Server České hory
Reklama
Vysoké Tatry Vysoké Tatry Vysoké TatryTuristická trasa - Vítkov - Budišov nad Budišovkou

Délka: 27 km
Obtížnost: náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná ve Vítkově u železniční stanice a pokračuje přes potok Čermná do městské čtvrti Horní Ves. Odtud jdeme dále přes řeku Moravici, stále po modré značce, do Podhradí. Zde odbočíme vlevo a po červené značce pokračujeme do osady Zálužné. Ze Zálužného trasa vede přes kruhovou vyhlídku v Mokřinkách do Jánských Koupelí a poté přes řeku Moravici a po jejím levém břehu po okraji lesa a lesem do Kružberku. Z Kružberku pokračujeme stále po červené podél Moravice k vodní nádrži Kružberk. Po červené značce jdeme přes hráz přehrady po silnici do obce Svatoňovice. Ze Svatoňovic pokračujeme kousek po silnici a poté odbočíme po červené k místu Pod Haldama. Odtud je to již jen kousek do Budišova nad Budišovkou, kam dojdeme nejprve na náměstí a dále k železniční stanici.

  Zpět

   Turistická trasa - Vítkov - Budišov nad Budišovkou
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Vítkov 
 474 m n.m.         
 2,0 
 Horní Ves 
 484 m n.m.         
 4,2 
 Podhradí 
 411 m n.m.      část souběžně s cyklotrasou 
 10,2 
 Zálužné - most 
 440 m n.m.      část trasy souběžně se turistickou značkou 
 11,3 
 U Mokřínek 
 392 m n.m.        
 12,7 
 Jánské Koupele 
 405 m n.m.        
 18,8 
 Kružberk - rozcestí 
 430 m n.m.         
 19,5 
 Kružberk BUS 
 456 m n.m.         
 19,9 
 Vodní nádrž Kružberk 
 490 m n.m.         
 21,8 
 Svatoňovice 
 551 m n.m.        
 24,7 
 Pod Haldama 
 572 m n.m.        
 27,0 
 Budišov nad Budišovkou 
 508 m n.m.        


 Dominantou města je farní kostel z 1. poloviny 20. století, charakteristickou siluetu města doplňuje hřbitovní kostel v jádru raně barokní. Z původní městské zástavby se zachovala jen jedna fronta náměstí.
 Rekreační letovisko v malebném údolí řeky Moravice. V okolí osady najdeme řadu pozůstatků po těžbě břidlice a to bývalé šachty, štoly a několik odvalů. V místech kde dříve probíhala těžba pokrývačské břidlice našli své útočiště netopýři.
 Osada Janské Koupele byla od začátku 19. století do první poloviny 20. století vyhledávaným lázeňským místem. Ve zdejších lázních probíhala léčba nemocí srdečních, oběhového ústrojí, nemocí kůže, revmatismu či dýchacích potíží. V dnešní době jsou lázeňské budovy značně zchátralé. Lesní pramen v současné době není využíván a minerální vody se bez užitku vlévají do Moravice.
 Obcí prochází hranice Přírodního parku Moravice. Pamětihodnosti v obci: farní kostel sv. Floriána, kostelík sv. Petra a Pavla z 15. století, kamenný kříž.
 Údolní nádrž na řece Moravici. Pitnou vodou zásobuje Ostravský region. Nádrž má plochu 287ha, délku zatopeného údolí 10km s maximální hloubkou 31m. Hráz dlouhá 280m a vysoká 33m byla vybudována v letech 1948-55. Po obou březích jsou zříceniny malých hradů Medlice a Šternek. Přehrada se také proslavila TV seriálem Velké sedlo.
 K architektonickým památkám města patří - městská radnice z roku 1635, barokní kostel z roku 1745 a fara, městské znaky na radnici, budově školy a budově pošty, kamenný most se sochou Jana Nepomuckého z roku 1725, dům č. 230 u kamenného mostu - Městské muzeum.

Turistická trasa - Vítkov - Budišov nad Budišovkou


Fotogalerie trasy

Vodní nádrž Kružberk
Vodní nádrž Kružberk
Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou


Turistické zajímavosti v okolí:
Budišov nad Budišovkou   Vítkov   Vodní nádrž Kružberk   Litultovice   Hradec nad Moravicí   Fulnek  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Velký okruh Nízkým Jeseníkem   Cyklotrasa Ze Slezské Harty, rozcestí do Valšova   Cyklotrasa Z Bruntálu kolem Slezské Harty   Cyklotrasa Z Fulneku do Opavy  

Zpět

  Ubytování Spálov
  Ubytování Tošovice
  Ubytování Odry
  Ubytování Jeseníky
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist