Server České hory
Reklama
Nízké Tatry Nízké Tatry Nízké TatryTuristika, Výlet do okolí
Okolo Žamberka přes zříceninu Žampach

Délka: 19,7 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začínáme ze Žamberka od informačního centra po červené turistické značce směr Tyršova rozhledna, která nabízí výhledy do okolí. Z rozhledny sejdeme kousek po červené turistické značce na křižovatku se žlutou turistickou značkou, na kterou odbočíme. Žlutá nás dovede přes Dlouhoňovice na vrch Kozinec, kde se otevře nádherné panorama Orlických hor. Dále směřujeme do Písečné a obce Žampach, kde na stejnojmenném vrchu stojí zřícenina. Ze zříceniny půjdeme po silnici, která je značena i jako cyklostezka č. 4053. Za kostelem, který stojí u silnice odbočíme směr vodní mlýn. U mlýnu se napojíme na zelenou turistickou značku, která nás odvede zpět na výchozí místo.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolo Žamberka přes zříceninu Žampach
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Žamberk 
 424 m n.m.      křižovatka turistických tras 
 1,4 
 Tyršova rozhledna 
 469 m n.m.        
 6,6 
 Vrch Kozinec 
 485 m n.m.        
 10,4 
 Žampach 
 439 m n.m.        
 11,3 
 Zřícenina Žampach 
 483 m n.m.      cyklo 4053, část trasy souběžně s  
 14,2 
 Mlýn v Písečné 
 386 m n.m.        
 19,7 
 Žamberk 
 424 m n.m.        


 Žamberk má obdélníkové náměstí, kterému dominuje klasicistní radnice z počátku 18. století. Na náměstí dále stojí pěkné historické domy, empírová kašna a morový sloup. Dominantou města je dvouvěžový kostel sv. Václava s výškou věží 72 m. Cennou památkou je i zámek který se rozkládá kolem dvou téměř čtvercových nádvoří a zámecká kaple. K zámku přiléhá zámecký park v anglickém stylu s rybníkem, který dále přechází v oboru. Zámek není veřejnosti přístupný.
 Nad městem Žamberk se tyčí Kapelský vrch, kde stojí synagoga, židovský hřbitov, kaple sv. Rozálie a nedaleko ní pak Tyršova rozhledna - Rozálka či Rozárka. Z rozhledny jsou krásné výhledy na okolí Žamberka, Orlické hory, Kralický Sněžník, Bukovou horu, Suchý vrch a při dobré viditelnosti i část Krkonoš s dominantní Sněžkou.
 Ze strmého vrchu Kozinec se nabízí pěkný výhled na panorama Orlických hor. Je vyhledávaným rogalisty. Turistická značka nevede na úplný vrchol.
 Mezi historické památky obce Žampach patří hradní zřícenina, která se nachází na vrcholu Žampach. Uprostřed obce stojí dřevěná zvonička z počátku 19. století. Nejstarší dochované stavby jsou roubené chalupy z přelomu 18. – 19. století – jedná se o přízemní trojdílné domy.
 Zřícenina gotického hradu Žampach se rozkládá na hradním kopci v obci Žampach. Hrad Žampach byl založen ve druhé polovině 13. století. Dodnes se zachovaly po stranách stopy hospodářských budov, valeně klenutý sklep paláce, zbytky vstupní brány a hradeb.
 V Písečné se nachází kulturní památka – vodní mlýn čp. 35 s technologickým vybavením. Mlýn je veřejnosti přístupný a exponáty připomínají způsob vesnického bydlení, zemědělského nářadí a mlynářského řemesla minulých dob.

Turistika, Výlet do okolí - Okolo Žamberka přes zříceninu Žampach


Fotogalerie trasyTuristické zajímavosti v okolí:
Dlouhoňovice   Žamberk   Letohrad   Kunvald   Přehrada Pastviny   Klášterec nad Orlicí  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Na hrad Žampach a rybník Šušek   Cyklotrasa Rokytnice v Orlických horách - Žamberk   Cyklotrasa Ze Zemské Brány do Žamberku   Turistická trasa Letohrad - Čihák  

Zpět

  Ubytování Písečná
  Ubytování Žamberk
  Ubytování Dlouhoňovice
  Ubytování Orlické hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist