Server České hory
Reklama
Vysoké Tatry Vysoké Tatry Vysoké TatryTuristická trasa - Sedlo Skřítek - Červenohorské sedlo

Délka: 24,3 km
Obtížnost: nenáročná
Okruh: NE, Značení: část trasy značená

Trasa začíná v sedle Skřítek u místního motorestu a pokračuje lesní cestou po zelené turistické značce k informačnímu místu Nad Skřítkem. Dále trasa vede kolem přírodní rezervace Rašeliniště Na Skřítku úvozem a lesem na Ztracené kameny. Je odtud krásný výhled. Ze Ztracených kamenů jde trasa po hřebeni porosty kosodřeviny okolo skalisek Pec a Pecný k Jelení studánce, kde pramení Podolský potok. Odtud pokračujeme po červené přes Kamzíček, kolem Vysoké hole a Petrových kamenů na Ovčárnu a od ní po asfaltové silničce až na vrchol Pradědu. Z vrcholu hory se vracíme stejnou cestou k rozcestí pod Pradědem a odtud jdeme vpravo po červené turistické trase k chatě Švýcárna. Od chaty vede trasa na rozcestí Slatě a dále po červené značce okolo Velkého Jezerníku, přes Kamzík a Klínovec. Cestou překonáváme rašelinové mokřiny. Po průchodu pasekou sestupujeme kolem lyžařského vleku k silnici ze Šumperka do Jeseníku. Odtud je to již kousek do areálu v Červenohorském sedle.

  Zpět

   Turistická trasa - Sedlo Skřítek - Červenohorské sedlo
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Skřítek 
 867 m n.m.         křižovatka turistických cest 
 0,5 
 Nad Skřítkem 
 889 m n.m.         
 2,0 
 Pod Ztracenými kameny 
 1114 m n.m.        
 5,9 
 Jelení studánka 
 1269 m n.m.       křižovatka turistických cest 
 7,1 
 Nad Malým kotlem 
 1282 m n.m.        
 11,1 
 Nad Ovčárnou 
 1386 m n.m.      křižovatka se a  
 11,5 
 Ovčárna pod Pradědem 
 1321 m n.m.         část trasy souběžně s  
 14,1 
 Praděd rozc. 
 1430 m n.m.         
 15,1 
 Praděd 
 1491 m n.m.         
 16,1 
 Praděd rozc. 
 1430 m n.m.           
 18,5 
 Švýcárna 
 1320 m n.m.          
 19,0 
 Slatě 
 1294 m n.m.        
 24,3 
 Červenohorské sedlo 
 1015 m n.m.        


 V sedle Skřítek se nachází rašeliniště o ploše 166 ha, které má charakter tundry. Je vyhlášeno přírodní rezervací a není veřejnosti přístupné. Na rašeliništi se lze setkat se slatinnými loukami s druhy horských rašelin. Vody z rašeliniště jsou odváděny Podolským potokem. Zvláštností sedla je jeho plochost. V sedle s nachází motorest Skřítek a je jedním z nejdůležitějších východisek do oblasti hřebenu Hrubého Jeseníku.
 Pod Ztracenými kameny je rozcestí žluté a zelené turistické trasy a nachází se na jižním úbočí vrcholku Ztracené kameny ( 1250 m.n.m.), který se zvedá severovýchodním směrem nad motorestem Skřítek.
 Jelení studánka leží na hřebenu Vysoké hole ve výšce 1311 metrů. Vyvěrá zde pramen Stříbrného potoka, což je jedna ze zdrojnic Podolského potoka, který se u Velké Štáhle vlévá do Moravice. U studánky je postavený zastřešený kamenný útulek, kteří mohou využít jak turisté, tak i lyžaři za nepohody při cestě ze Skřítku na Praděd. Poblíž Jelení studánky roste mnoho druhů vzácné květeny, mezi nimi například hvozdík pyšný.
 Lyžařské středisko s velmi dobrými sněhovými podmínkami. Je tady 6 vleků různé délky a 7 sjezdovek se všemi stupni obtížnosti. Lyžařský areál je umístěn uprostřed národní přírodní rezervace Praděd.
 Praděd je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, Moravy a českého Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu České republiky. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na vrcholu stojí 162 metrů vysoká televizní věž, jejíž horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice. Rozhledna je ve výšce 40m, při příznivých podmínkách lze spatřit Krkonoše, polské roviny i Vysoké Tatry. V objektu věže je možnost občerstvení v restauraci. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí. Na severozápadní straně se nachází Tabulové kameny s mnoha druhy mechů, lišejníků a jiných vzácných rostlin. Kvůli vzácné květeně je přístup na vrchol Pradědu povolen pouze po značených turistických cestách.
 Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m. Byla postavena již v roce 1887, avšak její historie sahá ještě hlouběji. Švýcárna je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu. Dnes slouží jako spolehlivá základna pro milovníky horské turistiky a lyžování.
 Jedno z nejvýznamnějších turistických, lyžařských a rekreačních středisek oblasti Hrubého Jeseníku. Nachází se ve výšce 1013 m.n.m. Roku 1935 zde byla Klubem českých turistů zbudována turistická chata, sloužící dodnes. Na sedle se nachází několik lyžařských vleků. Je zde také hlavní sídlo Horské služby. Sedlo je východiskem pro množství výletů do této oblasti.

Turistická trasa - Sedlo Skřítek - Červenohorské sedlo


Fotogalerie trasy

Motorest v sedle Skřítek
Červenohorské sedlo
Vršek Skiareálu Červenohorské sedlo
Ovčárna - silnice na Praděd
Autobusová zastávka Ovčárna
Pohled z Pradědu na Ovčárnu v létě
Vrbno pod Pradědem - Bezručova ulice
Vrbno pod Pradědem - Kostel
Vrbno pod Pradědem - Železniční zastávka


Turistické zajímavosti v okolí:
Červenohorské sedlo   Petrovy kameny   Praděd   Velká kotlina   Vysoký vodopád   Ovčárna  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Okolo Červenohorského sedla přes Kamenné okno   Cyklotrasa Z Červenohorského sedla do Videlského sedla   Cyklotrasa Z Hvězdy na Červenohorské sedlo   Cyklotrasa Z Vrbna pod Pradědem na Praděd  

Zpět

  Ubytování Praděd
  Ubytování Červenohorské sedlo
  Ubytování Klepáčov
  Ubytování Jeseníky
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist