Server České hory
Reklama
Server Alpské.cz Server Alpské.cz Server Alpské.czTuristika, Výlet do okolí
Okolo Žďáru nad Sázavou

Délka: 18,8 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Trasa začíná v centru Žďáru nad Sázavou u tvrze a pokračuje po červené turistické značce ven z města směrem k obci Hamry nad Sázavou. Po překonání železniční tratě červenou značku opustíme a po silnici dojdeme do obce Hamry k autobusové stanici. Pokračuje chvíli po silnici směrem na Havlíčkův Brod, po chvíli vlevo k několika rybníkům. Nejprve jdeme kolem Farského rybníku, pak následují Kriegrův, Pod cestou,Hluboký a Sázavský rybník. Odtud pokračujeme chvíli lesem, poté po louce zpět na silnici do Havlíčkova Brodu. Po chvíli odbočíme vpravo a po žluté turistické značce a lesem dojdeme do obce Najdek. Cestou si můžeme udělat odbočku k lomu Štěnice. Zde se žlutá značka spojuje s červenou a pokračují společně. Přejdeme přes řeku Sázava, pokračujeme vlevo a obejdeme Brdličkův mlýn a Rozštípenou skálu. Poté opustíme okraj lesa a zabočíme vlevo kolem obce. Silnici po chvíli opustíme a vpravo stoupáme na vrch Peperek. Sestupujeme po lesní cestě ke křižovatce a zabočíme vpravo. Lesem jdeme kolem rybníku Rejznarka, jezírka Vápenice (zde odbočíme vpravo po modré tur. značce) ven z lesa kolem rybníku Miškovec. Modrá turistická značka nás vede kolem Starého dvora a odtud po žluté k zámku ve Žďáru nad Sázavou. Zde se napojíme na červenou značku a kolem Branského rybníka, zčásti po břehu řeky Sázavy se vrátíme zpět do centra Žďáru nad Sázavou.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolo Žďáru nad Sázavou
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Žďár nad Sázavou 
 573 m n.m.        
 2,8 
 Farský rybník 
 551 m n.m.      silnice, trasa se napojí na cyklotrasu 
 4,7 
 Česká Mez – rozc. 
 593 m n.m.         
 6,8 
 Rozštípená skála 
 593 m n.m.          
 8,3 
 Samotín rozc. 
 603 m n.m.        
 8,7 
 Peperek 
 671 m n.m.      trasa se napojí na cyklotrasu 
 12,0 
 Jezero Vápenice 
 629 m n.m.         
 13,2 
 U Jordánku 
 629 m n.m.       pouze část trasy turisticky značená, poté se odbočí na cyklotrasu 
 18,8 
 Žďár nad Sázavou 
 573 m n.m.        


 Město leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jedinečnou architektonickou památkou, která byla v prosinci 1994 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO je poutní kostel sv. J. Nepomuckého na Zelené hoře. Mezi další významné památky se řadí: zámek, kaple sv. Markéty, radnice čp. 294, tvrz čp. 276.
 Přírodní památka. Důvodem ochrany je význačný skalní útvar tvořený rulovou skalní stěnou. Skalní stěna je ve spodní části rozštípnuta zvětralou puklinou o délce 10 m a šířce cca 2 m. Podle tohoto rozštípnutí dostal skalní útvar svůj název.
 Vrchol kopce zaujímá stejnojmenná přírodní památka. Nachází se tady skalní stěna 300m dlouhá přerušená dvěma širokými depresemi, z nichž vycházejí balvanové proudy. Vrchol je však zarostlý a neposkytuje žádné rozhledy.

Turistika, Výlet do okolí - Okolo Žďáru nad Sázavou


Fotogalerie trasyTuristické zajímavosti v okolí:
Žďár nad Sázavou   Zelená hora   Polnička   Škrdlovice   Velké Dářko   Radostín  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Po CHKO Ždárské vrchy   Turistická trasa Žďár nad Sázavou - Radostín   Cyklotrasa Fryšava-Herálec-Fryšava   Cyklotrasa Nové Město n. Moravě - Jimramov - Nové Město n. Moravě  

Zpět

  Ubytování Žďár nad Sázavou
  Ubytování Světnov
  Ubytování Veselíčko
  Ubytování Českomoravská vrchovina
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist