Server České hory
Reklama
Velká Fatra Velká Fatra Velká FatraTuristika, Výlet do okolí
Okolí Liberce

Délka: 14,3 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začíná na konečné stanici tramvaje v Liberci, Lidových sadech a vede mírně z kopce po silnici k restauraci Březová alej a poté dále po silnici směrem na Rudolfov. Tuto silnici však záhy opouští a vydává se vpravo polní cestou svahem do Harcova a podél starého hřbitova k místní škole. Odtud výlet pokračuje na další hřebínek, u kříže doleva cestou vzhůru k lesu. Před lesem se trasa výletu stáčí doleva a po lesní cestě vstupuje do smrkového lesa. Vpravo nad cestou jsou vidět Andělské kameny se skalními hrnci. Cesta vede dále harcovskými lesy přes Jílový vrch do mělkých údolí Harcovského potoka. Trasa výletu se zde spojí s modrou turistickou značkou a vede k bývalému poutnímu místu se "zázračnou studánkou" a několika zbytky křížové cesty. Odtud je jen kousek k bývalé Hašlerově chatě - dnes hotel Murano, od něhož pokračuje trasa po zelené značce vzhůru a pak úbočím Vysokého hřebene. Výlet jde poté přímo na hřeben a k hotelu Weber a do Bedřichovského sedla. Ze sedla vede trasa výletu po červené a zelené značce lesem do Rudolfova k České chalupě. U ní protíná silnici a jde dále lesem kolem Strážního buku cestou zpět do Liberce, Lidových sadů, kolem dětského koutku.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolí Liberce
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Liberec - Lidové sady 
 416 m n.m.        
 0,3 
 Křižovatka Alšovy ul. a Březové aleje 
 419 m n.m.        
 2,1 
 Harcov - u školy 
 419 m n.m.        
 4,5 
 Jílový vrch 
 634 m n.m.        
 7,1 
 Křížová cesta - Západní rozcestí 
 724 m n.m.         
 7,7 
 Hašlerova chata 
 722 m n.m.        
 10,2 
 Bedřichovské sedlo - Maliník 
 773 m n.m.         
 11,9 
 Česká chalupa 
 680 m n.m.      možno též po  
 13,1 
 Strážný buk 
 560 m n.m.      možno též po nebo  
 14,3 
 Liberec - Lidové sady 
 416 m n.m.        


 V roce 1874 zde liberecký restauratér Emil Sieber otevřel zahradní restauraci Belvedere s kapacitou 2 tisíce míst. V roce 1897 pak městští radní rozhodli o výstavbě nového restauračního areálu s vyhlídkovou věží. Celý objekt byl postaven v letech 1900 – 1901. Dominantou stavby je 35m vysoká vyhlídková věž otevřená každý den od 10 do 17 hodin. Uvnitř stavby se nachází sál s kapacitou 1 tisíc míst, který slouží k četným společenským a kulturním účelům.
 Nedaleko od nově zrekonstruované školy se nachází kostel Navštívení Panny Marie. Harcovský kostel byl vystavěn v letech 1858-1860 díky darům místních občanů. Pozdně empirový kostel je jednolodní se štíhlou věží. Architektonicky není kostel sice příliš ceněn, je však neodmyslitelnou dominantou Harcova.
 Křížovou cestu nechal postavit V roce 1878 Josef Klamt, majitel pozemku. Vznikla zde kamenná studánka, křížová cesta a postupem času přibylo několik dalších staveb náboženského charakteru. V roce 1903 bylo místo vysvěceno a postupem času se stalo populárním cílem věřících i turistů. Poutní místo bylo po roce 1989 obnoveno a v roce 1996 bylo na místě původní křížové cesty instalováno nových dvanáct zastavení (autor Reinhold Hüttmann) a oltářní malba na plechu (autorka Libuše Rýdlová) v jednom z kamenných bloků.
 V blízkosti křížové cesty vznikla horská bouda, známá jako Hašlerova chata dříve Dornstbaude, která svého času sloužila také jako rozhledna. V současnosti na místě původní „Hašlerky“ stojí moderní, leč do krajiny příliš nezapadající hotel.
 Bedřichovské sedlo zvané též Maliník jsou spolu s Bedřichovem nejvhodnějšími nástupními místy na Jizerskou magistrálu. Do obou míst je možno z Liberce dojet autem i veřejnou autobusovou dopravou.
 Česká chalupa je nejstarší rudolfovská hospoda pocházející z roku 1803.

Turistika, Výlet do okolí - Okolí Liberce


Fotogalerie trasy

Liberec - Lidové sady
Rudolfov - Česká chalupa
Liberec - Muzeum
Liberecký zámek
Liberec - Přehrada


Turistické zajímavosti v okolí:
Bedřichov   Janov nad Nisou   Přehrada Harcov   Rašeliniště Nová Louka   Rozhledna Královka   Liberec  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Bedřichov - Nová Louka a zpět   Turistická trasa Bedřichov - Bílý Potok   Turistická trasa Liberec - Hejnice   Cyklotrasa Malý okruh nad Bedřichovem  

Zpět

  Ubytování Bedřichov
  Ubytování Hraničná
  Ubytování Rudolfov
  Ubytování Jizerské hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist