Skiareál Razula

Vleky, sjezdovky, běžecké tratě


Vlek/Lanovka
Délka (m)
Kapacita (os./hod.)
vlek Razula - Doppelmayr
800
1000
vlek Galik - Tatrapoma
400
600
vlek Horal - Tatrapoma
350
600
vlek Laterna
150
600
vlek Dětský vlek
60
-
Sjezdovka
Délka (m)
Převýšení (m)
červená Razula
1000
210
červená Galik
400
80
modrá Horal
400
50
modrá Laterna
200
45
modrá Mini sjezdovka
60
-
Běžecké tratě

Běžecké lyžování ve Velkých Karlovicích
Velké Karlovice nabízí několik kilometrů upravovaných běžeckých tras, na své si přijdou i milovníci skialpinismu.

Pro snadné vystoupání na hřebenové trasy lze využít i vlek Razula, kde můžete nechat lyžovat své odrostlejší děti a sami vyrazit na běžky. Nabízí se zde snadná trasa přes Bařinku (kolem 300 let starého buku - stromu roku 2007) k hotelu Horal. Na Bařince můžete také odbočit k sedlu pod Lemešnou na krásné trasy po hřebeni Javorníků nebo naopak kolem rozcestí U Tabulí přes rozhlednu Súkenická na Třeštík o po hřebeni přes Benešky na Soláň. Z obou hřebenovek máte několik možností sjet do údolí a nasednout na večerní skibus nazpět domů.

Skialpinismus ve Velkých Karlovicích
Co to slovo znamená? Většina cosi tuší, vždyť to konec konců vyplývá ze slova samotného - horolezectví a k tomu připasované lyže. Kdo však má opravdu zcela přesnou představu o tom, co se za tím skrývá? Skialpinismus je v podstatě volný pohyb zimním horským terénem mimo značené cesty a upravené svahy. Při sjíždění je proto potřeba si hledat cestu a být připraven na hluboký prašan stejné jako na umrzlý firn. Namísto vleků a lanovek se vzhůru stoupá vlastními silami, ať už na lyžích - s pomocí tzv. tuleních pásů nebo s lyžemi na batohu a stoupacími železy na nohou. Obtížnost skialpinistické túry pak závisí pouze na tom, jak strmými a exponovanými svahy se stoupá vzhůru a jak strmé a náročné svahy se sjíždějí.

Ve Velkých Karlovicích si můžete vybrat, najdete tady spoustu terénů vhodných pro skialpinistické túry. Některé vhodné trasy jsou vyznačeny na následující mapce oranžovou čárkovanou značkou.

Vybrané běžecké tratě a trasy pro skialpinismus
Trasa č. 1 - červená: Velké Karlovice, rozc. Soláň (Pepicentrum) /P - parkoviště/ 0 km; Lyžařský vlek u Bambuchů /P/ 0,5 km; AC Machůzky /P/ 2,5km; Léskové - Hotel Galik /P/ 6,5 km; Hotel Pod Javorem, Hotel Horal /P/ 10,5 km; U Tabulí 14,5 km; Súkenická, rozhledna 17,0 km; Třeštík, tur. chata 18,5 km; Pod Vysokou, Benešky 25,5km; Kotlová, Soláň - Čarták sedlo 33,5 km; Tanečnica 39,0 km; Ptáčnice , Vsacký Cáb, tur. chata 49,0 km; Dušná 53,0 km; Vsetín - Jabloňová, Vsetín, ČD 66,0 km - strojově upravováno. Úvod trasy údolím, od hotelu Horal stoupání, od Třeštíku klasická hřebenová trasa.

Trasa č. 2 - modrá: Velké Karlovice, Léskové - Razula, výstupní stanice lyž. vleku 0 km; Bařinka 2 km; Prales Razula 3,5 km; Hotel Horal /P/ 8,0 km. Příjemnou projížďku po značené strojově upravené trase si můžete vychutnat např. odpoledne, třeba po dopolední lyžovačce na Razule. U hotelu Horal si můžete vyzkoušet snowtubing, squash nebo bowling a ochutnáte výbornou kuchyni nebo se zahřejete ve wellness Horal. Návrat můžete odložit klidně i na večer, po osvětlené běžko - cyklostezce se k Razule dostanete i za tmy.

Trasa č. 3 - zelená: Velké Karlovice, Podťaté, Hotel Polanský /P/ 0 km, Pindula - sedlo 4,0 km - turistická trasa - Bařinka
8,0 km - strojově upravováno. Trasa převážně stoupá až k sedlu Pindula (Na Lemešné), vhodné projet i v opačném směru.

Trasa č. 4 - turistická červená: U Tabulí 0 km; Pindula sedlo 5,0 km; Butorky 9,0 km; Velký Javorník 11,0 km; Ztracenec 13,5 km; Portáš 22,5 km. Krásná běžkařská trasa pohraničním hřebenem Javorníků s dalekými výhledy, na vrcholu Ztracenec pomník (Tři kříže). Na Portáši možnost občerstvení.

Skialpinistické trasy
Trasa I. - Velké Karlovice - Jezerné, pohostinství, požluté turistické značce, kolem Karlovského jezera do sedla Pod Kotlovou. Po tur. červené směr Soláň, před lyžařskými vleky vlevo. Sjezd po loukách na trasu turistické zelené značky, následný sjezd zpět k pohostinství Jezerné.

Trasa II. - od zastávky ČD po zelené nebo z nádraží ČD po žluté turistické značce směrem na Koncovou 897m/m, z Koncové sjezd do Polomové (Plus-kovec), údolím Pluskovce pěšky zpět na zastávku ČD nebo po zelené pokračovat na Příschlop, následně po žluté na Javorníček. Sjezd do Polomové po turistické žluté nebo po cyklotrase č. 3 sjezd do Pluskovce.

Provozní doba
Lyžování od 9 do 16 hodin, večerní lyžování od 18.30 do 21 hodin (kromě neděle)