Server České hory
Reklama
Alpy - Švýcarsko Alpy - Švýcarsko Alpy - ŠvýcarskoTuristická trasa - Železná Ruda - vrch Ostrý

Délka: 15 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná v Železné Rudě a pokračuje po červené turistické značce. Po 1km se trasa stáčí vpravo a přes Alžbětín vede k rozcestí u pomníku spisovatele Adolfa Kašpara. Trasa dále stoupá až k Čertovu jezeru. Od Čertova jezera jde trasa dále po červené přes sedlo Roudná k Černému jezeru. Odtud trasa mírně stoupá po asfaltové silnici a po chvíli klesá po úbočí hraničního hřebene k odbočce na Bílou strž. Zde si můžeme prohlédnout tuto přírodní rezervaci a poté pokračujeme po červené na rozcestí Na statečku pod Ostrým. Zde trasa opouští červenou značku a odbočuje vlevo po modré až na vrchol Ostrého.

  Zpět

   Turistická trasa - Železná Ruda - vrch Ostrý
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Železná Ruda 
 787 m n.m.         
 0,6 
 Železná Ruda – Alžbětín 
 758 m n.m.        
 3,3 
 Pomník A. Kašpara 
 936 m n.m.        
 5,3 
 Čertovo jezero 
 1037 m n.m.        
 7,9 
 Černé jezero 
 1038 m n.m.         
 11,5 
 Bílá strž 
 976 m n.m.       křižovatka se truristickou značkou 
 13,2 
 Stateček 
 953 m n.m.        
 15,0 
 Vrch Ostrý 
 1280 m n.m.        


 K významným památkám Železné Rudy patří barokní mariánský kostel z první poloviny 18. století. Kostel má zvláštní cibulovitou báň a je ukázkou vrcholného baroka. Ukázky šumavského sklářství lze spatřit v Klostermanově muzeu. Chráněnou technickou památkou je kovářský hamr z 18.-19. století.
 Přírodní rezervace. Vodní plocha se nachází v nadmořské výšce 1030m, její rozloha je 9,7 ha a hloubka jezera dosahuje místy 36m. Jezero obklopuje pralesovitý smrkový porost.
 Přírodní rezervace. Vodní plocha má trojúhelníkový tvar a má rozlohu 18,4 ha. Místy je hluboké kolem 40m. Jezero je ledovcového původu. Nad jezerem se zvedá skalnatá, 300m vysoká Jezerní stěna a rozsáhlé kamenné moře. Pod Černým jezerem se nachází chráněná technická památka - první přečerpávací elektrárna v Čechách z roku 1930.
 Přírodní rezervace. Romantické kaňonovité údolí Bílého potoka západně od Černého jezera. Potok tu vytváří četné kaskády a vodopády. Okolí je porostlé horskými smrky s buky, jedlemi a jeřáby.
 Charakteristický dvouhrotý vrch, který je považován za nejhezčí vrch Královského hvozdu. Jeho nižší vrchol (1241m), holý a skalnatý, leží již na území Bavorska. Vyšší vrchol (1283m) se tyčí na hranici Čech. Výhled z vrcholu Ostrého je jeden z nejkrásnějších na Šumavě. Pro svůj tvar získal vrch lidový název Prsa Matky Boží nebo Jezerní hora.

Turistická trasa - Železná Ruda - vrch Ostrý


Fotogalerie trasy

Čertovo jezero
Výhled z Ostrého do Čech
Vodopády v Bílé strži
Černé jezero
Železná Ruda
Železná Ruda se Špičákem
Černé jezero
Čertovo jezero
Bílá strž


Turistické zajímavosti v okolí:
Bílá strž   Černé jezero   Čertovo jezero   Vrch Ostrý   Železná Ruda   Hamry  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Hojsova Stráž - vodopád Bílá strž   Turistická trasa Železná Ruda - jezero Laka   Cyklotrasa Okruh Železnorudskem   Turistická trasa Hojsova Stráž - Prenet  

Zpět

  Ubytování Železná Ruda
  Ubytování Špičák
  Ubytování Hamry
  Ubytování Šumava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist