Server České hory
Reklama
Západní Tatry Západní Tatry Západní TatryTuristika, Výlet do okolí
Okolí Machochy

Délka: 5,4 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Tato trasa začíná u chaty Macocha nad stejnojmennou propastí. Auto zanecháme na velkém parkovišti. U chaty se můžeme kochat pohledem dolů do propasti z vyhlídky "Horní můstek". Od chaty Machocha jdeme mírně zpět a vpravo po žluté turistické značce. Ta nás dovede na parkoviště u Kateřinské jeskyně. Cestou mineme Křenkův pomník, postavený na památku turisty Křenka, umučeného nacisty. Po prohlídce jeskyně pokračujeme po pohodlné asfaltové cestě ke Skalnímu Mlýnu. Odtud pokračujeme po silničce údolím řeky Punkvy (místní modrá značka a naučná stezka). Cestou můžeme obdivovat několik menších jeskyní a krasových jevů. U vstupu do Punkevní jeskyně se nachází velké informační centrum a občerstvení. Případnou prohlídku Punkevních jeskyní a dna propasti Macocha zakončíme plavbou na lodičkách. Pokud jste již umaveni, můžete okruh ukončit a zpět k chatě Macocha se nechat vyvézt kabinkovou lanovkou. V opačném případě pokračujeme po silničce údolím k rozcestí "Pod Salmovkou", zde zabočíme vpravo a poměrně výrazně stoupáme po červené a zelené turistické značce až k vyhlídkovému místu "Dolní můstek", které se nachází zhruba v polovině výšky propasti Macocha. Odtud již vede pohodlná cesta po pozvolných schůdcích zpět k chatě Macocha.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolí Machochy
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Macocha - propast 
 496 m n.m.        
 2,1 
 Kateřinská jeskyně 
 381 m n.m.        cyklo 5 
 2,5 
 Skalní Mlýn 
 362 m n.m.        cyklo 5, Macocha 
 4,0 
 Punkevní jeskyně 
 438 m n.m.        cyklo 5, Macocha 
 4,7 
 Pod Salmovkou 
 423 m n.m.          
 5,4 
 Macocha - propast 
 496 m n.m.          


 Světoznámá, 138m hluboká propast s otevřeným korytem podzemní říčky Punkvy na dně. Propast Macocha představuje jeden z nejznámějších krasových jevů v České republice. Od roku 1914 je nedílnou součástí veřejnosti přístupných Punkevních jeskyní. Dna Macochy je možno dosáhnout přístupnými Punkevními jeskyněmi. Dvě vyhlídkové plošiny umožňují návštěvníkům pohled do hlubin propasti. Od Punkevních jeskyní vede kabinková lanovka k hornímu okraji propasti, kde se nachází hotel i parkoviště. Rovněž zde můžeme zakoupit vstupenky do Punkevních a Kateřinských jeskyní.
 Jeskyně má největší veřejnosti přístupný podzemní dóm v České republice (97m délka, 44m šířka, 20m výška) a unikátní krápníkovou výzdobu. Kateřinskou jeskyni tvoří dva mohutné, vzájemně spojené dómy s přilehlými chodbami. Vstupní část Kateřinské jeskyně, zvaná Předsíň, je známa paleolitickým osídlením, o němž svědčí stopy obou ohnišť, četné pazourkové i kostěné nástroje a opálené kosti čtvrtohorních zvířat. Vstupenky lze zakoupit přímo před jeskyněmi. V období od 1.4. do 31.10. se prohlídky provádí po 20 minutách, od 1.2. do 31.3. jsou povoleny 3 vstupy denně. Jeskyně je v měsících listopad, prosinec a leden uzavřena. Před jeskyní je k dispozici parkoviště (i pro autobusy). Vynikající akustika Hlavního dómu je návštěvníkům demonstrována ukázkami reprodukované hudby, několikrát ročně se zde konají hudební a pěvecké koncerty.
 U Skalního Mlýna je informační centrum, hotel s restaurací a nástupiště vyhlídkového vláčku k Punkevním jeskyním.
 Jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v ČR (Amatérská jeskyně - délka okolo 30 kilometrů). Při prohlídce shlédnete soustavu mohutných dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, dno propasti Macocha v hloubce 138,5 metrů a na elektrických člunech po podzemní říčce Punkvě tzv. vodní dómy s krátkou zastávkou v Masarykově dómu - nejkrásnější prostor Punkevních jeskyní. Doba prohlídky je 60 minut. Punkevní jeskyně jsou otevřeny celoročně. Vstupenky lze zakoupit na místě, ale v sezóně doporučujeme zakoupit je předem na Ústřední informační službě na Skalním mlýně nebo na informační službě blízko horního můstku propasti Macocha.

Turistika, Výlet do okolí - Okolí Machochy


Fotogalerie trasy

Punkevní jeskyně - vstup
Punkevní jeskyně - jízda po Punkvě
Dno Macochy
Kateřinská jeskyně
Propast Macocha
Propast Macocha - lanovka
Punkevní jeskyně - Masarykův dóm


Turistické zajímavosti v okolí:
Propast Macocha   Punkevní jeskyně   Kateřinská jeskyně   Ostrov u Macochy   jeskyně Balcarka   Jedovnice  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Z Blanska do CHKO Moravský kras   Turistická trasa Balcarka - Křtiny   Cyklotrasa Z Brna přes Mariánské a Josefovské údolí do Blanska   Cyklotrasa Cyklookruh Vyškovskem  

Zpět

  Ubytování Jedovnice
  Ubytování Ruprechtov
  Ubytování Račice
  Ubytování Jižní Morava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist