Server České hory
Reklama
Alpy - Francie Alpy - Francie Alpy - FrancieTuristická trasa - Oldřichov v Hájích - Hejnice

Délka: 8,4 km
Obtížnost: nenáročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa vede od železniční zastávky v Oldřichově v Hájích po modré turistické vzhůru po silnici do Oldřichovského sedla a poté vpravo po Viniční lesní cestě do bývalé obory. Cesta se vine po úbočí hřebene Srázů a poté trasa pokračuje bukovými a smrkovými lesy ke Kamenu osvobození, připomínce 10. výročí vzniku Československa. Cestou míjí mnohá zastavení staré Poutní cesty, například Emauzský obrázek a mnohé kříže v lukách. Od Kamene osvobození trasa vede podél potoka a Farské louky přes Lužec po modré značce do Hejnic.

  Zpět

   Turistická trasa - Oldřichov v Hájích - Hejnice
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Oldřichov v Hájích - žst. 
 416 m n.m.       cyklo 3006 
 1,5 
 Oldřichovské sedlo 
 502 m n.m.      částečně ještě po cyklo 3006 
 4,1 
 Kámen osvobození 
 383 m n.m.        
 6,8 
 Lužec 
 366 m n.m.       křižovatka s , cyklo 3006 
 8,4 
 Hejnice - kostel 
 377 m n.m.        


 Obec Oldřichov v Hájích se sestává z Oldřichova, starého více než 600 let, z mnohem mladší obce Filipka a roku 1925 byl přičleněn ještě Betlém, který do té doby patřil k sousední obci Fojtka. Nejvyšším kopcem v okolí je Špičák (721m). Tato oblast je velmi vyhledávaná horolezci. Je tu řada žulových kvádrů a roztodivných tvarů skal s komíny, spárami a žlaby. Oldřichovem protéká řeka Jeřice.
 Pomník vznikl v roce 1928 a měl připomínat založení republiky. Střed kamenného bloku byl zdoben malým státním znakem a pod ním letopočtem vzniku republiky a desátého výročí od jejího založení. Symboly první republiky byly odstraněny v období záboru pohraničí za druhé světové války.
 Existence Hejnic byla úzce spjata s poutním kostelem, jehož vznik podle pověsti spadá do roku 1211. Na uzdravování nemocných zde asi měla vliv léčivá voda, pramenící v nedaleké Libverdě. K propagaci místa přispěl řád františkánů, jehož klášter zde roku 1692 založil hrabě František Gallas. Obec Hejnice byla povýšena na město 31. 7. 1917. V oblasti horského hřebenu se nachází několik přírodních rezervací a chráněných území. V současné době znovu vystupuje kulturní význam Hejnic jako poutního místa.

Turistická trasa - Oldřichov v Hájích - Hejnice


Fotogalerie trasy

Oldřichov v Hájích
Hejnice
Hejnice - Rekonstruovaný klášter


Turistické zajímavosti v okolí:
Hejnice   Oldřichov v Hájích   Libverda   Hora Oldřichovský Špičák   Mlýnická přehrada   Mníšek  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Hejnice - Jindřichovice pod Smrkem   Cyklotrasa Kolem Polské hranice   Turistická trasa Liberec - Hejnice   Turistická trasa Okolí Hejnic  

Zpět

  Ubytování Hejnice
  Ubytování Oldřichov v Hájích
  Ubytování Ferdinandov
  Ubytování Jizerské hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist