PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
České hory » Orlické hory a Broumovsko » Rtyně v Podkrkonoší

Rtyně v Podkrkonoší

Rtyně v Podkrkonoší leží v severovýchodních Čechách pod Jestřebími horami.

Dominantou města je gotický kostel svatého Jana Křtitele. U kostela stojí stará zvonice z roku 1544, která je nazývána zvonicí rtyňského typu, neboť žádná s podobným tvarem či konstrukcí nebyla v celé České republice ani v Evropě dosud nalezena. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše. Významný vliv na rozvoj města měla těžba černého uhlí. Několikasetleté hornické tradici je věnována expozice Městského muzea.

Rtyně je ze severu obklopena hřebeny Jestřebích hor a na severozápadě se vypíná panorama Krkonoš. Díky této poloze je ideálním výchozím bodem pro cykloturistiku a turistiku. Ve městě se křižují dvě značené cyklistické trasy, po kterých se můžete vydat za poznáním malebné krajiny Podkrkonoší či zavítat do oblasti Broumovska. Jihozápadním směrem směřuje cyklistická i turistická trasa ke zřícenině hradu Vízmburk. Od východního okraje města je vyznačena naučná stezka Rtyňský okruh, která vede do míst bývalé těžby. U jižního okraje stojí rozhledna, která nabízí malebný pohled na město a jeho okolí. Severovýchodním směrem je viditelná linie obranných bunkrů a pevností. I v této části vedou turistické a cyklistické trasy. V zimním období lze využít pečlivě udržovaných běžeckých tras, lyžařských vleků a blízkosti Krkonoš.

Domovská stránka - Web: 

Městské muzeum Rtyně - má tři stálé expozice: etnografickou, která dokumentuje historii města a života zdejších obyvatel, expozici selského povstání 1775 a ojedinělou expozici 400 let dolování uhlí. Po prohlídce muzea můžete navštívit i dominantu města - dřevěnou zvonici a projít si naučnou stezku po hornických památkách.

Rozhledna u Rtyně v Podkrkonoší - nachází se na konci Rtyně při silnici na Červený Kostelec. Dřevěná rozhledna je vysoká 8 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 5 metrů a musíte k němu zdolat 23 schodů. Z vyhlídkové plošiny jsou překvapivě daleké rozhledy – na rtyňsko-svatoňovickou kotlinu, panorama Krkonoš, ale třeba i na nedaleký rtyňský kostel Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí.

Hvězdárna ve Rtyni v Podkrkonoší - nachází se východně od Rtyně mezi kopci a lesy na území zvaném Zeda. Hvězdárna slouží k fotografování a pozorování hvězdných objektů. Pod kopulí o průměru 8 metrů je umístěno několik dalekohledů. Návštěva je možná pouze po předchozí domluvě.

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Rtyně v Podkrkonoší. Web: www.offtrack.cz/cs

Rtyně letecký pohledRtyně letecký pohled
Letecký pohled na Rtyni
Rtyně - NáměstíRtyně - Náměstí
Náměstí
Rtyně - letní scénaRtyně - letní scéna
Letní scéna
Rtyně pohled na centrum městaRtyně pohled na centrum města
Rtyně pohled na centrum města
Město RtyněMěsto Rtyně
Město Rtyně
Rtyňská zvoniceRtyňská zvonice
Rtyňská zvonice
Socha Rebela ve RtyniSocha Rebela ve Rtyni
Socha Rebela
Rtyňská zvoniceRtyňská zvonice
Zvonice
Pohled na RtyniPohled na Rtyni
Pohled na Rtyni
Fotografie uživatelů
Vízmburk
Vízmburk
Vízmburk
Vízmburk
Na Jestřebích horách
Jestřebí hory
POHLED z JESTŘEBÍCH HOR