Server České hory
Reklama
Alpy - Francie Alpy - Francie Alpy - FrancieTuristická trasa - Zlaté Hory - Rejvíz

Délka: 19,2 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: část trasy značená

Trasa vychází z náměstí ve Zlatých Horách a dále vede po modré turistické značce kolem ozdravovny do lesa, kterým stoupá po asfaltové silničce k výsypce dolu pod Zámeckým vrchem. Zde odbočíme a prudce stoupáme ke zřícenině hradu Edelštejn. Od hradu trasa pokračuje lesní cestou na křižovatku cest Svatá Anna, poutní místo s pramenem a křížovou cestou. Dále jdeme lesní cestou vpravo přes vrch Výr až na vrch Hřeben. Chvíli nás cesta trasy vede po hřebeni a od Táborských skal sestoupíme lesní cestou na louky nad osadou Horní Údolí a dále do této osady. Za kostelem odbočíme vpravo a stoupáme silničkou na hřeben a dále po modré turistické značce přes Starý Rejvíz až na počátek obce Rejvíz. Po silnici již dojdeme k hájovně Rejvíz, odkud lze pokračovat po naučné stezce k Velkému mechovému jezírku.

  Zpět

   Turistická trasa - Zlaté Hory - Rejvíz
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Zlaté Hory 
 409 m n.m.        
 3,8 
 Pod Zámeckým vrchem 
 597 m n.m.        
 5,0 
 Hrad Edelštejn 
 691 m n.m.        
 5,6 
 Opuštěná kaple Sv. Anna 
 678 m n.m.       křižovatka se turistickou značkou 
 6,6 
 Výr 
 804 m n.m.        
 10,5 
 Zřícenina kaple Sv. Marty 
 773 m n.m.        
 11,9 
 Horní Údolí 
 639 m n.m.      část trasy souběžně i s turistickou značkou 
 16,4 
 Rejvíz 
 750 m n.m.           
 18,0 
 Rejvíz u hájovny 
 806 m n.m.         
 19,2 
 Velké mechové jezírko 
 774 m n.m.        


 Historické centrum města je chráněnou městskou památkovou zónou s řadou kvalitních renesančních a barokních domů a církevních staveb. Významnými památkami jsou budova staré pošty, dnes v ní sídlí městské muzeum, farní kostel Nanebevzetí P. Marie, špitální kostel sv. Kříže. Mezi další zajímavé památky mimo centrum města patří - kaple sv. Rocha, zříceniny hradů Edelštejna, Leuchtenštejna a Kobrštejna.
 Mezi Zlatými Horami a Heřmanovicemi se táhne dlouhý hřeben Příčného vrchu, na jednom z jeho výběžků ve výšce 695 m se zachovaly zbytky hradu Edelštejn. Hradní areál měl lichoběžníkový tvar. Do dnešních dnů se dochovaly pouze nevelké zbytky hradeb, základy věže a jámy po základech paláce v oblasti lesa. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
 Pod opuštěnou kaplí vlevo pod silnicí je poutní místo s pramenem a křížovou cestou.
 Z kaple se zachovala část fresky nad oltářem.
 V obci se zachovalo množství lidové jesenické architektury z 19. století. Sedm lidových roubenic je památkově chráněno. Obec patří mezi největší rekreační oblasti na zlatohorsku.
 Nejvýše položená obec ve Slezsku, nacházející se v romantické krajině uprostřed hlubokých lesů. Rejvíz byl vyhlášen vesnickou památkovou zónou - s ohledem na dochovanou dřevěnou lidovou architekturou převážně 19. století, typickou pro Jesenicko – roubený dům se svisle bedněným štítem a vyřezávanými barevnými šambránami kolem oken.
 Velké a Malé mechové jezírko jsou centrem největší slezské přírodní rezervace, vrcholového rašeliniště. Stáří rašeliniště se odhaduje na 6-7 tisíc let. Mimo značené cesty je kvůli ochraně přírody rezervace veřejnosti nepřístupná. Rezervací vede naučná stezka k Velkému mechovému jezírku. Stezka seznamuje návštěvníky se vzácnými druhy rostlin a živočichů této oblasti a její počátek je u chaty Rejvíz. V chatě lze shlédnout zajímavé vyřezávané židle s postavami zdejších usedlíků, které jsou dílem místního řezbáře.

Turistická trasa - Zlaté Hory - Rejvíz


Fotogalerie trasy

Kaple Panny Marie Pomocné ve Zlatých horách
Městské muzeum ve Zlatých Horách
Velké mechové jezírko v rezervaci Rejvíz
Rašeliniště Rejvíz
Velké mechové jezírko
Rejvíz


Turistické zajímavosti v okolí:
Rejvíz   Zlaté Hory   Rozhledna Biskupská kupa   Rozhledna Zlatý Chlum   Jeseník   Orlík  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Jesenické pohraničí   Turistická trasa Okolo Zlatých Hor   Turistická trasa Okolo Jeseníku přes Zlatý Chlum   Cyklotrasa Bílá Voda - Javorník - Mikulovice  

Zpět

  Ubytování Rejvíz
  Ubytování Zlaté Hory
  Ubytování Dolní Údolí
  Ubytování Jeseníky
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist