Server České hory
Reklama
Alpy - Rakousko Alpy - Rakousko Alpy - RakouskoTuristická trasa - Třemošnice - Libice nad Doubravou

Délka: 23 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná v Třemošnici u nádraží, odkud pokračuje po zelené značce směrem k centru. Po překročení Zlatého potoka odbočuje vlevo a vede kolem centra k Hedvikovu. Asi po kilometru se střetává s červenou značkou, po které se vydáme. V Hedvičině údolí červená značka odbočuje vpravo a ostře stoupá na hřeben Kaňkovských hor. Po 3km trasa sestupuje do sedla Kubíkovy Duby. Je zde i křižovatka turistických cest. Trasa poté opět ostře stoupá vzhůru po hřebenové cestě k Javorce, odkud následuje klesání k vodní nádrži Seč. Od křižovatky Na předělu cesta v podstatě kopíruje okraj nádrže, ke které se dostane u Dolní Vsi. Od židovského hřbitova pokračuje trasa podél vody do Březinky, kde odbočuje vpravo do osady Dvůr. Z Dvora jdeme do nedalekého Klokočova a dále po červené přes Modletín a odtud po zelené lesem vzhůru na Spálavu. Kolem památné lípy trasa vede poměrně náročným sestupem do Lánů, odtud asi 1km po silnici a poté po cestě vpravo přes menší údolí do Libice nad Doubravou.

  Zpět

   Turistická trasa - Třemošnice - Libice nad Doubravou
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Třemošnice 
 311 m n.m.         
 1,6 
 Hedvikov 
 374 m n.m.        
 4,8 
 Kubíkovy duby 
 514 m n.m.        
 6,0 
 Javorka 
 520 m n.m.        
 7,6 
 Vodní nádrž Seč 
 490 m n.m.         
 9,9 
 Dolní Ves 
 494 m n.m.        
 12,4 
 Klokočov 
 533 m n.m.        
 15,9 
 Modletín 
 620 m n.m.        
 18,6 
 Spálava 
 647 m n.m.        
 20,9 
 Lány 
 479 m n.m.        
 23,0 
 Libice nad Doubravou 
 422 m n.m.        


 Město leží v malebném kraji lesů. Historie je úzce spojená s dějinami hradu Lichnice, který se vypíná nad městem na skalnatém návrší.
 Vodní nádrž má zděnou přehradní žulovou hráz 42 m vysokou s délkou hráze v koruně 165 m. Leží mezi skalisky hradu Oheb a hradu Vichštejn, častěji dnes zvaného Vildštejn. Zadržovaná voda vytváří jezero 7 km dlouhé. Na březích postupně vznikl nejrozsáhlejší rekreační areál Chrudimska.
 V obci roste památná Klokočovská lípa. Roste na svém místě už od dob, kdy byl kraj pokrytý hustým hvozdem, místy s bažinami. Lípa stojí na trase historické stezky jako směrník. Okolí stromu chrání dřevěná ohrádka a u lípy se nachází i kamenný kříž. Památná lípa je vysoká 19 m, obvod kmene je 888 cm a odhadované stáří je okolo 1000 let.
 Ve středu obce stojí barokní kostel sv. Anny ze 17. století s novodobou dřevěnou zvonicí. Voda ve studánce u kostela má prý léčivé účinky.
 Malá vesnička u jednoho z nejvyšších vrcholů Železných hor. V obci roste na návsi památná lípa velkolistá s obvodem kmene 540 cm. U lípy stojí také malá dřevěná zvonička. Z vrchu Spálava je dobrý výhled.
 Nejstarší a nejkrásnější památkou obce je kostel Sv. Jiljí a památkově chráněné náhrobní kameny, novorenesanční zámek, socha Sv. Jana Nepomuckého a Mariánský sloup. Další významnou stavbou je Pilnův statek, který pochází z konce 18. století a je typickým představitelem lidového stavitelství.

Turistická trasa - Třemošnice - Libice nad Doubravou


Fotogalerie trasy

Vodní nádrž Seč
Libice nad Doubravou
Vodní nádrž Seč
Třemošnice - letecký pohed
Třemošnice - Zámek
Třemošnice - Stará vápenka


Turistické zajímavosti v okolí:
Třemošnice   Vodní nádrž Seč   Hrad Lichnice   Rezervace Lichnice-Kaňkovy hory   Chotěboř   Údolí Doubravy  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Kolem vodní nádrže Seč   Turistická trasa Okolo Třemošnice   Cyklotrasa Heřmanův Městec - Prachovice - Heřmanův Městec   Turistická trasa Chotěboř - Bílek  

Zpět

  Ubytování Třemošnice
  Ubytování Seč
  Ubytování Horní Sokolovec
  Ubytování Českomoravská vrchovina
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist