Horská chata Lusitania

Podrobný popis objektu


Poloha a dosažitelnost
Horská chata Lusitania stojí na řídce osídleném úbočí Desenského vrchu, kde končí louky a začínají hluboké smrkové a smíšené lesy. Vzdálenost do centra Desné je asi 1km. Cesta je pro auta celoročně sjízdná, v případě sněhové pokrývky lze zaparkovat asi 100 metrů od chaty. Pro přesnou lokalizaci chaty doporučujeme interaktivní mapu Desné ( http://www.mesto-desna.cz/mapa_desna.htm ), kam zadáte Desná I. 24; druhou možností je www.mapy.cz, kam zadáte Horská chata Lusitania. Pro hosty, kteří přijedou vlakem či autobusem, lze po předchozí domluvě zajistit odvoz na chatu i zpět při ukončení pobytu. Po předchozí domluvě lze zajistit i dopravu osobním vozidlem z Prahy či ze Slánska za výhodných cenových podmínek (pro max. 4 osoby).
Vybavení a služby
Jednopatrová budova se 6 pokoji (2 v přízemí a 4 v 1.patře) a 19 lůžky. Topení elektrickými přímotopy (WC, koupelny, pokoje č. 1-6) a kamny (společenská místnost, hala, pokoje č.1 a 2). V přízemí se nachází plně vybavená společná kuchyň (lednička s mrazničkou, elektrický sporák s troubou, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, kuchyňské náčiní a nádobí k dispozici), společenská místnost (jídelna) s krbovými kamny a dětským koutkem. V hale jsou police na venkovní obuv, věšáky na šaty, vstup do 2 koupelen se sprchovými kouty a do umývárny se 2 WC. V přízemí se nachází 1 pokoj (3 lůžkový s možností přidat 4. lůžko), vhodný pro rodinu s malými dětmi nebo pro seniory. Do zbylých 4 pokojů se jde po schodech ze vstupní haly (s počty lůžek 5, 3, 4 a 4). Na společné chodbě v patře mají pokoje uzamykatelné vestavěné skříně. Chata je nekuřácká, není zde televize. K dispozici je venkovní gril a ohniště s posezením, hračky a knížky pro děti, dětská vanička, ruční pračka a informační materiály.

Pobyt s domácím zvířetem: Je možný
Rekreace a služby v okolí
Horská chata Lusitania se nachází na přirozené křižovatce turistických cest a Sokolské ulice, odkud se můžete vydat na vycházky do čtyř různých směrů. Nejbližšími cíli může být údolí řeky Bílá Desná a pomník protržené přehrady (1km), samota Sovín (1km), osada Novina (2km), či 365 kamenných schodů do osady Mariánská hora ke kapličce a pamětní desce F.Schillera (2km), na jizerskou magistrálu do Albrechtic (2km) nebo přehradní nádrž Souš a vodopády na řece Černá Desná (4km). Kdo by uvítal možnost polopenze či plné penze, lze je objednat v nedaleké chatě (asi 90 metrů od nás), nebo v některém ze stravovacích zařízení v Desné, které jsou ve vzdálenosti přibližně 1km od chaty. Ve stejné vzdálenosti jsou i zastávky linkových autobusů, železniční zastávka, městský sportovní areál, zdravotní středisko, pošta, samoobsluha, menší obchody (i několik „večerek“) a infocentrum. Dobré možnosti nákupů nabízí i Tanvald (3km od chaty) – Billa, Lidl, Penny. S běžkami můžete vyrazit přímo od chaty. Nedaleko bývá připraven běžecký okruh. Nástupní místa na Jizerskou magistrálu jsou u hájovny na Mariánské hoře (6 km autem, na běžkách méně) nebo u přehradní nádrže Souš (6 km autem, na běžkách méně). Obě místa jsou dostupná na běžkách od chaty. Nejbližší skiareál Desná - Černá říčka (4 km autem).
TOPlist