Server České hory
Reklama
Vysoké Tatry Vysoké Tatry Vysoké Tatry

Nahrát fotku

Rtyně v Podkrkonoší


Rtyně v Podkrkonoší leží v severovýchodních Čechách pod Jestřebími horami.

Dominantou města je gotický kostel svatého Jana Křtitele. U kostela stojí stará zvonice z roku 1544, která je nazývána zvonicí rtyňského typu, neboť žádná s podobným tvarem či konstrukcí nebyla v celé České republice ani v Evropě dosud nalezena. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše. Významný vliv na rozvoj města měla těžba černého uhlí. Několikasetleté hornické tradici je věnována expozice Městského muzea.

Rtyně je ze severu obklopena hřebeny Jestřebích hor a na severozápadě se vypíná panorama Krkonoš. Díky této poloze je ideálním výchozím bodem pro cykloturistiku a turistiku. Ve městě se křižují dvě značené cyklistické trasy, po kterých se můžete vydat za poznáním malebné krajiny Podkrkonoší či zavítat do oblasti Broumovska. Jihozápadním směrem směřuje cyklistická i turistická trasa ke zřícenině hradu Vízmburk. Od východního okraje města je vyznačena naučná stezka Rtyňský okruh, která vede do míst bývalé těžby. U jižního okraje stojí rozhledna, která nabízí malebný pohled na město a jeho okolí. Severovýchodním směrem je viditelná linie obranných bunkrů a pevností. I v této části vedou turistické a cyklistické trasy. V zimním období lze využít pečlivě udržovaných běžeckých tras, lyžařských vleků a blízkosti Krkonoš.
 

Rtyně v Podkrkonoší - oficiální stránky, Web: www.mestortyne.cz
Městské muzeum Rtyně - má tři stálé expozice: etnografickou, která dokumentuje historii města a života zdejších obyvatel, expozici selského povstání 1775 a ojedinělou expozici 400 let dolování uhlí. Po prohlídce muzea můžete navštívit i dominantu města - dřevěnou zvonici a projít si naučnou stezku po hornických památkách.
Rozhledna u Rtyně v Podkrkonoší - nachází se na konci Rtyně při silnici na Červený Kostelec. Dřevěná rozhledna je vysoká 8 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 5 metrů a musíte k němu zdolat 23 schodů. Z vyhlídkové plošiny jsou překvapivě daleké rozhledy – na rtyňsko-svatoňovickou kotlinu, panorama Krkonoš, ale třeba i na nedaleký rtyňský kostel Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí.
Hvězdárna ve Rtyni v Podkrkonoší - nachází se východně od Rtyně mezi kopci a lesy na území zvaném Zeda. Hvězdárna slouží k fotografování a pozorování hvězdných objektů. Pod kopulí o průměru 8 metrů je umístěno několik dalekohledů. Návštěva je možná pouze po předchozí domluvě.

 

Letecký pohled na Rtyni
Náměstí
Letní scéna


Socha Rebela
ZvoniceReklama
Vysoké Tatry Vysoké Tatry Vysoké Tatry

TOPlist