Server České hory
Reklama
Nízké Tatry Nízké Tatry Nízké TatryTuristika, Výlet do okolí
Okolí Vranova nad Dyjí

Délka: 8,7 km
Obtížnost: nenáročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Tato trasa začíná na náměstí v obci Vranov nad Dyjí. Odtud se vydáme centrem městečka přes most a po silnici, spolu se zelenou turistickou značkou, k přehradní hrázi vodní nádrže Vranov. Přejdeme po hrázi na druhou stanu a stále po zelené značce pokračujeme podél Švýcarské zátoky až na její konec k rozcestí. Zabočíme vlevo přes Švýcarský potok po bývalé modré značce. Musíme nejprve vystoupat nad údolí, poté opět klesneme ke Campu Pláž. Vrátíme se zpět k přehradní hrázi po moderním mostu přes Švýcarskou zátoku a po zelené opět dojdeme na náměstí v obci Vranov nad Dyjí. Výlet můžeme zakončit prohlídkou místního zámku, ke kterému je to jen kousek cesty do kopce.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolí Vranova nad Dyjí
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0   Vranov nad Dyjí - náměstí Zámek Vranov nad Dyjí Vranov nad Dyjí Zámek Vranov nad Dyjí - nádvoří  315 m n.m.       cyklo 48 
 1,9   Přehradní hráz Vodní nádrž Vranov - přehradní hráz  350 m n.m.       cyklo 48 
 4,1   Švýcarské údolí Most přes Švýcarskou zátoku  372 m n.m.      bývalá  
 6,0   Camp Pláž   357 m n.m.        začíná za mostem 
 8,7   Vranov nad Dyjí - náměstí   315 m n.m.         


 Vranov nad Dyjí leží v ochranném pásmu Národního parku Podyjí. Hrad Vranov se připomíná už r. 1100, městečko pod ním je od roku 1323. Osada vznikla pod hradem, postaveným na 80m vysoké skále nad řekou Dyjí. Historie a vývoj Vranova nad Dyjí byly a jsou spjaty s historií hradu (později zámku). Původní hrad byl majetkem Přemyslovců, za třicetileté války vyhořel. Přestavba z období baroka byla realizována vídeňským architektem Janem Bernardem Fischerem z Erlachu. V novodobé historii prošel zámek rozsáhlou opravou v letech 1972 až 1979. Městečko se také proslavilo výrobou keramiky typu "wedgwood" v 18. století.
 Vranovská přehrada je především vyhlášenou rekreační oblastí a je největší vodní nádrží na Dyji. Tzv. český "Jadran" je jednou z nejteplejších přehrad v České republice. Koupání je možné na pláži přehrady, ale i v dalších místech. Na přehradě lze provozovat vodní sporty včetně windsurfingu. Nádrž je rybářským revírem a je velmi dobře zarybněna. Přehrada byla vystavěna v letech 1930-34, plocha jezera je 765ha, max. hloubka 58m. Hráz je vysoká 59,9m a vzduté vody zaplavily 30km údolí podobného charakteru jako má údolí Dyje v NP Podyjí.

Turistika, Výlet do okolí - Okolí Vranova nad Dyjí


Fotogalerie trasy

Zámek Vranov nad Dyjí
Zámek Vranov nad Dyjí
Zámek Vranov nad Dyjí - nádvoří
Zámek Vranov nad Dyjí - nádvoří
Vranov nad Dyjí
Vranov nad Dyjí

Vodní nádrž Vranov - přehradní hráz
Vodní nádrž Vranov - přehradní hráz
Most přes Švýcarskou zátoku
Most přes Švýcarskou zátokuTuristické zajímavosti v okolí:
Vodní nádrž Vranov   Vranov nad Dyjí   Národní Park Podyjí   Čížov   Bítov   Hardegg  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Kolem Vranovské přehrady   Cyklotrasa Znojmo - Vranov n. D. - Hardegg - Znojmo   Cyklotrasa Znojmo - Moravské Budějovice   Cyklotrasa Okolí Moravských Budějovic  

Zpět

  Ubytování Vranov nad Dyjí
  Ubytování Lukov
  Ubytování Znojmo
  Ubytování Jižní Morava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist