Skiareál Železná Ruda - Špičák

Podrobný popis objektu


Poloha a dosažitelnost
Areál (860 – 1202 m.n.m.) se nachází poblíž Železné Rudy 40 km jižně od Klatov. Cesta autem z Prahy trvá 2,5 hodiny, vlakem 3,5 hodiny. Z Plzně 1 hodinu autem, necelé 2 hodiny vlakem (zastávka pouhých 200 metrů od vleku). U sjezdovek nové parkoviště pro 230 aut a celkem až 1000 parkovacích míst poblíž.
Vybavení a služby
Šumavský Ski&Bike Špičák patří ke stálicím TOP českých lyžařských areálů, přitom cenově nejpřívětivějším. Užijete si tady sportovní sjezdovky v kombinaci s lehčími tratěmi pro rodiny s dětmi. Čeká vás jak pohodové lyžování na tratích vhodných i pro děti či začátečníky, tak adrenalin a opravdové vyžití pro lyžařské fajnšmekry. Místní raritou je nejprudší česká sjezdovka – Šance, se sklonem až 100 % (45°).

Největší lyžařské středisko Plzeňského kraje aktuálně nabízí 8,5 kilometrů sjezdovek, z nichž je 88 % zasněžováno technickým sněhem. Z celkem 5 hlavních tratí je jedna černá (již zmíněná Šance), dvě červené a dvě modré. K tomu snowpark Freestyle Area na někdejší sjezdovce Lubák a další příjemné svahy pro výuku dětí nebo začátečníků, například dětský areál a hřiště pod hotelem Sirotek, pohyblivý koberec a další hřiště pro děti hned poblíž lanovky. Nové parkoviště hned u sjezdovek pojme 230 aut, čtyřsedačková lanovka a 10 dalších vleků má celkovou kapacitu 7550 osob za hodinu. Pro běžkaře se tady připravuje speciální okruh a v okolí jsou desítky kilometrů upravovaných tratí. V okolí trasy pro skialpinisty (půjčují tady i vybavení).

Na sjezdovce Spodní Šance, kde stojí trať měřeného slalomu, přibyla fotobuňka a lyžaři si tady testují rychlost své jízdy. Zařízení se může přepínat – buď se jede slalom na čas, nebo se měří rychlost sjezdu. V únoru 2017 si tady odbude premiéra jednoho ze závodů světového poháru v nové disciplíně paraski (seskok padákem a obří slalom).

Letos na Špičáku zahajují už 43. ročník vlastní lyžařské školy s nejlepšími instruktory v oblasti. Nově nabízí i výuku freestylových základů ve fun parku. Pro nejmenší lyžaře již od 3 let organizují každý den zimní sezony kratší výukové bloky.Instruktoři Ski&Bike Špičák zajišťují výuku lyžování/snowboardingu také v areálech Nad Nádražím a Belvederu. K dispozici půjčovna lyží Rossignol (a dalšího vybavení), servis.
Skialpinismus
Zájemci o skialpinismus si letos mohou nově zapůjčit vybavení v lyžařské půjčovně. K dispozici mají 7 skitouringových tras o délce 48 km, čtyři z nich vedou přes Ski&Bike Špičák. Oblast Špičáku a Železnorudska se stala ve spolupráci s místní horskou službou propagátorem bezpečného skialpinismu.