Server České hory
Reklama
Slovenský ráj Slovenský ráj Slovenský rájTuristika, Výlet do okolí
Nýrsko - vodní nádrž Nýrsko

Délka: 9 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začínáme u informačního centra v Nýrsku. Pokračujeme proti proudu Úhlavy asfaltovou cestou přes Starou Lhotu až k vodní nádrži Nýrsko. Tady odbočíme na žlutou turistickou trasu, která směřuje do Větrovce, kde u autobusové zastávky odbočíme na zelenou turistickou trasu. Zelená nás dovede až ke zřícenině hradu Pajrek. Z tohoto místa stále po zelené směřujeme zpět do Nýrska.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Nýrsko - vodní nádrž Nýrsko
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Nýrsko 
 462 m n.m.       Vycházkový okruh Nýrsko 
 1,3 
 Lesní divadlo 
 470 m n.m.        
 2,9 
 Stará Lhota 
 490 m n.m.        
 3,7 
 Vodní nádrž Nýrsko 
 500 m n.m.        
 4,5 
 Větrovec, bus 
 553 m n.m.      rozcestí se turistickou trasou 
 5,4 
 Stará Lhota 
 490 m n.m.        
 7,2 
 Zřícenina Pajrek 
 615 m n.m.        
 9,0 
 Nýrsko 
 462 m n.m.        


 K významným stavbám Nýrska náleží raně barokní radnice z roku 1684 se schoďovým štítem s pilastry a štukovými ornamenty. Nejstarší budovou města je nepochybně farní kostel sv. Tomáše apoštola z poloviny 14. století.
 Lesní divadlo připomíná pohádkový hrad. Pochází z let 1929 - 1935, kdy v Nýrsku působily dva ochotnické spolky a divadlo vůbec bylo velmi oblíbenou zábavou. Fungování divadla bylo ukončeno v 70. letech 20. století. Dnes je v areálu Lesního divadla rekreační zařízení a zvědaví turisté je mohou obdivovat pouze zvenčí.
 Přehrada Nýrsko byla postavena na toku řeky Úhlavy a je zásobárnou pitné vody pro Plzeň a Domažlicko. Pod hrází je moderní úpravna pitné vody. Přehrada byla postavená v letech 1965 až 1969. U vodní nádrže jsou rekreační aktivity a koupání zakázány.
 Hrad Pajrek byl pravděpodobně založen v první polovině 14. století jako strážný hrad při zemské stezce. Od poloviny 16. století byl hrad trvale opuštěn. Z bývalého obranného hradu se zachovalo pouze několik trosek obytného stavení, věže a příkop.

Turistika, Výlet do okolí - Nýrsko - vodní nádrž NýrskoTuristické zajímavosti v okolí:
Nýrsko   Pajrek   Přehrada Nýrsko   Bystřice nad Úhlavou   Hamry   Hojsova Stráž  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Okolo Nýrska přes Děpoltice   Turistická trasa Hojsova Stráž - Prenet   Cyklotrasa Okruh Železnorudskem   Turistická trasa Hojsova Stráž - vodopád Bílá strž  

Zpět

  Ubytování Nýrsko
  Ubytování Hodousice
  Ubytování Skelná Huť
  Ubytování Šumava
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist