PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
České hory » Český Ráj » Troskovice

Troskovice

Troskovice se nachází v romantické chráněné krajinné oblasti Český ráj, pod jedinečnou dominantou hradu Trosky.

Hrad Trosky byl vybudován na dvou strmých čedičových skaliscích. Při prohlídce máte možnost vystoupat na věž Babu i na vyhlídku pod věží Panna, které skýtají jedinečný rozhled do okolní krajiny. Za dobrého počasí lze z hradu vidět až do Prahy.

Jihovýchodně pod hradem Trosky se rozkládá skalní městečko Apolena, které bylo vyhlášeno přírodní rezervací. Jedná se o jedinečný geomorfologický útvar z velmi měkkého pískovce s malou příměsí kaolinického tmelu. Součástí je i podzemní jeskyně Sklepy, která je zimovištěm netopýrů. Přírodní rezervace Apolena je od roku 2010 pro veřejnost uzavřena!

Turisty oblíbený je také Nebákovský rybník, který je se svou délkou 1,25 km nejdelší ze všech rybníků v Podtrosekých údolích. Pod rybníkem u hráze stojí barokní kulturní památka - Vilémův mlýn, připomínaný již roku 1455. Kousek od rybníku Nebákov prochází naučná stezka Podtrosecká údolí, která vede malebnými údolími pod hradem Trosky. Stezka je vhodná pro pěší, případně i cyklisty.

Troskovickou zajímavostí je muzeum panenek a medvídků, kde lze shlédnout opravdové skvosty. Rozsáhlá expozice čítá více než 2000 exponátů.

Troskovice díky krásnému prostředí Českého ráje jsou dobrým výchozím místem jak pro turistiku tak cykloturistiku. Obcí prochází značené turistické i cyklistické trasy.

Troskovice - oficiální stránkyWeb: 

Hrad Trosky - zřícenina gotického hradu z konce 14. století je jednou z dominant Českého ráje. Národní přírodní památku charakterizují dvě věže - Baba a Panna. Panna je vyšší a štíhlejší, Baba menší a podsaditější. Z vyhlídek se otvírají nádherné panoramatické výhledy na Krkonoše, Kozákovský hřbet, Zvičinu, Drábské světničky, Ralsko, Bezděz a z větší části i na České středohoříWeb: 

Muzeum panenek a medvídků - rozsáhlá expozice čítající více než 2000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. V expozici se nachází opravdové historické skvosty a panenky s osudovými příběhy, např. panenka, která prošla koncentračním táborem, či panenka určená jako dárek paní Haně BenešovéWeb: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Troskovice. Web: www.offtrack.cz/cs

Fotografie uživatelů
Trosky
Rovensko kostel sv. Václava
Hrad Kost
Rokytník a Trosky
Věžák "pohádkový rybník"
Vidlák
Rokytnický rybník u Borku
Trosky od Keltského hradiště
Pekařova brána
od Apoleny
Trosky
Věžák