalberta Stiftera, k dědictví technických památek po předcích a trvalé připomínce místa, kde zhasl poslední medvěd na Šumavě. Naučná stezka začíná v Jelení, kam lze dojet autem nebo dojít ze zastávky Nová Pec a končí v Ovesné, 1 zastávku vlakem od Nové Pece. Cestu lze projít pomocí virtuálního cestování ZDE.

  
Začátek naučné stezky
   Jelení jezírko
První ze zastávek stezky. Bylo postaveno roku 1835 pro zlepšení plavebních podmínek. Nádrž je položena v nadmořské výšce 945m a naplňovala se po dobu 10 dnů. Při vypouštění dodávala 0,4 krychlových metrů vody za vteřinu po dobu 5 hodin. Jelení jezírko spojuje s plavebním kanálem Jelení smyk, dlážděná stoka o délce 925m. Švarcenberský plavební kanál již neslouží svému účelu a je dnes technickou památkou. Několikrát do roka se zde konají ukázkové plavby dřeva.
 
  
Jelení jezírko
   Hora Perník
Nejvyšším bodem stezky je hora Perník, na níž lze najít krásná skaliska s velmi zajímavými výhledy. Kolem hory Perník stezka prochází klasickým šumavským pralesem.
 
  
Vrcholové skalisko
Vrcholové skalisko
Pralesní porost

   Vyhlídky
Z hory Perník sestupujeme směrem k přehradě Lipno kolem velkého množství velmi zajímavých skalních útvarů a vyhlídek.
 
  
Obří kostky
Kamenná kráska
Viklan
Hřib
Kaple
Perníková skála

   Lipno
Naučná stezka zde u přehradní nádrže končí.
 
  
Lipno