Server České hory
Reklama
Slovenské hory Slovenské hory Slovenské horyTuristika, Výlet do okolí
Okolo Svratky

Délka: 18,8 km
Obtížnost: náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začíná na autobusovém nádraží v obci Svratka. Vydáme se po žluté turistické značce ven z města. Cesta poté mírně stoupá, po chvíli vcházíme do lesa. Pokračujeme po žluté lesem k rozcestí U Zadní Hůry, kde se k nám na chvíli přidá zelená značka. Po žluté pokračujeme vzhůru k dalšímu rozcestí zvanému U Žida. Odtud spolu s modrou turistickou značkou vystoupáme na vrchol Devět skal. Výhled z vrcholu je z větší části omezen vzrostlými stromy. Kolem lovecké chaty pod vrcholem pokračujeme po modré turistické značce, zprvu trochu náročnějším, poté méně náročným sestupem, do obce Křižánky. Nad obcí opustíme les a dojdeme k silnici, po které se vydáme vlevo přes řeku Svratku, stále po modré značce. Mírným stoupáním opět vejdeme do lesa a přes křižovatku Plaňkovka se dostaneme ostrým výstupem ke skalnímu útvaru a přírodní rezervaci Čtyři palice. Modrá pokračuje i dále a asi po 2km nás přivede k Zkamenělému zámku, skalisku připomínajícímu zříceninu hradu. Po modré spolu s červenou vystoupíme k loveckému zámečku Karlštejn, který nyní slouží jako rekreační středisko. Od Karlštejna sestoupíme ke golfovému hřišti a podél něj zpět do Svratky.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolo Svratky
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Svratka 
 636 m n.m.        
 1,3 
 U Zadní Hůry 
 662 m n.m.        
 5,2 
 U Žida 
 782 m n.m.       křižovatka s turistickou značkou 
 6,1 
 Devět skal 
 817 m n.m.        
 10,1 
 České Křížanky 
 610 m n.m.        
 13,2 
 Čtyři Palice 
 734 m n.m.        
 15,1 
 Zkamenělý zámek 
 756 m n.m.         
 16,4 
 Lovecký zámeček Karlštejn 
 780 m n.m.        
 18,8 
 Svratka 
 636 m n.m.        


 Svratka je moderní městečko, které vzhledem ke svému umístění nabízí ideální podmínky rekreaci. Mezi zajímavá místa města patří – kostel a fara sv. Jana Křtitele, lovecký zámeček Karlštejn, památníček sv. Jiljí, Filipovský pramen. Ve městě můžete navštívit také městské muzeum.
 Přírodní památka. Je to nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. Skalní labyrint tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a tři malé věžičky. Z návršního mohutného skalního bloku, na nějž je pohodlný výstup, se otevírá velkolepý výhled na šíravu vysočinských lesů a na dalekou krajinu se spoustou okolních vesniček.
 Přírodní rezervace. Zahrnuje tři skalní bloky na něž navazuje jeden nižší hřeben. Nejvýznamnější z nich, Čtyřpaličatá, dosahuje délky 50m a výšky stěn 33m. Je hodně vyhledávaná a navštěvovaná horolezci. Z vrcholu Čtyřpaličaté je nádherný výhled na velké území Žďárských vrchů, uvidíte odtud Blatiny, Drátník, Malinskou skálu , Devět skal, Křižánky a další.
 Přírodní památka. Skalní útvar v lesním komplexu. Skalní bloky dosahující výšku 10 m jsou podkovovitě uspořádány a ohraničují průchodem otevřený vnitřní prostor o rozměrech 40 x 16 m.
 Zámek je patrová budova krytá mansardovou střechou. Zámek je označován za „střechu Evropy“.

Turistika, Výlet do okolí - Okolo Svratky


Fotogalerie trasy

Skalní útvar Čtyři palice
Pohled ke Čtyřem palicím od Devíti skal
Pohled pod Karlštejnem
Kostel Sv. Jana Křtitele ve Svratce
Devět skal - vrcholové skály
Svratka - Cikánka
Svratka - Muzeum


Turistické zajímavosti v okolí:
Křižánky   Svratka   Skalní útvar Čtyři palice   Vrch Devět skal   Herálec   Svratouch  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Sněžné - Svratka - Sněžné   Cyklotrasa Fryšava-Herálec-Fryšava   Cyklotrasa Nové Město n. Moravě - Jimramov - Nové Město n. Moravě   Cyklotrasa Hlinsko - Ždírec nad Doubr. - Hlinsko  

Zpět

  Ubytování Křižánky
  Ubytování Svratka
  Ubytování Moravské Křižánky
  Ubytování Českomoravská vrchovina
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist