Server České hory
Reklama
Alpy Itálie - Dolomity Alpy Itálie - Dolomity Alpy Itálie - DolomityTuristická trasa - Vyšší Brod - Lipenská přehrada

Délka: 11,7 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná ve Vyšším Brodě na náměstí a pokračuje dále po zelené turistické značce podél trati k vodní nádrži Lipno II. Poté pokračuje kolem této vodní nádrže dále podél trati údolím Vltavy k železniční stanici Čertova stěna a kolem obce Přední Loučovice. Z obce vede okolo Čertovy stěny a přes rezervaci Lúč do obce Loučovice. Trasa prochází obcí a stále podél trati údolím Vltavy jde po zelené značce až k přehradní hrázy vodní nádrže Lipno. Zde trasa končí. Dále je možné pokračovat do obce Lipno.

  Zpět

   Turistická trasa - Vyšší Brod - Lipenská přehrada
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Vyšší Brod 
 576 m n.m.         
 4,0 
 Čertova stěna – žst. 
 597 m n.m.        
 6,4 
 Čertova stěna 
 634 m n.m.        
 8,6 
 Loučovice 
 680 m n.m.         
 11,7 
 Lipno – vodní nádrž 
 734 m n.m.        


 Nejvýznamnější památkou ve Vyšším Brodě je cisterciácký klášter s gotickým chrámem Nanebevzetí Panny Marie. Klášterní knihovna čítající 70 tisíc svazků je třetí největší knihovnou v republice. Dnes tady žije komunita mnichů, kteří se snaží o obnovu řeholního života i klášterního komplexu. Mezi další památky se řadí i děkanský kostel svatého Bartoloměje.
 Čertova stěna je jednou z nejhezčích skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy prostírá divoký skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany. V blízkosti parkoviště se vypíná přes 30 metrů vysoký skalní blok zvaný Čertova kazatelna, odkud je pěkný rozhled na romantické řečiště Vltavy. V bezprostřední blízkosti je i národní přírodní rezervace Luč.
 Obec se nachází v přírodním parku Vyšebrodsko, kam také patří přírodní rezervace Rašeliniště Kapličky a Medvědí hora se zbytky horského smíšeného a suťového lesa. Památkové objekty v obci: kostel svatého Oldřicha, kaple svatého Prokopa.
 Lipenská nádrž se rozprostírá na ploše asi 4800ha v širokém údolí mezi šumavskými hřebeny v nadmořské výšce 726m. Nádrž je dlouhá 44km a v některých místech široká až 10km. Je vyhledávaným místem rekreace a největší rekreační oblastí jižních Čech. Na Lipně je provozována lodní doprava.

Turistická trasa - Vyšší Brod - Lipenská přehrada


Fotogalerie trasy

Klášter ve Vyšším Brodě
Čertova stěna
Čertova stěna nad údolím Vltavy
Kapitulní síň ve Vyšším Brodě
Pohled na klášter a Vyšší Brod
Hladina jako zrcadlo na Lipně


Turistické zajímavosti v okolí:
Čertovy proudy   Čertova stěna - Luč   Vodní nádrž Lipno   Vyšší Brod   Lipno nad Vltavou   Přední Výtoň  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Kramolínský okruh   Turistická trasa Okolo Frymburku   Cyklotrasa Vyšebrodský okruh   Cyklotrasa Z Vyššího Brodu k Lipnu  

Zpět

  Ubytování Vyšší Brod
  Ubytování Loučovice
  Ubytování Lipno nad Vltavou
  Ubytování Šumava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist