Server České hory
Reklama
Alpy - Rakousko Alpy - Rakousko Alpy - RakouskoTuristická trasa - Vidnava - Žulová

Délka: 13,3 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa vede od železniční stanice ve Vidnavě po zelené turistické značce do města Vidnava a přes náměstí podél říčky Vidnavka do Velké Kraše. Zde odbočíme vlevo a otevřeným terénem pokračujeme k turistické chatě. Od chaty jdeme borovým lesem k rozcestí Smolný. Odtud stoupáme na vrch Smolný do skalního města. Z vrcholu se vrátíme stejnou cestou na rozcestí a pokračujeme po zelené značce k rozcestí Plavný potok. Na tomto rozcestí odbočíme u jednoho z nejstarších dubů severní Moravy na lesní cestu a tou po modré turistické značce do lesa Bažantnice. Tudy vystoupáme na Boží horu. Z jejího vrcholu je krásný výhled na Žulovou, Rychlebské hory a Javorník. Z Boží hory cesta prudce klesá k želeniční stanici v obci Žulová, kde tato trasa končí.

  Zpět

   Turistická trasa - Vidnava - Žulová
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Vidnava 
 233 m n.m.         
 2,3 
 Velká Kraš 
 257 m n.m.         
 5,7 
 Rozcestí Smolný 
 354 m n.m.        
 6,0 
 Vrch Smolný 
 373 m n.m.         
 7,6 
 Plavný Potok 
 325 m n.m.        
 9,8 
 Bažantnice 
 350 m n.m.        
 12,1 
 Boží hora 
 516 m n.m.        
 13,3 
 Žulová 
 365 m n.m.        


 Město Vidnava je bohaté na kulturní památky, které se zde dochovaly. Můžeme tady vidět původní náměstí s valounkovou dlažbou, na kterém se tyčí dva sloupy se sochami světců. Na první pohled nás zaujmou pozdně barokní a empírové štíty domů, rozloha náměstí, majestátní kostel sv. Kateřiny s vedle stojícím renesančním zámečkem. V blízkosti jsou Vidnavské mokřiny - chráněná přírodní rezervace.
 Velká Kraš se rozkládá na obou březích říčky Vidnávky. Nejvzácnější památkou je filiální kaple sv. Floriana z konce 18. století na návsi. Nedaleko se nachází asi největší letní atrakce této obce, pěkné a bohatě vybavené koupaliště. Kus za koupalištěm nalezneme krásný areál Habina, kde se každoročně konají velké letní motorkářské srazy.
 Vrch v Žulovsko-vidnavské pahorkatině. Na vrcholu a západním svahu se nachází skalní město s množstvím kotlovitých prohlubní, známých jako Venušiny mísy. Dříve byly pokládány za pohanské obětní mísy a spojovány s nadpřirozenými bytostmi. Dnes je oblast vrcholu Smolného vyhlášena chráněným přírodním výtvorem. Na vrcholovém skalisku je zbudována vyhlídka.
 Je tady jeden z nejstarších dubů severní Moravy, jehož stáří je odhadováno na 400 let.
 Výrazná kupovitá „ostrovní“ hora, nejvyšší bod celé Žulovské pahorkatiny. Již z dálky je dobře rozpoznatelná díky věžičce kamenného kostela z r. 1856, který stojí na samotném vrcholu. Vrchol poskytuje zajímavý výhled.
 Město se rozkládá při soutoku říčky Vidnávky a Stříbrného potoka v Žulovské pahorkatině. Západně od města se začínají zdvihat vrcholky Rychlebských hor. Pamětihodnosti: kostel svatého Josefa, kdysi gotický hrad zvaný Frýdberk - z hradu se zachovala zdaleka viditelná věž a kusy opevnění, socha svatého Jana Nepomuckého, historický kamenný most.

Turistická trasa - Vidnava - Žulová


Fotogalerie trasyTuristické zajímavosti v okolí:
Vidnava   Smolný vrch   Žulový vrch   Nýznerovské vodopády   Jeskyně Na Pomezí   Smrk  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Bílá Voda - Javorník - Mikulovice   Cyklotrasa Vidnava - Žulová - Vidnava   Cyklotrasa Dolní Fořt - Hraničky - Horní Hermanice   Turistická trasa Okolo Jeseníku  

Zpět

  Ubytování Vidnava
  Ubytování Žulová
  Ubytování Velká Kraš
  Ubytování Jeseníky
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist