Server České hory
Reklama
Vysoké Tatry Vysoké Tatry Vysoké TatryTuristická trasa - Bedřichov - Bílý Potok

Délka: 20,4 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa vede od Lesní chaty v Bedřichově po žluté značce a tzv. Vládní cestou na Novou Louku. Odtud pokračuje vpravo po modré kolem Blatného rybníka a lesní silničkou přes Teřeví kámen do bývalé sklářské osady Kristiánov. Poté trasa jde po modré Kristiánovské cestě na Rozmezí a k potoku Jedlová. Odtud po Štolpišské silnici kolem rašeliništ Na Čihadle a Klečové louky lesní cestou na Smědavu ke stejnojmenné horské chatě. Ze Smědavy trasa sestupuje po červené strmě lesem a později po louce do obce Bílý Potok. Trasa prochází touto obcí až k místní železniční stanici.

  Zpět

   Turistická trasa - Bedřichov - Bílý Potok
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Bedřichov - Lesní chata 
 762 m n.m.        
 2,8 
 Nová Louka 
 790 m n.m.       cyklo 3019, křižovatka s cyklo 3023 
 5,6 
 Kristiánov 
 816 m n.m.       cyklo 3019, křižovatka s a  
 8,9 
 Rozmezí 
 1000 m n.m.       cyklo 3019, později 22 
 10,4 
 Čihadla 
 983 m n.m.        
 11,7 
 Malá klečová louka - rozcestí 
 967 m n.m.      křižovatka s vedoucí na horu Jizeru 
 13,8 
 Smědava 
 841 m n.m.      křižovatka s cyklo 3016 a 22 
 16,7 
 Sedmitrámový most 
 598 m n.m.      možno jít i po a  
 20,4 
 Bílý Potok - žst. 
 403 m n.m.        


 Bývalá sklářská osada na horním toku Bílé Nisy leží v horském údolí ve výšce 707m n.m. Stala se rekreačním centrem nejen pro obyvatele Jablonecka a Liberecka a je považována za jedno z nejvýznamnějších center letní i zimní rekreace v ČR.
 Nová Louka je samota ležící na Blatném potoce. Jedinou stavbou zde dnes je Šámalova chata s oblíbenou restaurací. Tato samota je nedaleko přírodní rezervace Nová louka chránící zdejší rašeliniště. Dalším dnes užívaným názvem je Šámalova louka na památku období, kdy zdejší chatu užíval prvorepublikový kancléř Přemysl Šámal.
 Památník sklářství v Jizerských horách - jedno z nejvýše položených muzeí v České republice. Nachází v tzv. Liščí boudě, bývalé sklářské hospodě. Jde o poslední zachovalou budovu bývalé sklářské osady Kristiánov, založené v 18. století sklářským rodem Riedelů. Je zde možno shlédnout stálou expozici i dřevěným modelem bývalého areálu hutí. K bývalé osadě patří i hřbitůvek s ostatky majitelů sklárny. Otevřeno je PO-NE od 9 do 17 hodin.
 Vlevo od cesty se nachází vrchol Černé hory (1085m), po Smrku a Jizeře třetí nejvyšší hora Jizerských hor.
 Nedaleko od rozcestí se nachází přírodní rezervace (vyhlášena roku 1987). Jedná se o sedlové vrchoviště na rozvodí s rašelinnými smrčinami a jezírky. Je zde vyhlídková věž se základními informacemi o vrchovišti. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lovili ptáky na tahu.
 Státní přírodní rezervace Klečové louky se sládá ze dvou hlavních vrcholových rašelinišť, Velké a Malé klečové louky. Název obou lokalit vznikl díky hustému porostu kosodřeviny na obou rašeliništích.
 Smědava je název oblasti kolem stejnojmenné horské chaty. Toto sedlo pod Smědavskou horou (1084m) je vrcholem jediné silnice protínající Jizerské hory a propojující Bílý Potok a Desnou. Oblast byla osídlena patrně od roku 1814, kdy zde žili dřevaři, uhlíři a pastevci skotu. Roku 1841 byla na soutoku Smědých postavena první turistická chata. K chatě zajíždí autobus z Frýdlantu, přímo u ní je parkoviště. Je oblíbenou restaurací pro cykloturisty, běžkaře i pěší turisty.
 Obec založená roku 1594 Melichorem z Redernu, rozkládající se po obou březích řeky Smědé. Dnes je jedním z oblíbených rekreačních míst v Jizerských horách s řadou penzionů a dalších zařízení cestovního ruchu. Významnou památkou je kostel Nejsvětější Trojice postavený v letech 1888-1890.

Turistická trasa - Bedřichov - Bílý Potok


Fotogalerie trasy

Nová Louka
Smědava
Kostel v Bedřichově
Bedřichov
Podzim v Bílém Potoce
Na Čihadle


Turistické zajímavosti v okolí:
Bedřichov   Rašeliniště Na Čihadle   Rašeliniště Nová Louka   Hora Jizera   Přehrada Černá Nisa   Přehrada Josefův Důl  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Cyklookruh Bedřichov - Kristiánov   Cyklotrasa Bedřichov - Nová Louka a zpět   Cyklotrasa Kolem Polské hranice   Cyklotrasa Malý okruh nad Bedřichovem  

Zpět

  Ubytování Bílý Potok
  Ubytování Bedřichov
  Ubytování Hraničná
  Ubytování Jizerské hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist