Server České hory
Reklama
Velká Fatra Velká Fatra Velká FatraTuristická trasa - Třebenice - Třebívlice

Délka: 15 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná v Třebenicích a vede nejprve po zelené k zřícenině hradu Košťálov. Dále budeme pokračovat po žluté značce do Sutomi. Poté sejdeme do Vlastislavy. Následující část cesty bude značena červenou turistickou značkou a zavede nás do Děkovky pod hrad Hrádek (Oltářík). Na jeho vrchol se dostaneme po modré značce. Dále trasa vede přes Děmčice až do Třebívlic, odkud se můžeme vrátit vlakem.

  Zpět

   Turistická trasa - Třebenice - Třebívlice
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Třebenice 
 227 m n.m.      křižovatka s a cyklo 26 
 3,0 
 Košťálov - zříc. hradu 
 451 m n.m.      cyklo 25, část trasy po  
 4,8 
 Sutom 
 367 m n.m.      cyklo 25 
 6,4 
 Vlastislav - rozcestí s červenou 
 292 m n.m.        
 9,4 
 Děkovka - rozcestí 
 471 m n.m.        
 10,1 
 Hrádek (Oltářík) 
 518 m n.m.      místo dalekého rozhledu 
 12,8 
 Dřemčice 
 348 m n.m.      křižovatka s  
 15,0 
 Třebívlice 
 274 m n.m.      křižovatka s a cyklo 231 


 Královské město Třebenice láká turisty především do muzea českého granátu, které je přístupné po celý rok. V okolí se dají poměrně snadno nalézt tyto červené polodrahokamy.
 Na stejnojmenném skalnatém čedičovém kopci stojí zřícenina gotického hradu Košťálov. Vznik hradu je datován rokem 1372. Mezi další důležitá data vztahující se k tomuto místo patří datum 1422, kdy byl hrad obléhán husity. Dnes mohou návštěvníci ještě vidět část původně třípatrového obdélníkového paláce, čtyřbokou dispozici hradního nádvoří a na východní straně zbytky hradby.
 Vesnička Sutom se nachází 3km severozápadně od Třebenic na jihozápadním svahu Sutomského vrchu (505m). Vesnice byla poprvé zmiňovaná roku 1276. Hlavní pamětihodností Sutomi je zdaleka viditelný kostel sv. Petra a Pavla na horním konci vesnice z 80. let 14. století. Nynější podoba kostela je barokní z let 1716 až 1724. Při kostele stojí dřevěná zvonice přestavěná v 19. století.
 První písemná zmínka o Vlastislavi pochází z roku 1184. V místě obce bylo prokazatelně již v raném středověku vystavěno hradiště. Na malé čedičové vyvřelině nad obcí se tyčí věž hrádku Skalka ze 14. století, zbořeného roku 1639. Od věže lze spatřit zříceniny dalších hradů v okolí - Košťálov, Oltářík, Ostrý, Házmburk. V těsném sousedství zříceniny pak stojí zámek Skalka z konce 17. století.
 Hrádek se nachází se na dominantní čedičové skále, která je nazývaná Oltářík. Hrad byl založen husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic, někdy kolem roku 1427. Turisty je navštěvován hlavně kvůli překrásnému rozhledu na celé České středohoří.
 Necelý 1km východně od Dřemčic po žluté turistické se nachází z části zalesněný kopec Kuzov. Vrch tvoří dva skalnaté hřebeny, z nichž tomu nižšímu obyvatelé pro svůj tvar přezdívají "Lví hlava". Ochrana byla vyhlášena 3.11.1949, dnes má chráněné území výměru 7,1 ha. Přírodní památka Kuzov představuje útočiště pro chráněné teplomilné rostliny. Fauna je zastoupena v podobě lišky obecné, káněte lesního či zmije obecné.
 První písemný doklad o Třebívlicích je z roku 1318, kdy se zde nacházely dvě tvrze. Horní tvrz beze zbytku zmizela.

Turistická trasa - Třebenice - Třebívlice


Fotogalerie trasy

Košťálov - celkový pohled
Košťálov - Zřícenina
Košťálov - Zřícenina
Zřícenina nad městem Třebenice
Třebenice
Vlastislav
Blešenský vrch z Dřemčic


Turistické zajímavosti v okolí:
Třebenice   Hrádek   Kamenná slunce   Košťálov   Házmburk   Hora Lovoš  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Do rodiště J. E. Purkyně   Cyklotrasa Českým středohořím   Turistická trasa Okolo Lipské hory   Turistická trasa Třebenice - Libochovice  

Zpět

  Ubytování Lovosice
  Ubytování Velemín
  Ubytování Oparno
  Ubytování České středohoří
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist