Server České hory
Reklama
Alpy - Německo Alpy - Německo Alpy - NěmeckoTuristická trasa - Děčín - Hřensko

Délka: 16 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: NE, Značení: značená

Tato trasa patří k nejkrásnějším v Českém Švýcarsku, a to především díky výhledům na Labské údolí a řeku Labe. Trasa začíná u nemocnice v Děčíně, odtud pokračujeme po červené turistické značce vzhůru kolem mohutných skalních bloků na vyhlídkovou plošinu Stoličné hory. Dále jdeme stále po červené po temeni kopce ke krátké odbočce na Sněžnickou vyhlídku a stále po okraji plošiny až k odbočce na Labskou vyhlídku. Nachází se zde vyhlídkový pavilon s nádhernými pohledy na údolí Labe. Po několika stovkách metrů se červená značka napojí na širší cestu, která vede při okraji skal nad údolím Loubského potoka k okraji obce Ludvíkovice. Na okraji vsi trasa sestoupí vlevo k potoku a krátkým kaňonovitým úsekem pokračuje ke hřbitovu padlých z 2. světové války. O kus dál opět stoupáme až na hranu pískovcové terasy nad řekou a dále k rozcestí Růžová vyhlídka. Červená značka dále pokračuje bez větších výškových rozdílů až k širší cestě vedoucí od Bynovce na Labskou Stráň. Zde si můžeme prohlédnout překrásnou vyhlídku zvanou Belvedér, která je nejstarší v Českém Švýcarsku. Pokračujeme přes obec Labská Stráň až do údolí Suché Kamenice a odtud vlevo podél jejího toku dolů až k silnici při břehu Labe. Po této silnici pokračujeme vpravo do Hřenska, kde trasa končí.

  Zpět

   Turistická trasa - Děčín - Hřensko
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0   Děčín - nemocnice Gloriet Růžové zahrady, na pozadí Kostel Povýšení sv. Kříže Pohled z Pastýřské stěny na Děčín Děčín - kostel Sv.Kříže Děčínský zámek  218 m n.m.      křižovatka se  
 0,5   Stoličná hora   289 m n.m.      místo dalekého rozhledu 
 3,2   Nad Loubím   319 m n.m.      křižovatka se  
 4,8   Růžová vyhlídka   394 m n.m.      místo dalekého rozhledu 
 10,5   Belvedér - vyhlídka Salla terrena na vyhlídce Belvedér Skalní vyhlídka Belvedér  300 m n.m.      místo dalekého rozhledu 
 12,5   Údolí Suché Kamenice   292 m n.m.      křižovatka s  
 16,0   Hřensko - nábřeží Hřensko Hřensko  129 m n.m.      křižovatka se a cyklo 21 
Další fotky z okolí trasy: Labské údolí

 Děčín je okresní město na březích řeky Labe při ústí řeky Ploučnice. Původně zde stávalo slovanské hradiště kmenu Děčanů, později knížecí hrad. Hradní areál prodělal několik přastaveb, poslední byla gotická. K dalším architektonickým zajímavostem patří raně barkoní kostel sv. Kříže z let 1687-91, kostel sv. Václava a Blažejě z let 1754-78, pozdně gotický most přes řeku Ploučnici. Na náměstí se nachází několik renesančních domů a novogotická radnice. Muzeum s obrazárnou, expozicí gotické plastiky a časoměrných přístrojů.
 Stoličná hora je stolová hora na pravém břehu řeky Labe. Na vrcholku se nalézá na pískovcové plošině obelisk vztyčený v roce 1879 u příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty. Od obelisku je pěkný výhled na město Děčín a protější Sněžnickou vrchovinu s nejvyšším vrcholem Děčínským Sněžníkem. Na samotné Stoličné hoře jsou ještě další dvě vyhlídky – Sněžnická vyhlídka a vyhlídka Labská stráž.
 Růžová vyhlídka je upravená skalní vyhlídka do údolí Labe nalézající se v Růžovém hřebeni. Z vyhlídky jsou pěkné pohledy do údolí Labe a na okolní skály a věže Růžového hřebene.
 Vyhlídka Belvedér je upravená skalní terasa asi 130m nad řekou Labe. V blízkosti terasy s vyhlídkou se nalézá bývalý hostinec, dnes penzion Belvedér. Na přelomu 18. století zde byla vybudována vlastníky nedalekého zámku v Bynovci sala terrena s dodnes dochovaným erbem zakladatelů - pánů z Clary-Aldringen a zároveň byla upravena vyhlídková terasa. Na terase se v té době pořádaly oblíbené hudební produkce.
 Obec Hřensko se nachází v romantickém skalním kaňonu. Původně zde stávala plavecká a dřevařská osada a sklady. Díky turistice došlo v 19. a 20. století k rozvoji obce. K historickým památkám patří kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1786. Hřensko je konečnou stanicí lodní dopravy na našem území a východiskem k soutěskám říčky Kamenice a Pravčické bráně.

Turistická trasa - Děčín - Hřensko


Fotogalerie trasy

Labské údolí
Labské údolí
Gloriet Růžové zahrady, na pozadí Kostel Povýšení sv. Kříže
Gloriet Růžové zahrady, na pozadí Kostel Povýšení sv. Kříže
Děčínský zámek
Děčínský zámek

Pohled z Pastýřské stěny na Děčín
Pohled z Pastýřské stěny na Děčín
Hřensko
Hřensko
Skalní vyhlídka Belvedér
Skalní vyhlídka Belvedér

Salla terrena na vyhlídce Belvedér
Salla terrena na vyhlídce Belvedér
Hřensko
Hřensko
Děčín - kostel Sv.Kříže
Děčín - kostel Sv.KřížeTuristické zajímavosti v okolí:
Děčín   Hřensko   Arnoltice   Divoká a Tichá soutěska   Dolní Žleb   Pravčická brána  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Mezní Louka - Hřensko   Cyklotrasa Z Děčína údolím Labe do Německa a zpět   Cyklotrasa Z Benešova přes Žandov a Kamenický Šenov   Cyklotrasa Krajem pískovcových skal  

Zpět

  Ubytování Hřensko
  Ubytování Labská Stráň
  Ubytování Arnoltice
  Ubytování Lužické hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist