PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
České hory » Jizerské hory » Jizerská padesátka

Jizerská padesátka


www.jiz50.cz

Historie a současnost

Jizerská padesátka vznikla jako testovací závod výkonnosti horolezců TJ LOKOMOTIVA Liberec, kteří se koncem 60. let připravovali na náročné horolezecké expedice. První ročník se uskutečnil poslední lednovou sobotu v roce 1968, za účasti 52 závodníků, a vedl napříč Jizerskými horami z Bedřichova do Kořenova a zpět. Vítězem se stal Josef Driml z pořádajícího oddílu TJ LOKOMOTIVA Liberec.

Třetího ročníku se v roce 1970 zúčastnili všichni členové Expedice Peru 1970, které o čtyři měsíce později, 31. května 1970, pohřbila kamenná lavina pod Huascaranem (členové expedice: Ivan Bortel, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr, Václav Urban). Čtvrtý ročník se posléze již konal pod přídomkem Memorial Expedice Peru 70. Tím získal závod na popularitě, počet účastníků rychle rostl a desátého ročníku se zúčastnilo již 7 863 závodníků. Po otevření hranic v roce 1989 se počet přihlášených snížil a následně se ustálil na 2 500 závodnících. V posledních letech popularita závodu neustále stoupá, což se odráží i na zvyšujícím se počtu závodníků.

Zatím jediný závodník, kterému se povedlo zvítězit ve třech letech po sobě, byl v letech 1985-1987 Jiří Beran.

V letech 1988, 1990, 1998 a 2007 musel být závod z důvodu nedostatku sněhu zrušen. V roce 1993 byl ze stejného důvodu přeložen na březen. V posledních letech došlo ke změnám trati závodu, které přispěly ke zvýšení sportovní hodnoty závodu. Jizerská padesátka je dlouhodobě hodnocená jako velmi dobře organizovaný závod - také díky tomu byl v roce 1995 zařazen do Euroloppetu.

V roce 1999 se Jizerská padesátka stala součástí světové ligy dálkových běhů Worldloppet. V roce 2003 se poprvé jela jako součást FIS Marathon Cupu
Home Jizerské hory a Ještědský hřbet