Server České hory
Reklama
Západní Tatry Západní Tatry Západní TatryTuristická trasa - Ramzová - Javorník

Délka: 29,5 km
Obtížnost: náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná u chaty v Ramzovském sedle a pokračuje po červené turistické značce k místu zvanému Větrolam. Zde odbočíme vpravo a táhle stoupáme lesem přes vrchol Klín až na zalesněný vrchol Smrk. Nedaleko vrcholu se nachází rašeliniště. Ze Smrku se vydáváme vpravo po žluté značce na vrchol hory Kovadlina a dále přes sedlo Peklo a vrch Břidličný k rozcestí pod Špičákem. Ze sedla můžeme vystoupat na vrchol Špičáku nebo pokračovat dále po červené k prameni pod Stráží. Odtud jdeme již pohodlnou lesní cestou po průsecích a horských loukách do bývalé obce Hraničky a poté sestupujeme do obce Nové Vilémovice. Z Nových Vilémovic vede trasa přes osadu Červený důl a údolí Račího potoka k místu zvanému pod Rychleby. Dále stoupáme ke zřícenině hradu Rychleby a dále ke křížům u svatého Antonína. Z rozcestí klesáme k zámku Jánský vrch a odtud je to již kousek do centra města Javorník, kde trasa končí na náměstí.

  Zpět

   Turistická trasa - Ramzová - Javorník
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0   Ramzová Kaple sv. Rocha v Ramzové Ramzová - nyní  758 m n.m.        
 2,1   Klín   983 m n.m.        
 4,8   Smrk   1126 m n.m.      křižovatka s , a turistickou značkou 
 10,0   Kovadlina Kovadlina  976 m n.m.         
 11,0   Sedlo Peklo   842 m n.m.        
 14,0   Špičák   947 m n.m.        
 18,4   Hraničky   709 m n.m.         
 20,2   Nové Vilémovice   660 m n.m.        
 23,6   Kaštanová alej   471 m n.m.      část trasy souběžně s turistickou značkou 
 25,3   Rychleby zřícenina   448 m n.m.      trasa se napojí na  
 27,2   Sv. Antonín   445 m n.m.          
 29,5   Javorník Zámek Jánský vrch  298 m n.m.        


 Významné středisko zaměřené na sportovně - rekreační aktivity. Je ideální pro zimní i letní se rekreaci. Lanové dráhy jsou v provozu celoročně. V létě je významné místo jako výchozí bod pro letní turistiku.
 Nejvyšší hora Rychlebských hor. Blízko vrcholu se nalézá menší rašeliniště s výskytem několika vzácných druhů rostlin. U státní hranice s Polskem je na křižovatce turistických cest historické trojmezí Moravy, Slezska a Kladska.
 Vrch na státní hranici s Polskem a významná křižovatka turistických cest. Ze skal na jejím vrcholu, tzv. mrazových srubů z tonalitu, je krásný výhled do Kladska a na Žulovsko a polské Góry Bialske.
 Špičák je nejvyšší vrchol Travenské hornatiny.
 Bývalá horská osada Hraničky se rozkládala u státní hranice pod Hraničním vrchem. Z kdysi relativně veliké horské osady se dochovalo pouze jediné stavení, tzv. Zapletalova chata. Z krásných horských chalup zbyly pouze ruiny. Na Hraničkách byl nově otevřený hraniční přechod pro pěší, cyklisty, běžkaře a vozíčkáře.
 Zřícenina gotického hradu z 13. století. Sloužil jako strážní hrad obchodní stezky z Nisy do Hradce Králové. Opuštěn byl v polovině 15. stol. a do dnešních dnů se dochovaly pozůstatky obvodových hradeb a po amaterském archeologickém výzkumu z minulého století upravená věž na vyhlídku do údolí Račího potoka.
 Nádhernou dominantou města je strmý Jánský vrch, na které stojí impozantní zámek Jánský Vrch. Na náměstí naleznete několik zachovalých měšťanských domů, nádhernou radnici, barokní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1718.

Turistická trasa - Ramzová - Javorník


Fotogalerie trasy

Kaple sv. Rocha v Ramzové
Kaple sv. Rocha v Ramzové
Kovadlina
Kovadlina
Zámek Jánský vrch
Zámek Jánský vrch

Ramzová - nyní
Ramzová - nyníTuristické zajímavosti v okolí:
Javorník   Ramzová   Smrk   Nýznerovské vodopády   Ostružná   Obří skály  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Dolní Fořt - Hraničky - Horní Hermanice   Cyklotrasa Bílá Voda - Javorník - Mikulovice   Cyklotrasa Bílá Voda - Javorník - Hraničky   Cyklotrasa Okružní trasa okolo Račího údolí  

Zpět

  Ubytování Javorník
  Ubytování Ramzová
  Ubytování Račí údolí
  Ubytování Jeseníky
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist