PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ

Strážný

Historie obce je úzce spojena se Zlatou stezkou, která vedla stráženskou kotlinou a spojovala bavorský Pasov s českým vnitrozemím. Na této významné obchodní tepně vznikla v 17. století osada Kunžvart. Původní název osady pocházel od nedalekého strážného hradu Kunžvart, později se pro obec vžil název Strážný. Obec poměrně rychle začala prosperovat a již v roce 1833 jí procházela silnice spojující Prahu s Pasovem. V polovině 19. století získala obec dokonce tržní právo, které jí umožnilo pořádat třikrát ročně trhy a byla označována za město. Dnešní městys využívá i nadále výhodné příhraniční polohy se sousedním Německem.

Zajímavosti:

Hrad Kunžvart: - Založení hradu se datuje do 14. století, kdy ho pravděpodobně nechal zbudovat král Jan Lucemburský, jakožto ochranu Zlaté stezky. Jedná se tedy o hrad strážního typu, který byl součástí panství vimperského. Od 16. století se hovoří o zpustlém hradě, který byl na sklonku téhož století vypálen. Od té doby chátral. Dnes má podobu zříceniny a nejzachovalejší částí je 15 metrů vysoký donjon.

Třístoličník: - Na jeho vrcholku (1311 m.n.m.) se nachází vyhlídka s výhledem do Německa a také na Alpy. Můžete zde obdivovat zvětralé sklaní útvary, které mají podoby skalních věžiček s prohlubněmi. Vydat se sem můžete po červeně značené trase hřebenové cesty vedoucí z Nového Údolí.

Stožecká kaple: - Kaple se nachází u pramene pod Stožeckou skálou, před válkou byla oblíbeným poutním místem. Po roce 1948 chátrala a v 80. letech 20. století byla přebudována do dnešní podoby.

Domovská stránka - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Strážný. Web: www.offtrack.cz/cs

Fotografie uživatelů
Šumava - Řasnice, nedaleko Dolního Cazova
Březová Lada
Nad Poleckou nádrží
Polecká nádrž
Žďárecké jezírko poblíž zaniklých obcí Stodůlky a Světlé Hory
Žďárské jezírko
Šumava - Žďárecké jezírko
Borová Lada - Křížová cesta