Server České hory
Reklama
Nízké Tatry Nízké Tatry Nízké TatryTuristika, Výlet do okolí
Máchovi v patách

Délka: 31,5 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: část trasy značená

Cestu začínáme po silnici z obce Sutom směr Boreč, Bílinka. Jdeme po žluté turistické značce. Za Bílinkou přejdeme frekventovanou silnici E 55 a napojíme se na cyklotrasu č. 25, která nás dovede k hradu Opárno. Z Oparna jdeme po zelené turistické značce rezervací Opárenským údolím do Malých Žernosek. Přejdeme frekventovanou silnici z Lovosic na Ústí a dáme se mezi poli k nápadné chatě u přívozu. Tady čekáme na přívoz, který jezdí po 30 minutách a převeze nás do Velkých Žernosek z kterých pokračujeme do Michalovic po cyklotrase č. 3058. Za Michalovicemi odbočíme ze silnice na žlutou turistickou trasu do kopce mezi vinicemi na Radobýl a dále do Žalhostic, kde na vlakovém nádraží sedneme do vlaku směr Lovosice. Z hlavního lovosického nádraží přejdeme na autobusové nádraží odkud nás autobus doveze do výchozího místa Sutom (zpracováno dle podkladů paní Jitky Otradovcové).

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Máchovi v patách
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Sutom 
 385 m n.m.        
 1,8 
 Boreč 
 341 m n.m.         
 3,4 
 Režný Újezd rozc. 
 271 m n.m.      křižovatka s turistickou trasou, cyklo č. 25 
 6,3 
 Hrad Opárno 
 277 m n.m.        křižovatka a turistické trasy 
 9,6 
 Malé Žernoseky 
 163 m n.m.         
 10,4 
 Lodní přívoz 
 141 m n.m.        
 10,7 
 Velké Žernoseky 
 160 m n.m.       pouze část trasy po turistické trase 
 13,4 
 Michalovice rozc. 
 281 m n.m.      za Michalovicemi se napojíme na turistickou trasu 
 14,3 
 Radobýl 
 363 m n.m.        
 15,6 
 Žalhostice 
 151 m n.m.        
 18,8 
 Lovosice 
 149 m n.m.        
 31,5 
 Sutom 
 385 m n.m.        


 Vesnička Sutom se nachází na jihozápadním svahu Sutomského vrchu. Vesnice byla poprvé zmiňovaná roku 1276. Hlavní pamětihodností Sutomi je zdaleka viditelný kostel sv. Petra a Pavla na horním konci vesnice z 80. let 14. století. Nynější podoba kostela je barokní z let 1716 až 1724. Při kostele stojí dřevěná zvonice přestavěná v 19. století.
 Boreč je národní přírodní památkou. Zvláštností jsou v zimě tzv. ventaroly – výrony teplého a vlhkého vzduchu z horních vyústění puklinového systému kopce. Teplotní rozdíl bývá až 16 stupňů. Je zde jediné místo u nás, kde se vyskytuje středomořská játrovka s českým názvem borečka vzácná. Přes vrch vede naučná stezka Lovoš–Boreč. Přímo v obci je v soukromém vlastnictví renesanční zámeček.
 Zřícenina hradu Opárno stojí jen kousek nad obcí Oparno. Hrad byl založen roku 1344 a v polovině 16. století byl již pustý. Dodnes se zachovalo zdivo paláce, sklepní místnosti, zbytky hradeb, příkopů a valů předhradí. Z hradu je pěkný výhled na Milešovku - nejvyšší vrchol Českého středohoří.
 Malé Žernoseky jsou obcí na levém břehu Labe. Začíná zde Opárenské údolí a naučná stezka na Lovoš. Lodní přívoz umožňuje dostat se na druhou stranu Labe do Velkých Žernosek.
 Lodní přívoz na řece Labe mezi Malými a Velkými Žernoseky byl obnoven po 30letech od jeho poslední existence. Jízdní řád: květen-září 7-19 hod., říjen-duben: 7-17 hod. po 30 minutách.
 Velké Žernoseky jsou vinařskou obcí, které leží na pravém břehu Labe. Mezi historické památky patří kostel svatého Mikuláše, zámek Velké Žernoseky.
 Radobýl je čedičový vrch ležící v Českém středohoří. Jeho charakteristický tvar se podobá pravidelné homoli - není ani moc vysoký. Z jeho vrcholu můžeme vidět např. údolí řeky Labe, panorama Českého středohoří a horu Říp. Rádobyl je také spojený se jménem Karel Hynek Mácha. Ten dne 23. října 1836 vyšel na vrchol kopce. Náhle zpozoroval požár, který vypukl v Litoměřicích. Rychle seběhl dolů a zapojil se do hašení. Brzy nato se u něj začali projevovat příznaky vážné nemoci, které 6. listopadu 1836 podlehl. Kříž na vrcholu je postaven na jeho počest.
 Obec Žalhostice se nachází na pravém břehu řeky Labe pod horou Radobýlem. První písemná zmínka je z roku 1319. Jednou z dominantních staveb je bývalá německá škola, postavená v r. 1916, ve které je dnes umístěn obecní úřad.
 Město Lovosice leží v malebné labské rovině na levém břehu Labe, na samém úpatí Českého středohoří. Hlavní dominanty města leží na lovosické tepně - ulici Osvoboditelů. Jsou to budovy současné i bývalé radnice, zámek, kostel sv. Václava.

Turistika, Výlet do okolí - Máchovi v patách


Fotogalerie trasy

Pohled z Radobýlu
Lovosice
České Středohoří u Lovosic


Turistické zajímavosti v okolí:
Hora Lovoš   Košťálov   Litoměřice   Radobýl   Terezín   Třebenice  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Do rodiště J. E. Purkyně   Cyklotrasa Z Litoměřic podél Labe   Turistická trasa Okolo Lipské hory   Turistická trasa Třebenice - Třebívlice  

Zpět

  Ubytování Oparno
  Ubytování Velemín
  Ubytování Lovosice
  Ubytování České středohoří
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist