Server České hory
Reklama
Velká Fatra Velká Fatra Velká FatraTuristika, Výlet do okolí
Z Prášil na Prášilské jezero

Délka: 8,4 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: část trasy značená

Výlet začínáme v obci Prášily a vycházíme po červené turistické trase směrem na Prášilské jezero. Po necelých 4 km narazíme na Prášilské jezero, které je ledovcového původu. Od jezera půjdeme po kamenné suti kolem roubeného odpočívadla k rozcestí Liščí díry. Tady se napojíme na zelenou turistickou trasu a směřujeme směr rozcestí Slunečná – samota. Z tohoto rozcestí pokračujem po žluté turistické trase k dalšímu rozcestí Slunečná - bývalý Gruberg. Žlutá turistická značka se napojí na silnici a odvede nás zpět do Prášil.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Z Prášil na Prášilské jezero
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Prášily 
 872 m n.m.      křižovatka turistických tras , , a cyklotrasy 
 3,8 
 Prášilské jezero 
 1079 m n.m.         
 4,7 
 Liščí díry 
 1055 m n.m.       rozcestí turistických tras 
 5,8 
 Slunečná – samota 
 978 m n.m.         
 7,3 
 Slunečná – Gruberg 
 894 m n.m.          
 8,4 
 Prášily 
 872 m n.m.        


 Prášily se rozprostírají na svahu hor Ždánidla, Poledník a Formberg na obou březích Prášilského potoka. Osada vznikla kolem čtyř sklářských hutí. Místní sklářské hutě se specializovaly na výrobu zrcadlového skla a jejich provoz skončil roku 1824. V současné době zažívají Prášily nový rozkvět díky turistickému centru.
 Prášilské jezero je ledovcového původu a rozkládá se jihovýchodně od obce Prášily. Leží v nadmořské výšce 1079 m a severním svahu vrchu Poledník. Rozloha jezera je 3,7ha a jeho hloubka je kolem 15m. Jezero vzniklo po ustoupení ledovce a na jeho západní straně se nad ním zdvihá 150 m vysoká karová stěna. Jezero je díky své vysoké kyselosti od 70. let bez ryb. Z cípu jezera vytéká Jezerní potok, jehož vody se po spojení s Prášilským potokem vlévají do Křemelné. Jezero bývalo obklopené jehličnatými lesy. Nyní je ze stěny nad jezerem díky polomům překrásný výhled.
 Slunečná bývala dříve nazývána Gruberg. Do roku 1948 zde stávala osada o dvanácti domech, po roce 1952 zase pro změnu tanková střelnice. Nyní se tady nachází informační srub Správy Národního parku Šumava a útulné občerstvení, kde se můžeme skvěle občerstvit.

Turistika, Výlet do okolí - Z Prášil na Prášilské jezero


Fotogalerie trasyTuristické zajímavosti v okolí:
Hora Poledník   Prášilské jezero   Jezero Laka   Vchynicko-tetovský kanál   Srní   Čeňkova pila  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Modrava - Poledník   Turistická trasa Hartmanice - Vintířova skála - Hartmanice   Turistická trasa Srní - Vchynicko-tetovský plav. kanál   Turistická trasa Železná Ruda - jezero Laka  

Zpět

  Ubytování Prášily
  Ubytování Mechov
  Ubytování Nová Hůrka
  Ubytování Šumava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist