Server České hory
Reklama
Server Alpské.cz Server Alpské.cz Server Alpské.czTuristika, Výlet do okolí
Okolo Žďáru nad Sázavou

Délka: 18,8 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Trasa začíná v centru Žďáru nad Sázavou u tvrze a pokračuje po červené turistické značce ven z města směrem k obci Hamry nad Sázavou. Po překonání železniční tratě červenou značku opustíme a po silnici dojdeme do obce Hamry k autobusové stanici. Pokračuje chvíli po silnici směrem na Havlíčkův Brod, po chvíli vlevo k několika rybníkům. Nejprve jdeme kolem Farského rybníku, pak následují Kriegrův, Pod cestou,Hluboký a Sázavský rybník. Odtud pokračujeme chvíli lesem, poté po louce zpět na silnici do Havlíčkova Brodu. Po chvíli odbočíme vpravo a po žluté turistické značce a lesem dojdeme do obce Najdek. Cestou si můžeme udělat odbočku k lomu Štěnice. Zde se žlutá značka spojuje s červenou a pokračují společně. Přejdeme přes řeku Sázava, pokračujeme vlevo a obejdeme Brdličkův mlýn a Rozštípenou skálu. Poté opustíme okraj lesa a zabočíme vlevo kolem obce. Silnici po chvíli opustíme a vpravo stoupáme na vrch Peperek. Sestupujeme po lesní cestě ke křižovatce a zabočíme vpravo. Lesem jdeme kolem rybníku Rejznarka, jezírka Vápenice (zde odbočíme vpravo po modré tur. značce) ven z lesa kolem rybníku Miškovec. Modrá turistická značka nás vede kolem Starého dvora a odtud po žluté k zámku ve Žďáru nad Sázavou. Zde se napojíme na červenou značku a kolem Branského rybníka, zčásti po břehu řeky Sázavy se vrátíme zpět do centra Žďáru nad Sázavou.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolo Žďáru nad Sázavou
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0   Žďár nad Sázavou Zámecký park ve Žďáru nad Sázavou Zámek ve Žďáru n.S. Zámek ve Žďáru n.S.  573 m n.m.        
 2,8   Farský rybník   551 m n.m.      silnice, trasa se napojí na cyklotrasu 
 4,7   Česká Mez – rozc.   593 m n.m.         
 6,8   Rozštípená skála Rozštípená skála  593 m n.m.          
 8,3   Samotín rozc.   603 m n.m.        
 8,7   Peperek   671 m n.m.      trasa se napojí na cyklotrasu 
 12,0   Jezero Vápenice   629 m n.m.         
 13,2   U Jordánku   629 m n.m.       pouze část trasy turisticky značená, poté se odbočí na cyklotrasu 
 18,8   Žďár nad Sázavou   573 m n.m.        


 Město leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jedinečnou architektonickou památkou, která byla v prosinci 1994 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO je poutní kostel sv. J. Nepomuckého na Zelené hoře. Mezi další významné památky se řadí: zámek, kaple sv. Markéty, radnice čp. 294, tvrz čp. 276.
 Přírodní památka. Důvodem ochrany je význačný skalní útvar tvořený rulovou skalní stěnou. Skalní stěna je ve spodní části rozštípnuta zvětralou puklinou o délce 10 m a šířce cca 2 m. Podle tohoto rozštípnutí dostal skalní útvar svůj název.
 Vrchol kopce zaujímá stejnojmenná přírodní památka. Nachází se tady skalní stěna 300m dlouhá přerušená dvěma širokými depresemi, z nichž vycházejí balvanové proudy. Vrchol je však zarostlý a neposkytuje žádné rozhledy.

Turistika, Výlet do okolí - Okolo Žďáru nad Sázavou


Fotogalerie trasy

Zámek ve Žďáru n.S.
Zámek ve Žďáru n.S.
Rozštípená skála
Rozštípená skála
Zámecký park ve Žďáru nad Sázavou
Zámecký park ve Žďáru nad Sázavou

Zámek ve Žďáru n.S.
Zámek ve Žďáru n.S.Turistické zajímavosti v okolí:
Žďár nad Sázavou   Zelená hora   Polnička   Škrdlovice   Velké Dářko   Radostín  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Po CHKO Ždárské vrchy   Turistická trasa Žďár nad Sázavou - Radostín   Cyklotrasa Fryšava-Herálec-Fryšava   Cyklotrasa Nové Město n. Moravě - Jimramov - Nové Město n. Moravě  

Zpět

  Ubytování Žďár nad Sázavou
  Ubytování Sázava
  Ubytování Škrdlovice
  Ubytování Českomoravská vrchovina
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist