Server České hory
Reklama
Vysoké Tatry Vysoké Tatry Vysoké TatryTuristika, Výlet do okolí
Okolo Lipské hory

Délka: 19,3 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: část trasy značená

Tato turistická trasa vede po značených turistických cestách, částečně po silničkách 3. třídy a lesem. Vycházíme z obce Sutom a jdeme dolů do údolí okolo hradu a zámku Skalka u obce Vlastilav. Za obcí směrem na Třebenice před autobusovou zastávkou u rozcestníku odbočíme doprava na červenou turistickou značku. Míjíme obec Chrastná a Děkovka. Za obcí Děkovka je zřícenina Oltařík – Hrádek na kterou musíme odbočit po modré turistické značce. Ze zříceniny se vrátíme zpět na rozcestí a pokračujeme po červené turistické značce do obce Lhota na Lipskou horu. Potom sestoupíme do Medvědic a osady Kocourov. V Kocourově odbočíme na modrou turistickou značku, která nás dovede na hrad Ostrý a obce Březno. Na křižovatce se vydáme po silnici směr Mokrý vrch a vracíme se zpět do obec Sutom (zpracováno dle podkladů paní Jitky Otradovcové).

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolo Lipské hory
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Sutom 
 385 m n.m.        
 1,0 
 Vlastislav - hrad a zámek Skalka 
 310 m n.m.        
 4,6 
 Děkovka, rozc. 
 475 m n.m.      křižovatka s turistickou trasou 
 5,2 
 Zřícenina Hrádek (Oltářík) 
 518 m n.m.        
 5,8 
 Děkovka, rozc. 
 475 m n.m.        
 8,2 
 Lhota 
 473 m n.m.        
 9,5 
 Lipská hora 
 688 m n.m.        
 12,9 
 Kocourov 
 385 m n.m.      krátký úsek společně s turistickou trasou 
 14,3 
 Hrad Ostrý 
 484 m n.m.        
 16,5 
 Březno 
 322 m n.m.      silnice 
 19,3 
 Sutom 
 385 m n.m.        


 Vesnička Sutom se nachází na jihozápadním svahu Sutomského vrchu. Vesnice byla poprvé zmiňovaná roku 1276. Hlavní pamětihodností Sutomi je zdaleka viditelný kostel sv. Petra a Pavla na horním konci vesnice z 80. let 14. století. Nynější podoba kostela je barokní z let 1716 až 1724. Při kostele stojí dřevěná zvonice přestavěná v 19. století.
 Hrad Skalka se tyčí nad obcí Vlastislav na malé čedičové vyvřelině. Z hradní hlásky lze spatřit zříceniny dalších hradů v okolí - Košťálov, Oltářík, Ostrý, Házmburk. V těsném sousedství zříceniny pak stojí zámek Skalka z konce 17. století.
 Zřícenina Hrádek se nachází na dominantní čedičové skále, která je nazývaná Oltářík. Hrad byl založen husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic, někdy kolem roku 1427. Turisty je navštěvován hlavně kvůli překrásnému rozhledu na celé České středohoří.
 Vrch Lipská hora se nalézá v kotlině potoku Modla v CHKO České středohoří. Jedná se o znělcový masiv, na kterém se nachází také stejnojmenná přírodní rezervace s výskytem teplomilných rostlinných společenstev na trachytovém podloží. Je tady pěkný kruhový rozhled.
 V srdci Českého středohoří stojí zřícenina gotického hradu Ostrý. Hrad byl poprvé zmiňován v roce 1433, zpustl o sto let později. Dochovaly se tady zbytky brány, hradeb a bašt. Z romantického vrcholu je také nádherný výhled na České středohoří.

Turistika, Výlet do okolí - Okolo Lipské hory


Fotogalerie trasy

Lipská hora z Vlastislavi
Vlastislav


Turistické zajímavosti v okolí:
Košťálov   Hrádek   Třebenice   Hora Lovoš   Milešovka   Sukoslav  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Do rodiště J. E. Purkyně   Turistická trasa Třebenice - Třebívlice   Turistická trasa Máchovi v patách   Cyklotrasa Českým středohořím  

Zpět

  Ubytování Velemín
  Ubytování Lovosice
  Ubytování Oparno
  Ubytování České středohoří
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist