Server České hory
Reklama
Vysoké Tatry Vysoké Tatry Vysoké TatryTuristika, Výlet do okolí
Z osady Polanka do Skuhrova a přes Velký Uhřínov zpět

Délka: 21,1 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začínáme z osady Polanka a po zelené turistické trase směřujeme údolím Kněžné k Benátkám. Tady odbočíme na neznačenou cestu nahoru, která povede na Ovčín a po silnici do Skuhrova. Ve Skuhrově směřujeme ke zřícenině hradu. Od zříceniny se dostaneme zpět do Skuhrova a Antonínovým údolím řeky Bělé jdeme po silnici s mnoha zákrutami přes Růženinu huť k Novému hradu – Klečov. Po necelém kilometru za Klečovem odbočíme ze silnice na žlutou turistickou značku směr Velký Uhřínov a naše výchozí místo Polanka.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Z osady Polanka do Skuhrova a přes Velký Uhřínov zpět
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Polanka 
 632 m n.m.        
 5,3 
 Benátky 
 475 m n.m.      neznačená cesta 
 6,8 
 Ovčín 
 479 m n.m.      silnice, cyklo 4242 
 8,8 
 Skuhrov nad Bělou 
 401 m n.m.      silnice č.321 
 9,3 
 Zřícenina Skuhrov 
 414 m n.m.      silnice č.321 
 11,2 
 Muzeum Růženina huť 
 414 m n.m.      silnice č.321 
 14,1 
 Nový hrad - Klečov 
 466 m n.m.      silnice č.321 
 15,8 
 Křižovatka 
 506 m n.m.      křižovatka se turistickou trasou 
 19,2 
 Velký Uhřínov 
 629 m n.m.        
 21,1 
 Polanka 
 632 m n.m.        


 Polanka je bývalý mlýn pod Velkým Uhřínovem na říčce Kněžné. Dnes tady stojí rekreační chalupy.
 Benátky - staré tábořiště na říčce Kněžné s nivními lukami podél řeky.
 Mezi historické památky Skuhrova nad Bělou patří zřícenina hradu Skuhrov s dřevěnou vyhlídkou. Dále tady najdete farní kostel sv. Jakuba z 18.století, sochy sv. Václava a sv. J.Nepomuckého z 19.století, tzv. Panský dům z roku 1806.
 Zřícenina hradu Skuhrov se vypíná na skalnatém, ze tří stran nepřístupném výběžku. Hrad vznikl ve 13. století na ochranu stezky do Kladska. Z hradu zbyly dva skromné zbytků zřícenin. Dnes je tady postavena dřevěná rozhledna se dvěmi vyhlídkovými plošinami, ze kterých je výhled na obec a malebné údolí řeky Bělé.
 Ve Skuhrově v části Růženina huť se nachází malé Muzeum železářské výroby. Růženině huti se roztavená surová železo-litina lila do forem a vyráběly se rošty, pláty pro kamna, podstavce šicích strojů, náhrobní kříže, mříže i mnoho dalších výrobků. V muzeu uvidíte řadu dokumentů mapujících tuto huť, ale i rámy do pian a desítky nejrůznějších ručních mlýnků na maso, zeleninu, strouhanku, na úpravu řízků a také odpeckovačů, šlehačů, míchačů, plničku jitrnic, stolní máselničku, ...
 Hrad byl založen na přelomu 14. a 15. století pány z Častolovic. Dodnes se zachovali jen malé zbytky zdí, valy a příkopy.
 Ve Velkém Uhřínově stojí kostel sv. Vavřince z 18. století. Nachází se tady archeologický skanzen Villa Nova, který je věrnou kopií české vesnice z období středověku (12. - 14. stol.). Skanzen obsahuje proutěné a roubené polozemnice, kozí chlívky, kovárnu, chlebovou pec, pece na výpal keramiky. V okolí Velkého Uhřínova rostou památné lípy.

Turistika, Výlet do okolí - Z osady Polanka do Skuhrova a přes Velký Uhřínov zpětTuristické zajímavosti v okolí:
Antonínovo údolí   Luisino Údolí   Zdobnice   Deštné v Orlických horách   Špičák   Zákoutí  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Okolo Zdobnice přes Velkou Deštnou   Turistická trasa Zákoutí (Deštné v Orlických horách) - Velká Deštná   Turistická trasa Okolo města Deštné v Orlických horách   Turistická trasa Okolo města Říčky v Orlických horách  

Zpět

  Ubytování Skuhrov nad Bělou
  Ubytování Kunčina Ves
  Ubytování Zdobnice
  Ubytování Orlické hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist