PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ

Olešnice na Moravě

Olešnice je trojúhelníkové městečko ležící na Hornosvratecké vrchovině, která je součástí Českomoravské vrchoviny.

V obci je několik velkých budov, které zaujmou na první pohled, jsou tu i domy staré a mnohem více těch novějších. Protože náměstí v minulém století několikrát hořelo, jsou tu domy zděné, stavěné převážně až po největším z požárů v roce 1827. Nejzachovalejší památkou staré lidové architektury jsou dřevěnice na Vejpustku. Při procházce městem stojí za shlédnutí Hlouškův mlýn při ulici generála Čápka vedoucí směrem k Crhovu. Přestože z mlýnského kola je již jen torzo a v mlýnici byla pro pohon zavedena elektřina, stojí za to se podívat, jak byla voda k mlýnu vedena a odkud dopadala na lopatky kola.

Po procházce po Olešnici můžete zavítat i do muzeí. Ve městě najdete hned tři muzea – na děti čeká Muzeum strašidel, dále si můžete prohlédnout Muzeum historických vozidel a Muzeum modrotisku.

Okolí Olešnice umožňuje klidnou relaxaci i bohaté sportovní vyžití. Výborné podmínky jsou tady pro turistiku a cykloturistiku. Přímo ve městě se nachází sportovní areál, který nabízí po celý rok adrenalinové sportovní vyžití pro děti i dospělé. Od prosince do března zde můžete lyžovat v lyžařském areálu. V letní sezóně se svezete v terénních kárách, na travních koloběžkách, vyzkoušíte si lukostřelbu nebo se s přáteli vyřádíte při paintballu v přilehlém lese. V horní části sportovního areálu, na vrchu Kopaniny se nachází malá dřevěná trámová rozhledna. Rozhledna je vysoká pouhých 9 m a na vyhlídkovou plošinu se šplhá po dvou železných žebřících. Výhled je půlkruhový směrem k obci Olešnice.

V letních měsících je možné koupání v koupališti, které se nachází na severním okraji obce Olešnice. V areálu promítá i pojízdné letní kino. V těsné blízkosti olešnického koupaliště se nachází lesopark Šnelovka.

Domovská stránka - Web: 

Olešnické informační centrum - Náměstí míru 20, 679 74 Olešnice, tel.: +420 516 410 400, e-mail: infocentrum@olesnice.cz

Ski areál Olešnice - rozprostírá se v malebném prostředí Vysočiny v nadmořské výšce 550 až 660 m. Středisko je tvořeno dvěmi sjezdovkami, z nichž jedna je červená a druhá modrá. Přepravu zajišťují dva vleky. Areál disponuje půjčovnou lyží, ski servisem a také lyžařskou školou. Pro nejmenší je připravena dětská školička včetně dětského lana. Milovníci snowboardingu si přijdou taky na své, a to díky překážkám a skokům na sjezdovceWeb: 

Muzeum strašidel - ve sklepení bývalé ledárny pod kostelem, kde se od zimy do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar, můžete navštívit Muzeum strašidel a postav pověstí Olešnicka. Prohlídku doprovází reprodukovaný výklad, hudba a strašidelné zvuky. Otevřeno je od května do září. Od pondělí do soboty od 9.00 do 16.00 hod., v neděli do 10.00 do 16.00 hod.Web: 

Muzeum historický vozidel - nabízí stálou výstavu historických vozidel a obrazů rodiny Hamerských. Pod olešnickou radnicí v budově knihovny se v přízemí nachází galerie se stálou výstavou obrazů významného olešnického umělce Karla Hamerského, především významného krajináře. Jeho syn se pak stal sběratelem historických vozidel – automobilů a motocyklů československé výroby. Exponáty se nachází ve dvorním traktu tohoto objektu.Web: 

Muzeum modrotisku - modrotisková dílna rodiny Danzingerovy nabízí prohlídku poslední původní dílny v ČR s výkladem a ukázkou výrobyWeb: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Olešnice na Moravě. Web: www.offtrack.cz/cs

Olešnice na MoravěOlešnice na Moravě
Olešnice na Moravě
Olešnice na MoravěOlešnice na Moravě
Olešnice na Moravě
Olešnice na MoravěOlešnice na Moravě
Olešnice na Moravě
Olešnice na MoravěOlešnice na Moravě
Olešnice na Moravě
Olešnice na MoravěOlešnice na Moravě
Olešnice na Moravě
Olešnice na MoravěOlešnice na Moravě
Olešnice na Moravě
Fotografie uživatelů
Zelenkův kopec u obce Ústup
Zelenkův kopec u obce Ústup,Zimní procházka.
Zelenkův kopec u obce Ústup,výhled
Rozhledna Zelenkův kopec u obce Ústup
Vír