Server České hory
Reklama
Alpy - Německo Alpy - Německo Alpy - NěmeckoTuristika, Výlet do okolí
Stožec - Srnčí vrch

Délka: 27,4 km
Obtížnost: náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začínáme od vlakového nádraží ve Stožci a vycházíme po žluté turistické značce v souběhu se železniční tratí k rozcestí Nové Údolí. Tady odbočíme na červenou turistickou značku a směřujeme k rozcestí U Rosenauerovy nádrže. Zde po modré turistické značce směřujeme podél Schwarzenberského kanálu přes rozcestí U Oslince, Hučina k Schwarzenberskému hornímu portálu tunelu. Dále budeme pokračovat po zelené turistické značce Hlučickou cestou k rozcestí Černý Kříž. Tady odbočíme na modrou turistickou značku, která vede po pravém břehu Studené Vltavy k rozcestí Lávka přes Studenou Vltavu. Z tohoto místa pokračujeme po neznačené cestě v souběhu se železniční tratí zpět do obce Stožec.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Stožec - Srnčí vrch
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Stožec 
 792 m n.m.       cyklo 1024 
 4,0 
 Nové Údolí 
 836 m n.m.       rozcestí se tur. trasou, cyklo 1023 
 7,4 
 U Rosenauerovy nádrže 
 944 m n.m.       rozcestí s tur. trasou, cyklo 1023 
 14,0 
 Srnčí vrch 
 910 m n.m.       cyklo 1023 
 16,6 
 Hučina 
 934 m n.m.        křižovatka se turistickou trasou 
 18,3 
 Schwarzenberský horní portál tunelu 
 927 m n.m.       rozcestí s tur. trasou, cyklo 1027 
 23,9 
 Černý Kříž 
 762 m n.m.       rozcestí se tur. trasou, cyklo 33 
 27,4 
 Stožec 
 792 m n.m.        


 Stožec leží v údolí Studené Vltavy. Nedaleko Stožce na tzv. Stožecké skále se nachází poutní kaple Panny Marie. Dnes je známým turistickým cílem. Na jižní straně Stožecké skály se rozkládá přírodní rezervace s původním porostem klenové jedlobučiny.
 Nové Údolí je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Dříve tady bývala rušná pohraniční osada, dnes však zde kromě jedné chalupy najdete pouze bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží. V turistické sezóně se můžete na 105 metrech svézt replikou parní lokomotivy, šlapací drezínou a obdržet pamětní jízdenku. V areálu jsou odstaveny také tři historické železniční vagóny, v nichž naleznete další zajímavosti – např. muzeum Pošumavských železnic s unikátním souborem dobových fotografií bývalého nádraží Haidmühle a dalšími zajímavostmi.
 Zbytky vypuštěné Rosenauerovy vodní nádrže jsou obklopeny smrkovými hvozdy. Právě zde se začala odvíjet celá trasa původního vodního díla - Schwarzenberského kanálu.
 Schwarzenberský kanál je mimořádnou technickou památkou jižních Čech. Vodní kanál spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouskou řeku Mühl, přítok Dunaje. Délka kanálu je 44 km. Na spodním konci (nyní v obci Jelení ) je tunel zakončen novorenesančním žulovým portálem, na horním konci je tunel uzavřen portálem v novogotickém slohu. Na spodním portálu je vytesán letopočet 1823, který je letopočtem dokončení celého díla.

Turistika, Výlet do okolí - Stožec - Srnčí vrch


Fotogalerie trasy

Stožecká kaple (r. 1976)
Stožecká kaple


Turistické zajímavosti v okolí:
Stožec   Švarcenberský kanál   Mrtvý luh   Plešné jezero   Vrch Plechý   Vrch Třístoličník  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Okolo Stožce přes Krásnou Horu   Turistická trasa Stožec - Stožecká kaple   Cyklotrasa Z Volar okolo Vltavského luhu   Turistická trasa Okolo města Volary  

Zpět

  Ubytování Stožec
  Ubytování České Žleby
  Ubytování Dobrá
  Ubytování Šumava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist