Server České hory
Reklama
Slovenský ráj Slovenský ráj Slovenský rájTuristika, Výlet do okolí
Okolí Hejnic

Délka: 8,2 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začíná u kostela v Hejnicích, odkud pokračuje po zelené značce po silnici do nedalekého Ferdinandova. V jeho horní části se trasa stáčí vlevo do lesa a stoupá Štolpišskou silnicí údolím Velkého Štolpichu. Roklí vede žlutá značka a vyúsťuje do přírodní rezervace Štolpichy. Kamenitým a strmým terénem pokračuje trasa výletu roklí Štolpichu k mostu a jde stále po pravém břehu k vyhlídce na vodopád Velkého Štolpichu. Odtud pokračuje po červené značce na Ořešník a následně po úzkém hřebínku na samotný skalnatý masív s vyhlídkou. Poté se vrátíme zpět a po červené značce lesem a následně lukami do Hejnic ke kostelu.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolí Hejnic
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Hejnice - kostel 
 377 m n.m.       cyklo 3006, křižovatka s  
 1,1 
 Ferdinandov 
 440 m n.m.        Lesy Jizerských hor 
 2,6 
 Nad Ferdinandovem - rozcestí 
 592 m n.m.        
 4,0 
 Vodopád Velkého Štolpichu 
 823 m n.m.        
 5,5 
 Ořešník - vyhlídka 
 800 m n.m.      Místo dalekého rozhledu 
 8,2 
 Hejnice - kostel 
 377 m n.m.        


 Existence Hejnic byla úzce spjata s poutním kostelem, jehož vznik podle pověsti spadá do roku 1211. Na uzdravování nemocných zde asi měla vliv léčivá voda, pramenící v nedaleké Libverdě. K propagaci místa přispěl řád františkánů, jehož klášter zde roku 1692 založil hrabě František Gallas. Obec Hejnice byla povýšena na město 31. 7. 1917. V oblasti horského hřebenu se nachází několik přírodních rezervací a chráněných území. V současné době znovu vystupuje kulturní význam Hejnic jako poutního místa.
 Ferdinandov je částí města Hejnice. Víska byla založena roku 1781 mezi toky Malého a Velkého Štolpichu. K zajímavým místům v okolí Ferdinandova patří Arboretum původních i exotických dřevin a vodopády v blízké přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny (např. Vodopády Malého a Velkého Štolpichu).
 Vodopád Velkého Štolpichu je jeden z největších vodopádů u nás. Potok v tomto místě překonává skalní stěnu vysokou 30 metrů a vytváří několik vodopádů a kaskád.
 Ořešník je skalnatý výběžek postranní části Hejnického hřebene Jizerských hor. Strmě se zvedá do výšky 800m. nad údolími Velkého Štolpichu i Smědé. Ořešník byl do roku 1999 částí státní přírodní rezervace Štolpichy, dnes patří do národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Kříž na vrcholu stojí nepřetržitě od roku 1813, kdy jej zde vztyčili františkáni.

Turistika, Výlet do okolí - Okolí Hejnic


Fotogalerie trasy

Hejnice
Ořešník
Hejnice
Ořešník
Ořešník od Ferdinandova
Hejnice - Rekonstruovaný klášter


Turistické zajímavosti v okolí:
Hejnice   Libverda   Rašeliniště Klečová Louka   Vodopády na Černém potoce   Liberec   Přehrada Harcov  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Hejnice - Jindřichovice pod Smrkem   Cyklotrasa Kolem Polské hranice   Turistická trasa Liberec - Hejnice   Turistická trasa Oldřichov v Hájích - Hejnice  

Zpět

  Ubytování Hejnice
  Ubytování Ferdinandov
  Ubytování Lázně Libverda
  Ubytování Jizerské hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist