Server České hory
Reklama
Slovenské hory Slovenské hory Slovenské horyTuristická trasa - Teplice nad Metují - Dolní Adršpach

Délka: 15,5 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná v Teplicích nad Metují u kostela a po místní komunikaci nás vede směrem do Horních Teplic. Červená turistická trasa potom odbočí vpravo do polí a nad potokem vystoupíme do mělkého sedla v osadě Nový Dvůr. Polní cesta pokračuje dále k lesu nad studánkou a po téměř vrstevnicové cestě po severovýchodním úbočí k Vernéřovické studánce. Červená značka pokračuje do Vernéřovic, ale my se vydáme po žluté podél lesa vzhůru na Bukovou horu. Z Bukové hory cesta pokračuje po cyklostezce k hraničnímu přechodu a dále do pohraniční vsi Zdoňov a do jejího středu ke kostelu. Za obcí uhýbá trasa po žluté značce vpravo na rozcestí u Křížového vrchu. Na vrchol vystoupíme po zelené značce. Je zde upravená vyhlídka. Z Křížového vrchu sestupujeme po zelené značce a pohodlnou cestou od rozcestí již opět po žluté do Dolního Adršpachu.

  Zpět

   Turistická trasa - Teplice nad Metují - Dolní Adršpach
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Teplice nad Metují 
 480 m n.m.        
 2,2 
 Nový Dvůr 
 540 m n.m.        
 3,9 
 Vernéřovická studánka 
 514 m n.m.        
 5,9 
 Buková hora 
 620 m n.m.        
 9,5 
 Zdoňov - hraniční přechod 
 577 m n.m.        
 12,0 
 Zdoňov 
 513 m n.m.        
 13,1 
 Rozcestí u Křížového vrchu 
 523 m n.m.        
 15,5 
 Dolní Adršpach 
 512 m n.m.        
Další fotky z okolí trasy:

 Mezi historické památky města patří - kostel sv. Vavřince, kostel P. Marie Pomocné na Kamenci, zámek v bývalých Horních Teplicích - nyní sídlo Městského úřadu a zámek v bývalých Dolních Teplicích. V zámecké zahradě stojí sochy Léto a Podzim, převezené pravděpodobně v pol. 18.stol. ze zámku v Kuksu.
 Historické poutní místo. Je tu kaplička z roku 1878, usedlost a zbytky křížové cesty v jejím okolí.
 Přírodní rezervace. Je tady památník smíření.
 Uprostřed obce stojí původně gotický kostel, přestavěný v renesanci. Vedle kostela se nachází dnes již bohužel zchátralá fara a dvě sochy sv. Jana Nepomuckého. Nedaleko kostela, naproti bývalému hostinci se pak nachází i pranýř z 18. století. Díky dvěma přechodům státní hranice (pro pěší a cyklisty) do sousedního Polska je ve Zdoňově obnoven turistický ruch.
 Místo je chráněnou přírodní rezervací. Kopec (667 m n.m.) u obce Adršpach, přímo naproti skalnímu městu. Na vrchol kopce vede strmá křížovou cesta s biblickými výjevy na litinových tabulích vsazených do skal. Křížový vrch poskytuje množství horolezeckých terénů s cestami všech obtížností. Na vrcholu je vyhlídkové místo s krásnými pohledy na Adršpašské skalní město, Bukovou horu, Vraní hory a za dobré viditelnosti i na Krkonoše.
 Rekreační obec v údolí říčky Metuje, hlavní východisko k návštěvě Adršpašského skalního města. Adršpašský skalní hrad byl založen pravděpodobně ve druhé polovině 13. století. Zřícenina hradu je navštěvovaným místem a z nejvýchodnější skály je překrásný výhled na podstatnou část adršpašského skalního města. Zdejší renesanční dvoupatrový zámek s pětihrannou věží dnes slouží k archivačním účelům.

Turistická trasa - Teplice nad Metují - Dolní Adršpach


Fotogalerie trasy

Křížový vrch


Turistické zajímavosti v okolí:
Adršpašské skály   Křížový vrch   Teplice nad Metují   Adršpach   Jiráskovy skály   Teplické skály  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Dolní Adršpach - Mierozsów - Meziměstí - Broumov   Turistická trasa Okolo Dolního Adršpachu   Cyklotrasa Okruh kolem Teplic nad Metují   Cyklotrasa Okruh Stolové hory  

Zpět

  Ubytování Zdoňov
  Ubytování Adršpach
  Ubytování Teplice nad Metují
  Ubytování Orlické hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist