Server České hory
Reklama
Server Alpské.cz Server Alpské.cz Server Alpské.czTuristická trasa - Kamenický Šenov - Kytlice

Délka: 8,7 km
Obtížnost: nenáročná
Okruh: NE, Značení: značená

Trasa začíná na náměstí v Kamenickém Šenově a odtud pokračuje vzhůru po silnici k přírodními útvaru zvanému Panská skála. Z jejího vrcholu je krásný výhled na oblast západních Lužických hor. Z Panské skály se vrátíme zpět k silnici, projdeme obcí Prácheň a po modré turistické značce pokračujeme vlevo zprvu po polní cestě a poté podél silnice kolem vrchu Klučky do stejnojmenné obce. Zde trasa odbočuje vlevo a pokračuje kolem Polevského vrchu, Medvědí hůrky a Stříbrného vrchu do obce Falknov. Dále jdeme po silnici stále po žluté až ke kostelu v obci Kytlice, kde tato trasa končí.

  Zpět

   Turistická trasa - Kamenický Šenov - Kytlice
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Kamenický Šenov - náměstí 
 531 m n.m.        
 0,9 
 Panská skála 
 576 m n.m.      možno též po cyklo 211 
 3,3 
 V Lomu - ukazatel 
 615 m n.m.       cyklo 211 
 5,2 
 Klučky - kostel 
 554 m n.m.        
 8,7 
 Kytlice - kostel 
 482 m n.m.        


 Kamenický Šenov je proslulé sklářské město na rozhraní CHKO České středohoří a Lužických hor. První zpráva je z roku 1352 v českokamenické kronice, kde je ves založená přistěhovalými Lužickými Srby nazývána Sonov a později Steinschönau (Kamenický Šenov). Městskou památkovou zónu tvoří zástavba domů z 18. století. Ke sportovnímu vyžití slouží v zimě sjezdovka na Práchni. Další je v nedalekém Polevsku, kde jsou také lyžařské běžecké tratě. Kratší běžkařské trasy se zajímavými výhledy do krajiny nabízí bezprostřední okolí Kamenického Šenova. V letních měsících je nejčastějším cílem výletů Panská skála - čedičový útvar se sloupcovitou odlučností, připomínající varhany. Příznivci cykloturistiky nejčastěji vyjíždějí směrem na Polevsko nebo na Slunečnou.
 Národní přírodní památka Panská skála je geologická lokalita, na které se nacházejí kamenné varhany vzniklé sloupcovitou odlučností čediče při tuhnutí magmatu, které bylo obnažené vlivem lidské těžební činnosti do současné podoby. Chráněné jsou svislé pěti až šestiboké sloupce, které některé dosahují délky až 12 metrů. Rozloha chráněného území je 1,26 ha. Ve vzniklé depresi se vytvořilo jezírko.
 Obec se sklářskou tradicí získala název podle rodiny sklářského mistra Kittla. Sklárna byla zrušena roku 1756 a poté se v obci rozvíjelo broušení a malování skla. V obci je řada roubených chalup, nejcennější z nich jsou památkově chráněny. Na východním okraji obce je malebný lesní rybník, upravený již v roce 1907 jako koupaliště, v lese za domem čp. 1 v Dolním Falknově bylo v roce 1931 zřízeno lesní divadlo. Na svahu Stříbrského vrchu je malý lyžařský vlek.

Turistická trasa - Kamenický Šenov - Kytlice


Fotogalerie trasy

Panská skála
Kostel v Kamenickém Šenově
Muzeum v Kamenickém Šenově
Panská skála
Kytlice
Kytlice
Kytlice


Turistické zajímavosti v okolí:
Kamenický Šenov   Kytlice   Polevsko   Panská skála   Mlýny   Nový Bor  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Cyklotrasa Buková   Cyklotrasa Krajem pískovcových skal   Cyklotrasa Kytlice - Dolní Podluží - Varnsdorf   Cyklotrasa Lindava - Kamenický Šenov  

Zpět

  Ubytování Kytlice
  Ubytování Kamenický Šenov
  Ubytování Polevsko
  Ubytování Lužické hory a Č.Švýcarsko
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist