Server České hory
Reklama
Slovenský ráj Slovenský ráj Slovenský rájTuristická trasa - Letohrad - Čihák

Délka: 20,2 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa vede z náměstí v Letohradě po modré turistické značce přes Šedivec do Nekoře. V Nekoři odbočíme na polní cestu a dále lesní cestou nad Divokou Orlicí podle vyrovnávací nádrže na západní okraj samot Údolí. Kolem kapličky stoupáme podél samot V koutech do blízkosti hráze přehrady Pastviny. Pokračujeme dále přes Studeneckou zátoku k autobusové zasávce v obci Pastviny. Z Pastvin trasa pokračuje přes obec Lhotka po silnici do Klášterce nad Orlicí. Od kostela cesta stoupá pěšinou nad řekou a dále po trase naučné stezky do údolí Divoké Orlice. Podél řeky a svislé stěny Ledříčkovy skály se dostaneme k loučce, kde stával lovecký zámeček Lusthaus. Dále pokračuje cesta pře lávku pěšinou ve skalách k Zemské bráně a po silnici k samotám Čiháku.

  Zpět

   Turistická trasa - Letohrad - Čihák
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Letohrad 
 366 m n.m.        
 3,4 
 Šedivec 
 474 m n.m.        
 5,4 
 Nekoř 
 456 m n.m.       křižovatka s turistickou značkou 
 7,7 
 Údolí 
 469 m n.m.         
 8,9 
 Studenecká zátoka 
 494 m n.m.       křižovatka se turistickou značkou 
 11,4 
 Pastviny 
 499 m n.m.       křižovatka se truristickou značkou 
 13,0 
 Lhotka 
 495 m n.m.      část trasy souběžně s cyklotrasou 
 13,9 
 Klášterec nad Orlicí 
 477 m n.m.         
 18,8 
 Zemská brána 
 559 m n.m.         
 20,2 
 Čihák 
 581 m n.m.        


 Mezi hlavní lákadla města patří centrum – Václavské náměstí s morovým sloupem, kostelem, zámkem a městským muzeem, jehož expozice přibližuje historii města. Procházkou zámeckým parkem lze dojít ke kapli sv. Jana Nepomuckého, odkud se naskýtá nádherný výhled. Nedaleko náměstí, v areálu Nového dvora, se nachází Muzeum řemesel.
 Obec v údolí Divoké Orlice v Žamberské pahorkatině. Zachovaly se zde ukázky roubených chalup. K významným stavbám náleží barokní kostel sv. Mikuláše z roku 1698 na místním hřbitově. Zajímavý je i kostel církve československé z roku 1930. Na sever od obce se rozkládá vodní nádrž Pastviny
 U obce se rozprostírá přehradní nádrž. Byla vybudována na řece Divoké Orlici. Přehradní jezero je asi 7km dlouhé a jeho plocha je 110 ha. Přehradní hráz s hydroelektrárnou má výšku 43m. Asi 1 km pod hlavní hrází je vyrovnávací nádrž. Na březích přehradní nádrže se nachází řada rekreačních chat a míst ke stanování a koupání.
 Vzácnou památkou je kostel, který má kamenný základ hlavního oltáře, stůl, na němž jsou čtyři erby rodu Jiřího z Poděbrad. Kostel je jednou z nejstarších památek chráněných státem.
 Chráněný přírodní výtvor a oblíbené výletní místo. Je tak pojmenován skalnatý úsek Divoké Orlice protínající pod osadou Čihák napříč snížený hřbet Orlických hor. Předmětem ochrany je celý krajinný komplex s lesními porosty na svazích, loukami v těsném okolí řeky a balvanitým řečištěm Divoké Orlice, jejíž břehy jsou lemovány nápadnými skalními útvary.
 Původně pohraniční osada, nyní samota.

Turistická trasa - Letohrad - Čihák


Fotogalerie trasy

Přehrada Pastviny
Divoká Orlice v Zemské bráně
Krajina u Čiháku
Přehrada Pastviny ve Lhotce
Přehrada Pastviny
Zámecký park v Letohradě
Náměstí v Letohradě
Kostel v Nekoři
Letohrad - Letecký pohled
Klášterec nad Orlicí - Kostel
Klášterec nad Orlicí - Střed obce
Čihák - Kaplička
Klášterec nad Orlicí - Zemská brána
Lhotka - sídliště


Turistické zajímavosti v okolí:
Čihák   Klášterec nad Orlicí   Letohrad   Nekoř   Přehrada Pastviny   Zemská brána  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Králíky - Kraví skok   Cyklotrasa Ze Zemské Brány do Žamberku   Cyklotrasa Na hrad Žampach a rybník Šušek   Turistická trasa Okolo Mladkova přes tvrz Bouda  

Zpět

  Ubytování Letohrad
  Ubytování Pastviny
  Ubytování Klášterec nad Orlicí
  Ubytování Orlické hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist