Server České hory
Reklama
Malá Fatra Malá Fatra Malá FatraTuristická trasa - Balcarka - Křtiny

Délka: 12,6 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná u jeskyně Balcarka. Po její prohlídce pokračujeme po červené turistické značce Krasovským údolím a nahoru do obce Krasová. Stále po červené jdeme přes kopeček do Jedovnic. Sestoupíme do centra obce Jedovnice a kolem rybníku Olšovec k odbočce žluté turistické trasy. Pokračujeme po žluté vpravo nahoru poutnickou cestou kolem vrchu Tipeček a klesáme k silnici a Arboretu MZLU Křtiny. Po prohlídce stoupáme vzhůru, stále po žluté, a poté mírně klesáme ke studánce J. Schindlera. Od ní pokračujeme vpravo k rozcestí Liščí leč. Žlutá značka nás poté vede dolů do Zemanova žlebu a do centra obce Křtiny, kde trasa končí.

  Zpět

   Turistická trasa - Balcarka - Křtiny
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Balcarka - jeskyně 
 454 m n.m.       cyklo 5079 
 1,5 
 Krasovské údolí 
 505 m n.m.      křižovatka s  
 2,6 
 Krasová 
 535 m n.m.      křižovatka s cyklo 507/5079 
 5,1 
 Jedovnice - BUS 
 466 m n.m.      informační středisko 
 6,3 
 Tipeček 
 533 m n.m.      vrch Tipeček 543m n.m. 
 8,2 
 Arboretum MZLU 
 454 m n.m.        
 10,2 
 Liščí leč - rozcestí 
 529 m n.m.      křižovatka s  
 12,6 
 Křtiny - BUS 
 409 m n.m.      křižovatka s , , a cyklo 5081 


 Jeskyně Balcarka je známa nálezy ohnišť a různých nástrojů ze starší doby kamenné a kostí čtvrtohorních zvířat. V roce 1936 byly jednotlivé části jeskyně spojeny v jeden celek. Jeskyně tvoří složitý systém, vystupující ve dvou výškových úrovních spojených vysokými dómy. Mnohotvárná pestře zbarvená krápníková výzdoba podél celé navštěvní trasy jeskynními prostorami. V období od 1. 4. do 31. 10. se prohlídky provádí po 20 minutách při maximálním počtu 50 návštěvníků ve skupině. Od 1. 2. do 31. 3. jsou povoleny 3 vstupy denně. Jeskyně je v měsících listopad, prosinec a leden uzavřena. Doba prohlídky 50 minut.
 Nejstarší písemná zmínka o Jedovnicích pochází z roku 1251. Z kulturních památek je nejvýznamnější pozdně gotický kostel sv. Petra a Pavla, postavený v 16. století namísto původního dřevěného. Kostel byl koncem 20. století moderně vyzdoben. Jedovnice jsou ve svém blízkém i dalekém okolí známé svými rybníky. Rekreace v Jedovnicích nabízí především širokou paletu vodních sportů a rekreace na březích rybníka Olšovce (42ha). Dále možnost výletů do okolí Jedovnic, např. na kole.
 Arboretum Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně bylo založeno v roce 1938 v návaznosti na botanickou zahradu pro potřeby výuky lesních inženýrů. Jeho zakladatelem byl vynikající pedagog a vědec Prof. August Bayer, který za druhé světové války zahynul v koncentračním táboře.
 Hlavní dominantou obce je místní mariánský chrám Nanebevzetí Panny Marie, jež je široko daleko vyhlášeným poutním místem i vyhledávaným architektonickým skvostem. Chrám má bohatou historii. Po celý rok přicházejí do chrámu poutníci, nejvíce o mariánských svátcích, kdy se konají proslulé křtinské poutě. Další a podstatně mladší dominantou je nová škola Jana Amose Komenského, je kruhového půdorysu (evropská rarita), leží na protějším kopci a její návrh byl přizpůsoben a inspirován již zmíněným kostelem.

Turistická trasa - Balcarka - Křtiny


Fotogalerie trasyTuristické zajímavosti v okolí:
Jedovnice   Ostrov u Macochy   Propast Macocha   Rudické propadání   jeskyně Balcarka   Punkevní jeskyně  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Okolí Machochy   Cyklotrasa Z Brna přes Mariánské a Josefovské údolí do Blanska   Cyklotrasa Z Blanska do CHKO Moravský kras   Cyklotrasa Cyklookruh Vyškovskem  

Zpět

  Ubytování Jedovnice
  Ubytování Ruprechtov
  Ubytování Račice
  Ubytování Jižní Morava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist