Server České hory
Reklama
Alpy - Švýcarsko Alpy - Švýcarsko Alpy - ŠvýcarskoTuristická trasa - Jimramov - vodní nádrž Vír II.

Délka: 16,5 km
Obtížnost: náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná na náměstí v Jimramově a jde po červené turistické značce, na konci náměstí vlevo k řece Svratce. Tu překročí a pokračuje ze silnice vpravo k lesu. Lesní pěšina vede v podstatě podél řeky přes Unčín do Dalečína. Zde trasa přichází k zřícenině hradu, odbočí vlevo, sestoupí k silnici a po ní pokračuje vpravo k mostu. Zde se napojí na červenou značku a vede za mostem vlevo po pravém břehu Svratky dojdeme k vodní nádrži Vír. Ve Vítochově trasa opět poměrně náročně stoupá do nejvýše položené obce na Bystřicku - Karasína. Z Karasína trasa pokračuje po zelené značce kopcovitou krajinou a poté lesem dolů po pohodlné cestě do obce Vír k vodní nádrži Vír II.

  Zpět

   Turistická trasa - Jimramov - vodní nádrž Vír II.
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Jimramov 
 500 m n.m.      část trasy souběžně se turistickou značkou 
 3,5 
 Unčín 
 486 m n.m.        
 6,2 
 Dalečín - hrad 
 480 m n.m.        
 7,7 
 Vodní nádrž Vír 
 551 m n.m.        
 9,4 
 Vítochov 
 589 m n.m.         
 11,3 
 Karasín 
 664 m n.m.        
 14,5 
 Hrdá Ves rozc. 
 453 m n.m.         
 16,1 
 Vír 
 404 m n.m.          
 16,5 
 Vodní nádrž Vír II. 
 397 m n.m.        


 Městečko si dodnes zachovalo starobylý ráz. Domy v okolí náměstí tvoří Městskou památkovou zónu. Mezi další historické památky patří zámek, katolický kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel. Je zde možné navštívit Síň rodáků - stálá expozice o historii obce a jejich rodácích, umístěná v budově Horní školy U sv. Jana.
 Ze zajímavostí obce lze uvést především zříceninu hradu Dalečína. Hrad byl čtyřpodlažní s kruhovou obvodovou zdí. Dnes zachována část obvodové zdi se střílnami. Další památkou je zámeček, kostel sv. Jakuba Většího. Přístup ke kostelu po 102 schodech lemuje Křížová cesta. Věžní hodiny pocházejí z roku 1881.
 Vodní dílo na řece Svratce. Betonová tížní hráz dlouhá cca 300 m má výšku 71 m, čímž je třetí nejvyšší hrází v ČR. Přehradní jezero je dlouhé přes 9 km. Slouží jako zdroj pitné vody pro Bystřicko, Žďársko a Brno a okolí.
 Nad obcí se vypíná poutní kostel sv. Archanděla Michaela. Kostelík z lomového kamene je zdaleka viditelným bodem, vévodí širokému okolí. Interiér kostela se může pochlubit románskými prvky, nejvýznamnějšími památkami jsou kamenný oltář, kamenná křtitelnice ze 13.stol. a fresky z let 1330-1340. Od kostela jsou výhledy do okolí.
 Nad obcí Karasín se nachází rozhledna - nová dominanta Bystřicka. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 707 m, věž je vysoká 28 m, s bezbariérovým přístupem. Celoroční provoz. Z rozhledny je krásný kruhový výhled na Bystřicko, přírodní park Svrateckou hornatinu a do Žďárských vrchů.
 Vodní nádrž Vír II. je malá přehrada na řece Svratce postavená pod obcí Vír. Na kopci nad nádrží se náchází torzo hradu Pyšolec. Hlavním úkolem stavby je vyrovnávání toku z hlavní přehrady vodní nádrž Vír I.

Turistická trasa - Jimramov - vodní nádrž Vír II.


Fotogalerie trasy

Přehrada Vír
Park u zámku v Jimramově
Jimramov - Radnice
Jimramov - Základní škola
Jimramov
Bystřice nad Pernštejnem - Vítochovský kostelík sv. Michala
Bystřice nad Pernštejnem - Rozhledna Karasín


Turistické zajímavosti v okolí:
Jimramov   Vodní nádrž Vír   Vrch Prosíčka   Bystřice nad Pernštejnem   Olešnice na Moravě   Bystré  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Nové Město n. Moravě - Jimramov - Nové Město n. Moravě   Cyklotrasa Okolo vodní nádrže Vír   Cyklotrasa Sněžné - Svratka - Sněžné   Cyklotrasa Polička - Litomyšl - Polička  

Zpět

  Ubytování Jimramov
  Ubytování Ubušín
  Ubytování Bystřice nad Pernštejnem
  Ubytování Českomoravská vrchovina
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist