PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
České hory » Slavkovský les » Naučná stezka Kladská

Naučná stezka Kladská


Stezka je nepřetržitě v provozu od září 1977. Od Mariánských Lázní je vzdálena 9,5 km (silnice Mariánské Lázně - Kladská), z Lázní Kynžvartu 5 km. Dostupnost buď individuální autoturistikou, autobusem z Mariánských Lázní nebo pěšky po značených turistických cestách. Vstup na naučnou stezku je u loveckého zámečku v osadě Kladská, její konec asi 250 metrů od osady. Připravovaná větev NS půjde mimo silnici zpět k Zámečku. Stezka vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v části pojmenované Tajga.

Vlastní trasa vede po vyvýšeném dřevěném můstkovém chodníčku. Celková délka stezky 1,6 km. Po obvodu jsou četná odpočívadla a vyhlídková místa. Od konce stezky je bezbariérová část přístupná především pro invalidní vozíčkáře. Chůze po naučné stezce nevyžaduje speciální oblečení a není fyzicky náročná.

Na trase je 8 informačních panelů - zastávek:
Vstupní panel - proč ochrana Slavkovského lesa? Znak chráněné krajinné oblasti + symbolická květina Slavkovského lesa arnika chlumní, geologický vývoj reliéfu Slavkovského lesa.
Historie osady Kladská, obyvatelé vodní nádrže.
Minulost a dnešek lesních porostů Slavkovského lesa, fauna Slavkovského lesa.
Minerální prameny Slavkovského lesa - vznik, vývoj, vztahy. Charakteristika některých minerálních pramenů
Vzácná fauna a flóra národní přírodní rezervace Kladské rašeliny - rašeliniště Tajga.
Vznik a rozdělení humolitů (slatiniště, přechodová rašeliniště, vrchoviště).
Historie středověké těžby cínu ve Slavkovském lese a technická památka Dlouhá stoka.
Krásná příroda pro člověka - ochrana přírody a krajiny v České republice, základní úkoly a poslání chráněné krajinné oblasti. Přehled znaků nejstarších chráněných krajinných oblastí a národních parků v České republice.

 
Mapa naučné stezky
Kladský rybník - ostrůvek
Dřevěný chodník nad bažinami