PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
České hory » Jeseníky » Naučná stezka - Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava


   Naučná stezka Bílá Opava je krásná a také turisticky náročná cesta kolem vodopádů Bílé Opavy. Naučná stezka začíná na žluté turistické značce kousek od Ovčárny, kam je možné dojet autobusem a končí v lázeňském městečku Karlova Studánka. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa naučná stezka nabízí na 5 informačních tabulích i základní informace o přírodě v této jedinečné rezervaci.

  

   1. informační místo
Naučná stezka prochází několika vegetačními stupni. Jsou to především parkovitá hranice lesa nad Barborkou a na svazích Pradědu, subalpínský vegetační stupeň s uměle vysázenou klečí, horský vegetační stupeň smrčin a vegetační stupeň bučin. Tato stezka prochází nejkrásnějším údolím Jeseníků.

2. informační místo - Velký vodopád
Výška vodopádu je 7,9m. Bystřina tímto vodopádem a navazujícími peřejemi překonává na úseku 40 m výškový rozdíl 16,4m. Na ohlazených rulových plotnách pod vodopádem jsou patrny tzv. "obří hrnce" známé například z krkonošské Mumlavy nebo šumavské Vydry, v Jeseníkách však ojedinělé. Balvany a skalní plotny jsou zde porostlé mnoha druhy řas a rozsivek.

3. informační místo - Malý vodopád
Je zde dobře vidět různorodost geologické stavby údolí. Jeho prostřední a dolní část je narozdíl od horní rulové tvořena křemencem.

4. informační místo
Bílá Opava pramení v sedle mezi Petrovými kameny a Pradědem v nadmořské výšce 1280 m. Protéká Karlovou Studánkou a ve Vrbně se v nadm. výšce 544m spojuje se Střední Opavou. Délka jejího toku od pramene je 13,2km.

5. informační místo
Přírodní rezervace Bílá Opava byla vyhlášena roku 1963 na ploše 280 ha a dnes je součástí přírodní rezervace Praděd. Zachovaly se zde původní porosty horské smrčiny, a v nižších polohách i zbytky původních olšin.