PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
České hory » Krušné hory » Šindelová

Šindelová

Obec Šindelová se nachází v Krušnohoří mezi městy Nejdek a Kraslice, přímo pod hlavním hřebenem Krušných hor. Nejvyšším místem obce je Špičák 991 m n. m. nejnižší místo je dolní část osady Dolní Obora 565 m n.m. Obec má 36 km2, povrch tvoří 2/3 lesy. Původně zde bylo 13 osad, dnes má obec 4 části. Zajímavostí je větší počet chatařů než stálého obyvatelstva.

První zmínka o Šindelové pochází z roku 1427 o tvrzi, zvaná Hradiště u Krásné Lípy (dnešní část Krasná Lípa), která byla osadou sklářů. Zejména Dutrichové, sklářští mistři, kteří si nechali ve Vídni patentovat svou červenou barvu (výroba okenních vitráží), se proslavili. Největší úbytek obyvatel zaznamenala Šindelová v r. 1680, kdy sem dorazil mor, na památku moru zde dodnes stojí morová muka - kříž 2 m vysoký (zahynulo 150 obyvatel). V r. 1732 se zde teprve podruhé v celém Rakousku-Uhersku pěstovaly brambory (sousední Přebuz byla první 1731), do obce je dovezli kupci Josefa Majerna z Majernu, který byl místním knězem pozdějším arcibiskupem pražským. V kraji započal také hutní průmysl, jemuž dominovala těžba železné rudy, a sním související výroba dřevěného uhlí - v osadě Milíře.

V roce 1769 nechali Nosticové zbudovat lovecký zámek Méssides - později Favorite, dnešní Favorit, který obklopovala 300 ha rozlehlá obora, v níž se chovali po 150 let bílí jeleni. Vychovateli dětí Nosticů byl Jan Evangelista Purkyně a Josef Dobrovský. Na zámek jezdil rodinný přítel Johan Wolfgang von Goethe (oficiálně se zde zdržel 35krát), který zde strávil několik narozenin a napsal báseň "Och jak jste krásné Krušné hory". Na zámku byla dvakrát i císařovna Sissi. V roce 1839 nechali postavit Nosticové nejslavnější železárnu, kde se vyráběl poprvé na světě pocínovaný, později pozinkovaný, plech.

V období První světové války v obci pracovali na několika místech zajatci z tábora v Jindřichovicích, Srbové a Chorvati. V roce 1938 žilo v třinácti osadách Šindelové 3 480 obyvatel, z nichž 98,5 % se hlásilo k německé národnosti. Po Druhé světové válce byla velká část odsunuta do oblasti Ausburg. 6. června 1945 zde Revoluční gardisté ubili bez soudu 10 předních členů německé obecní samosprávy. Památník této události byl postaven v roce 1997.

Zajímavosti:

Šindelové dominuje rybník Tajch (1.5 ha) s přírodním koupáním a možností stanování. V okolních lesích se nachází desítky km lesních cest (bez automobilové dopravy), které jsou součástí značení Českého klubu turistů a mezinárodně značených cyklotras. V obci je možno zhlédnout památnou Vysokou pec, Kamenný hřib a zpovzdálí zámeček Favorit (soukromý pozemek). Nedaleko je i čedičový útvar Varhany. Za návštěvu stojí i mokřad a slatiny - HAAR, největší stromořadí v střední Evropě a modřínová alej. Okolí Šindelové v zimě poskytuje ideální terén pro běžkaře. V obci je pošta, dvě restaurace, knihovna a obecní úřad. Meteorologická stanice ČHMÚ Plzeň. V létě kemp.

Text vznikl za spolupráce s panem Kovaříkem, kterému tímto děkujeme.

Domovská stránka - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Šindelová. Web: www.offtrack.cz/cs

Šidelová - zámekŠidelová - zámek
Zámek
Šindelová - letecký pohledŠindelová - letecký pohled
Letecký pohled
Šindelová - vysoká pecŠindelová - vysoká pec
Vysoká pec
Šindelová - meteostaniceŠindelová - meteostanice
Meteostanice
Šindelová - meteostaniceŠindelová - meteostanice
Meteostanice
Šindelová - pohled na část obce a hřebenovou oblast - ráj běžkařůŠindelová - pohled na část obce a hřebenovou oblast - ráj běžkařů
Pohled na část obce a hřebenovou oblast - ráj běžkařů
Šindelová - tradiční sněhulák, vysoký přes 5mŠindelová - tradiční sněhulák, vysoký přes 5m
Tradiční sněhulák, vysoký přes 5m
Fotografie uživatelů
Čedičový lom Rotava
Pohled na Krušné hory
Pohled na Krušné hory
Pohled na Krušné hory
Pohled na Krušné hory
Šindelová
Bývalá vysoká pec Šindelová
Rotavské varhany