Server České hory
Reklama
Alpy - Německo Alpy - Německo Alpy - NěmeckoTuristická trasa - Liberec - Hejnice

Délka: 15,4 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa - tzv. Poutní stezka začíná v Liberci v Lidových sadech a vede po modré turistické ke křižovatce turistických cest Mlynářův kříž. Odtud pokračuje dále do Rudolfova. Z Rudolfova trasa jde stále po modré údolím Černé Nisy až k Bedřichovské přehradě a po její levé straně po žluté na rozcestí Závory. Odtud dále po modré přes Olivetskou horu do údolí Malého Štolpichu. Trasa pokračuje přes Bílou Kuchyni po modré značce na Viniční cestu a tou do Ferdinandova. Z Ferdinandova vede trasa po zelené do Hejnic.

  Zpět

   Turistická trasa - Liberec - Hejnice
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Liberec - Lidové sady 
 415 m n.m.        
 2,3 
 Mlynářův kříž - rozcestí 
 602 m n.m.      křižovatka s  
 6,7 
 Rozcestí k přehradě Bedřichov 
 785 m n.m.        
 8,0 
 Závory 
 793 m n.m.        cyklo 3019 
 8,7 
 Pod Olivetskou horou 
 789 m n.m.        
 11,2 
 Bílá Kuchyně 
 827 m n.m.      křižovatka s , a cyklo 22 
 13,8 
 Ferdinandov 
 459 m n.m.       cyklo 3006 
 15,4 
 Hejnice - kostel 
 377 m n.m.        


 V roce 1874 zde liberecký restauratér Emil Sieber otevřel zahradní restauraci Belvedere s kapacitou 2 tisíce míst. V roce 1897 pak městští radní rozhodli o výstavbě nového restauračního areálu s vyhlídkovou věží. Celý objekt byl postaven v letech 1900 – 1901. Dominantou stavby je 35m vysoká vyhlídková věž otevřená každý den od 10 do 17 hodin. Uvnitř stavby se nachází sál s kapacitou 1 tisíc míst, který slouží k četným společenským a kulturním účelům.
 Vodní nádrž Bedřichov, nazývaná také Bedřichovská přehrada nebo Přehrada na Černé Nise, je nejvýše položenou přehradou Jizerských hor. Leží v nadmořské výšce 775m, hráz je 340m dlouhá a 23,5m vysoká. Byla stavěna v letech 1902–1909 k ochraně proti povodním a úpravu průtoku v suchých obdobích, dnes navíc napájí tři vodní elektrárny a slouží také k rekreaci a rybaření.
 Trasa vede přes vrchol Olivetské hory (886 m n.m.) - místo dalekého rozhledu.
 Rozcestí s přístřeškem; trasa vede kolem Vodopádu Malého Štolpichu.
 Ferdinandov je částí města Hejnice. Víska byla založena roku 1781 mezi toky Malého a Velkého Štolpichu. K zajímavým místům v okolí Ferdinandova patří Arboretum původních i exotických dřevin a vodopády v blízké přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny (např. Vodopád Malého Štolpichu).
 Existence Hejnic byla úzce spjata s poutním kostelem, jehož vznik podle pověsti spadá do roku 1211. Na uzdravování nemocných zde asi měla vliv léčivá voda, pramenící v nedaleké Libverdě. K propagaci místa přispěl řád františkánů, jehož klášter zde roku 1692 založil hrabě František Gallas. Obec Hejnice byla povýšena na město 31. 7. 1917. V oblasti horského hřebenu se nachází několik přírodních rezervací a chráněných území. V současné době znovu vystupuje kulturní význam Hejnic jako poutního místa.

Turistická trasa - Liberec - Hejnice


Fotogalerie trasy

Bedřichovská přehreda
Hejnice
Liberec - Muzeum
Liberecký zámek
Liberec - Přehrada
Liberec - Botanická zahrada
Hejnice - Rekonstruovaný klášter


Turistické zajímavosti v okolí:
Hejnice   Přehrada Černá Nisa   Přehrada Harcov   Bedřichov   Liberec   Libverda  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Hejnice - Jindřichovice pod Smrkem   Cyklotrasa Kolem Polské hranice   Cyklotrasa Malý okruh nad Bedřichovem   Turistická trasa Okolí Hejnic  

Zpět

  Ubytování Hejnice
  Ubytování Rudolfov
  Ubytování Ferdinandov
  Ubytování Jizerské hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist