Server České hory
Reklama
Alpy - Francie Alpy - Francie Alpy - FrancieTuristika, Výlet do okolí
Okolí Světlé pod Luží

Délka: 12,8 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Trasa začíná v Horní Světlé pod Luží a odtud pokračuje po červené značce po silnici k chatě Luž k osadě Myslivny. Zde se stáčí vlevo a kolem hory Luž pokračuje podél státní hranice k vrchu Ptačinec na křižovatku turistických cest. Zde odbočuje vlevo a kolem Vrabčího kamene, Pěnkavčího vrchu, Pětikostelního kamene po modré turistické značce na rozcestí nad Stožeckým sedlem. Odtud jdeme vlevo po žluté turistické značce mírně do kopce pod horu Bouřný a dále sestupujeme k silničce na místo zvané U Jána pod Malým Stohem. Zde si můžeme prohlédnout zajímavé místo zvané Sirný pramen. Přetneme silnici a po žluté stoupáme nejprve na vrchol Malého Stohu, odkud jdeme mírně z kopce nad údolím říčky Peřejky až k údolní nádrži Naděje. Zde na křižovatce odbočíme vlevo a po červené značce sestupujeme zpět do obce Horní Světlá pod Luží.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolí Světlé pod Luží
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Horní Světlá 
 586 m n.m.        
 1,0 
 Chata Luž 
 657 m n.m.      křižovatka s a cyklo 21 
 4,2 
 Pod Ptačincem 
 650 m n.m.      křižovatka s Hornická 
 6,9 
 Stožecké sedlo 
 617 m n.m.        
 9,3 
 U Jána 
 536 m n.m.      křižovatka s a cyklo 21 
 11,2 
 Odb. k Ledové jeskyni 
 513 m n.m.        cyklo 3055 
 11,5 
 Přehradní nádrž Naděje 
 480 m n.m.        
 12,8 
 Horní Světlá 
 586 m n.m.        
Další fotky z okolí trasy:

 Osada Horní Světlá je nejvýše položenou obcí Lužických hor. Nachází se tam významné středisko zimní turistiky. Je východiskem upravovaných běžeckých tratí ve vrcholových partiích Lužických hor a současně zde nalezneme i lyžařské středisko sjezdového lyžování. Ze severní strany Luže je umístěno lyžařské středisko Waltersdorf (SRN). Bežecké stopy jsou propojeny na obě strany hranice a dosahují několika desítek km. V dolní části vesnice při hranici s Německem se nachází Národní přírodní rezervace Brazilka.
 Luž (793m) je výrazná znělcová hora, nejvyšší vrchol Lužických hor. Leží přímo na česko-německé hranici. Z vrcholu je nádherný rozhled od Krušných hor a Děčínského Sněžníku přes České středohoří, Vlhošť, Ralsko, Bezděz a Trosky až po Ještěd, Jizerské hory a vrcholky Krkonoš, na severu pak na města a kopce Šluknovského výběžku a Horní Lužice v Německu.
 Stožecké sedlo se nachází v Jedlovském hřbetu mezi Pěnkavčím vrchem a Stožcem. Od roku 1805 jím prochází silnice spojující Šluknovský výběžek s vnitrozemím, dnes má označení I/9 a spojuje Prahu s Rumburkem. V sedle je parkoviště. Díky velkému převýšení mezi osadou Lesné a sedlem (150m na 3km) zde byly dříve pořádány automobilové závody.
 Nedaleko rozcestí se nachází sirný pramen - přírodní zajímavost, na levém břehu Hamerského potoka v lesní bažině jsou malé pramenné tůňky. Kameny i vegetace jsou pokryty světle okrovými sraženinami. Síru pramen neobsahuje, ale je pravděpodobné, že dříve voda obsahovala sirovodík - odtud také název pramenu sirný.
 Přírodní památka Ledová jeskyně Naděje je puklinová pseudokrasová jeskyně v suťovém poli na severní návětrné straně Suchého vrchu. Vchod jeskyně je v nadmořské výšce 580m mezi velkými skalními bloky. Vlastní jeskyně je 30m dlouhá puklina. V prostorách jeskyně se celoročně hromadí chladný vzduch, který umožňuje tvorbu a přetrvání ledové výzdoby. V jeskyni žijí některé druhy netopýrů. Od roku 1980 je jeskyně pro veřejnost uzavřena.
 Přehradní nádrž Naděje leží v hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka pod Suchým vrchem. Byla postavena podle projektu A. Niklase z Teplic v letech 1937-1938 a sloužila jako akumulační nádrž pro pohon mlýna a pily v blízké osadě Hamr. Kamenná přehradní hráz je přes 91m dlouhá a 8,5m vysoká. Velikost zatopené plochy je 1,16ha. V současné době není nádrž vodohospodářsky využívána. Koupání je zde možné, ale na březích nejsou žádné pláže a voda je často i v létě velmi studená.

Turistika, Výlet do okolí - Okolí Světlé pod Luží


Fotogalerie trasy

Vrch Bouřný
Vrch Luž


Turistické zajímavosti v okolí:
Pěnkavčí vrch   Světlá pod Luží   Vrch Bouřný   Vrch Luž   Dolní Podluží   Tolštejn  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Dolním Podlužím   Cyklotrasa Z Nového Boru k vrchu Luž a zpět   Cyklotrasa Kytlice - Dolní Podluží - Varnsdorf   Turistická trasa Jedlová - Jiřetín pod Jedlovou  

Zpět

  Ubytování Horní Světlá
  Ubytování Dolní Světlá
  Ubytování Lesné
  Ubytování Lužické hory a Č.Švýcarsko
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist