Server České hory
Reklama
Alpy - Rakousko Alpy - Rakousko Alpy - RakouskoTuristická trasa - Jedlová - Jiřetín pod Jedlovou

Délka: 5,8 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná u železniční stanice Jedlová a pokračuje po zelené a žluté turistické značce mírně do kopce, po tzv. Tolštejnské cestě. Na křižovatce turistických cest odbočíme vpravo a pokračujeme po zelené značce strmě do kopce až k místu zvanému Ranč. Zde odbočíme vlevo a stále do kopce jdeme po červené turistické značce pod vrcholek hory Jedlová. Na křižovatce odbočíme vpravo na její vrchol k místní kamenné rozhledně. Odtud se vrátíme zpět a po červené jdeme dále až k jedné ze sjezdovek, po které scházíme dolů. Asi v polovině sjezdovky se nachází rozcestí, kde odbočíme vpravo směrem na osadu Jedlová. Z Jedlové pokračujeme na Křížovou horu a dále ke kapli na vrchu Křížové cesty. Touto Křížovou cestou sestoupíme do městečka Jiřetín pod Jedlovou, kde u kostela tato trasa končí.

  Zpět

   Turistická trasa - Jedlová - Jiřetín pod Jedlovou
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Jedlová - žel. stanice 
 545 m n.m.        možno též po cyklo 3015 
 0,8 
 Tolštejnská cesta - rozcestí 
 566 m n.m.      rozcestí s přístřeškem 
 1,4 
 U Ranče - rozcestí 
 655 m n.m.        
 3,0 
 Jedlová hora - rozhledna 
 805 m n.m.        
 4,1 
 U sjezdovky - rozcestí 
 627 m n.m.        
 5,2 
 Křížová hora 
 571 m n.m.        
 5,8 
 Jiřetín pod Jedlovou - kostel 
 469 m n.m.        
Další fotky z okolí trasy:

 Nedaleko rozcestí se nachází zřícenina hradu Tolštejn. Je to jediná typická zřícenina hradu nejsevernějších Čech. Je umístěna na dvou znělcových skalách, výrazně vystupujících z okolních pískovců. První dochované zmínky jsou z 2. poloviny 13. století. Díky svému romantickému vzezření se zřícenina stala vyhledávaným místem turistických výprav.
 Jedlová je třetí nejvyšší hora Lužických hor. Název získala podle jehličnatých porostů, které však byly nahrazeny listnatými, především bukem. Roku 1888 byl na vrcholu postaven malý útulek a o 3 roky později i 23m vysoká kamenná rozhledna. Z jejího vrcholu je překrásný kruhový rozhled. Později zde byla postavena také budova hostince a pomník Friedricha Schillera.
 Na svahu Jedlové se rozprostírá jeden z nejlepších lyžařských areálů Lužických hor, který je díky sněhovým podmínkám velmi vyhledávaný. V jeho okolí je i několik značených běžkařských okruhů.
 Na jihozápadním okraji městečka Jiřetín pod Jedlovou se strmě zvedá Křížová hora s upraveným poutním místem z 18. století. Křížová cesta začíná na úpatí Křížové hory monumentálním schodištěm. Na vrcholu stojí kaple sv. Kříže, která nahradila původní dřevěnou kapli.
 Jiřetín byl založen v polovině 16. století jako hornické město Jiřím Šlejnicem ze Saska. Později byl roku 1587 povýšen na město. Težila se zde měď, stříbro, cín a olovo. Těžba zanikla roku 1888 a u dodnes dochovaných štol se uvažuje o zpřístupnění.

Turistická trasa - Jedlová - Jiřetín pod Jedlovou


Fotogalerie trasy

Křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou
Pohled z Jedlové
Rozhledna na Jedlové
Kaple na konci Křížové cesty v Jiřetíně
Křížová cesta v Jiřetíně
Hrad Tolštejn


Turistické zajímavosti v okolí:
Jedlová   Jiřetín pod Jedlovou   Horní Podluží   Dolní Podluží   Tolštejn   Vrch Malý Stožec  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Dolním Podlužím   Cyklotrasa Kytlice - Dolní Podluží - Varnsdorf   Cyklotrasa Z Nového Boru k vrchu Luž a zpět   Turistická trasa Okolí Světlé pod Luží  

Zpět

  Ubytování Jiřetín pod Jedlovou
  Ubytování Lesné
  Ubytování Horní Podluží
  Ubytování Lužické hory a Č.Švýcarsko
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist