Server České hory
Reklama
Nízké Tatry Nízké Tatry Nízké TatryTuristika, Výlet do okolí
Modrava - Pramen Vltavy

Délka: 23,3 km
Obtížnost: náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začínáme u autobusové zastávky v Modravě. Vycházíme po červené turistické značce směr Modravský potok, dále k bývalé Černohorské a Ptačí nádrži. Po červené stoupáme na úbočí Černé hory. Asi po třech kilometrech se otevře nádherný výhled na panorama Šumavy s Roklanem a Velkým Javorem. Dalším zajímavým místem bude Alpská vyhlídka, kde se při troše štěstí a pěkném počasí otevře nádherný výhled na Alpský masiv. U rozcestí Pramen Vltavy odbočíme k prameni Vltavy z kterého pokračujeme po modré značce lesní silnicí po proudu Teplé Vltavy mírným klesáním až do Kvildy. Pokud jsme unaveni, můžeme do Modravy pokračovat autobusem, ale pokud máme dost sil, vydáme se po žluté na Filipovu Huť a pak po zelené do Modravy.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Modrava - Pramen Vltavy
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Modrava 
 1011 m n.m.        křižovatka turistických tras, cyklo 1023 
 2,6 
 Modravský potok, most 
 1060 m n.m.      rozcestí s tur. trasou a cyklo 1023 
 4,3 
 Býv. Černohorská nádrž 
 1134 m n.m.        křižovatka se tur. trasou, cyklo 1042 
 4,8 
 Ptačí nádrž 
 1146 m n.m.       rozcestí se tur. trasou, cyklo 1023 
 9,6 
 U Pramene Vltavy 
 1172 m n.m.       rozcestí s tur. trasou, cyklo 1041 
 9,9 
 Pramen Vltavy 
 1184 m n.m.         
 16,1 
 Kvilda 
 1053 m n.m.       křižovatka turistických tras 
 21,3 
 Filipova Huť 
 1105 m n.m.         
 23,3 
 Modrava 
 1011 m n.m.        


 Dominantou Modravy a kulturní památkou je Klostermannova chata, která slouží jako rekreační zařízení. Mezi zajímavé stavby patří Bienertova pila na rezonanční dříví z kterého se vyrábí hudební nástroje (dnes část továrny je pro ukládání a sušení vyrobeného materiálu a část slouží jako rekreační zařízení). Nepřehlédnutelná je také hrazená budova, která v minulosti sloužila jako lovecký zámeček knížete Schwarzenberga. Nachází se tady typické šumavské domky.
 Černohorská nádrž v minulosti, za doby plavení dřeva sloužila jako zásobárna vody, která byla v době plávky dřeva odpouštěna do plavebního systému.
 Ptačí nádrž leží v klidovém území Modravské slatě. Nádrž je vypuštěna.
 Pramen nejdelší české řeky Vltavy v pohraničním pásmu Šumavy, pod jihovýchodním svahem Černé hory v nadmořské výšce 1172 m. Vltava zde pramení jako Černý potok. Poté teče jako Teplá Vltava severně ke Kvildě a jihovýchodně přes Borová Lada a Lenoru k Mrtvému luhu. Zde se Teplá Vltava spojuje se druhým hlavním pramenným tokem, Studenou Vltavou a tím vzniká řeka Vltava.
 Horská obec, která je rekreačním střediskem. Obec se rozkládá mezi Horskokvildskou a Jezerní slatí. Významnou památkou je kostel sv. Štěpána z roku 1894. Zachovaly se zde i krásné ukázky typických šumavských stavení.
 Filipova Huť nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na druhou nejvyšší šumavskou horu – Roklan, kterému se také přezdívá Prsy Matky Boží. Kulturní památkou obce byla vyhlášena venkovská usedlost čp. 16, která má pozoruhodný a v Česku již málokde dochovaný zvýšený nájezd do stodoly. Dále se tady dochovala rázovitá stavení se zachovalými původními stavebními prvky.

Turistika, Výlet do okolí - Modrava - Pramen Vltavy


Fotogalerie trasyTuristické zajímavosti v okolí:
Jezerní slať   Kvilda   Modrava   Pramen Vltavy   Filipova Huť   Antýgl  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Kvilda - Pramen Vltavy   Turistická trasa Modrava - Cikánská slať   Turistická trasa Modrava - Poledník   Turistická trasa Modrava - Tříjezerní slať  

Zpět

  Ubytování Modrava
  Ubytování Kvilda
  Ubytování Filipova Huť
  Ubytování Šumava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist