Server České hory


Historie Českého ráje


Náves v Klokočí
Náves v Klokočí

Osídlení českého ráje je prastarého data. Začalo již ve starší době kamenné. Ve 3. tisíciletí př. Kr. je doloženo mnoho zemědělských osad v téměř souvislém pásu z vnitra Čech až na Turnovsko, do Prachovských skal a na Sobotecko. Vystřídal se tam lid s keramikou volutovou, vypíchanou, lid popelnicových polí, Keltové, Germáni i slovanští Charváti. Známá jsou mohutná slovanská hradiště v okolí vrchu Mužského a na Novém hrádku v Prachovských skalách.

V 12. - 15. stol., kdy vládli členové mocného rodu Markvarticů a jeho větví Vartenberků, Valdštejnů a Lemberků, byly vybudovány četné hrady a hrádky, jejichž malebné zříceniny dnes přitahují tisíce turistů. Jsou to např. Frýdštejn, Rotštejn, Valečov, Valdštejn, Kost a Trosky.

V té době začala být v kraji zakládána i města, která se postupně stala kulturními a později některá i průmyslovými centry: Turnov, Jičín, Mnichovo Hradiště, Rovensko pod Troskami, Sobotka.
Skalní dům u Kosti
Skalní dům u Kosti
Z kulturněhistorických pozoruhodností Českého ráje hrají významnou roli také zámky, někdy vystavěné na místě bývalých hradů či středověkých tvrzí. V některých z nich jsou dnes instalovány cenné sbírky nábytku, obrazů, keramiky, zbraní ap., jiné jsou účelově využívány. Z nejznámějších lze uvést Sychrov, Hrubý Rohozec, Hrubá Skála, Mnichovo Hradiště, Jičín a Humprecht.

Kouzlo Českého ráje by však nebylo úplné bez lidové architektury a té se naštěstí dochovalo v některých obcích a na samotách ještě nemálo: od Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova, přes Kopicův statek na Hruboskalsku, roubená stavení na Malé Skále až po dřevěnou zvonici v Rovensku pod Troskami.
Zpět
Home Český ráj

 


  Ubytování Český Ráj
Rozšířené vyhledávání
  Ubytovaní na mapách
Snadný výběr ubytování přímo na mapě
  Ubytování Český Ráj
Katalog ubytování podle míst
 

eProgess TOPlist