Server České hory
Reklama
Alpy - Německo Alpy - Německo Alpy - NěmeckoTuristika, Výlet do okolí
Okolo Zdobnice přes Velkou Deštnou

Délka: 21,4 km
Obtížnost: náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Trasa výletu vede po hřebeni a pod vrcholky Orlických hor. Z hlavního hřebenu se budou otvírat krásné rozhledy do okolní krajiny. Kolem vrcholů najdete hodně prvorepublikových bunkrů. Výlet začínáme v osadě Zdobnice a po žluté turistické značce vycházíme směr Pěticestí. Na tomto rozcestí odbočíme na červenou turistickou značku a směřujeme kolem Kunštátské kaple, přes Tetřevec, Homoli na Velkou Deštnou, kde nás čekají krásné výhledy z rozhledny. Po zelené turistické značce klesáme prudce dolů do Luisina údolí. Odtud po červené turistické značce přes Kamenec až na další rozcestí. Tady odbočíme na žlutou turistickou značku, která nás dovede zpět do Zdobnice.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolo Zdobnice přes Velkou Deštnou
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Zdobnice 
 669 m n.m.        
 5,2 
 Pěticestí 
 979 m n.m.       křižovatka turistických tras, Jiráskova cesta 
 6,0 
 Kunštátská kaple 
 1035 m n.m.        Jiráskova cesta 
 9,3 
 Pod Homolí 
 967 m n.m.        křižovatka turistických tras, Jiráskova cesta 
 10,6 
 Valinův pramen 
 1049 m n.m.         Jiráskova cesta 
 13,6 
 Velká Deštná 
 1115 m n.m.      křižovatka turistických tras 
 15,6 
 Luisino Údolí 
 875 m n.m.       křižovatka turistických tras, cyklo 4070 
 18,2 
 Kamenec 
 770 m n.m.        
 19,8 
 Rozcestí 
 764 m n.m.      rozcestí s turisticku značkou 
 21,4 
 Zdobnice 
 669 m n.m.        


 Horská osada Zdobnice leží v údolí stejnojmenné říčky přímo pod hlavním hřebenem Orlických hor. Mezi historické památky patří kamenný most přes Zdobnici se sochami, barokní kostel Dobrého Pastýře a kaple sv. Anny. V zimě jsou tady lyžařské vleky a upravené běžecké tratě. V létě je jedním z nástupních míst pro cyklistické a turistické výlety do oblasti střední části Orlických hor.
 Pěticestí je křižovatka pěti cest na hřebeni Orlických hor. Je zde odpočinkový turistický přístřešek s ohlašovací stanicí horské služby a občerstvení.
 Kunštátská barokní kaple Navštívení Panny Marie z roku 1671 má kruhový půdorys s průměrem 7 m. Střechu kryje šindel, interiér kaple je bez vybavení. Kaple sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří pocházeli především z Tyrol a do Orlických hor byli pozvání na práci. V její blízkosti se nachází vrcholové rašeliniště "U Kunštátské kaple" s výskytem vzácných druhů rostlin.
 Valinův pramen je pojmenovaný po Dr.Valinovi, který byl ve 30. letech 20. století vedoucí staveb silniček ve vrcholových částech Orlických hor.
 Velká Deštná je nejvyšší horou Orlických hor. Dříve se nazývala Sedmihradská hora. Na vrcholu se nachází Štefanova vyhlídka, která je postavena ze čtyřech otesaných kmenů spojených do tvaru pyramidy. Z vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 8 m a vystupuje se na ní po žebříku, se otevře krásný kruhový výhled na Rychnovsko, Broumovsko, Góry stolowe, Kralický Sněžník a za ním panorama Jeseníků, Jestřebí hory a vrcholky Krkonoš. V sezóně je nedaleko vrcholu otevřen kiosek horské služby se základním občerstvením.
 Horská osada Luisino údolí leží v sedle nad Orlickým Zákoutím a Zdobničkou. Najedete tady chalupy, které slouží pro rekreaci. Je zde hájovna, parkoviště s zastávka.

Turistika, Výlet do okolí - Okolo Zdobnice přes Velkou Deštnou


Fotogalerie trasyTuristické zajímavosti v okolí:
Kunštátská kaple   Luisino Údolí   Velká Deštná   Zdobnice   Jelení lázeň   Malá Deštná  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Zákoutí (Deštné v Orlických horách) - Velká Deštná   Cyklotrasa Litice - Orlické Záhoří   Turistická trasa Okolo města Deštné v Orlických horách   Turistická trasa Okolo města Říčky v Orlických horách  

Zpět

  Ubytování Zdobnice
  Ubytování Jadrná
  Ubytování Kunčina Ves
  Ubytování Orlické hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist