Server České hory
Reklama
Nízké Tatry Nízké Tatry Nízké TatryTuristika, Výlet do okolí
Okolo Aše

Délka: 15,7 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Výlet začíná na náměstí v Aši a pokračuje po modré značce severně k rozhledně Háj a přes oblast zvanou Pod Hájem ke zřícenině hradu v obci Podhradí, kde trasa výletu na rozcestí přechází na zelenou značku. Po zelené výlet pokračuje okolo hájovny údolím potoka Bílý Halštrov a přehrady do Dolních Pasek. Odtud jde dále spolu s potokem do obce Vernéřov. Trasa výletu se zde stáčí vlevo a po místní komunikaci a cyklotrase č. 2060 se vrací zpět do Aše.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolo Aše
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Aš 
 640 m n.m.        
 2,2 
 Háj – Bismarckova rozhledna 
 757 m n.m.       křižovatka se turistickou značkou 
 3,1 
 Pod Hájem 
 704 m n.m.        
 5,7 
 Podhradí 
 560 m n.m.         
 7,3 
 Bílý Halštrov přehrada 
 539 m n.m.       křižovatka se turistickou značkou 
 9,6 
 Dolní Paseky 
 555 m n.m.       křižovatka se turistickou značkou 
 11,4 
 Vernéřov 
 600 m n.m.      silnice, cyklotrasa č. 2060 
 15,7 
 Aš 
 640 m n.m.        


 Ve městě se zachovala řada významných památek např. budova radnice, muzeum, kde je možné shlédnout v Evropě ojedinělou sbírku 25 000 párů rukavic. K nejstarším drobným památkám patří kamenné smírčí kříže. V Aši máte neopakovatelnou možnost shlédnout sochu reformátora Luthera, jedinou v Čechách. Jednou z dominant města je i kamenná Bismarckova rozhledna na vrchu Háj.
 Charakteristickou dominantou městského panoramatu je 36 metrů vysoká věž – rozhledna. Z rozhledny na Háji je krásný kruhový rozhled.
 Obec se zříceninou raně gotického hradu Neuberg ze 13. století. V okolí hradu byl v 17. století postaven renesanční zámek. Jeho přesná podoba není známá, po poničení Švédy na přelomu 30. a 40. let a znovu na konci 17. století byl původně snad trojkřídlý zámek výrazně přestavěn do podoby velké obdélné dvoupatrové budovy. Ta byla po požáru roku 1902 opuštěna a postupně se změnila ve zříceninu, dnes tu stojí pouze trosky obvodových zdí. Velmi cennou památku Podhradí je kostel Dobrého pastýře, jeden z nejstarších evangelických kostelů u nás s nádherným dřevěným interiérem.
 Sedmihektarová přehradní nádrž Bílý Halštrov nyní slouží jako přehradní nádrž pro požární účely, částečně k zadržení povodňových průtoků v povodí, pro chov ryb, rekreaci a napájení malé vodní elektrárny.
 Obec byla jednou z prvních obydlených míst na Ašsku. Z dřívějších obydlí se ve vesnici zachovaly už jen zbytky z tehdejší obce. Za zmínku stojí pečlivě udržovaný dům s hrázděným patrem čp. 73, nebo dům čp. 45 a 13. Dům č.13 patří mezi nejstarší zachovalé domy v obci. Na vstupním portále domu je letopočet 1783. V obci, kousek od místa, kde se setkává žlutá a zelená turistická značka, na pravém břehu potoka Bílý Halštrov, je mírně radioaktivní minerální pramen. Pramen je zmiňován již ve 12. stol., v 16. stol. byl pramen považován za léčebný. Je volně přístupný.
 V zatáčce za rybníkem nechal v roce 1912 upravit místní pramen ašský továrník Gustav Geipel. Jmenuje se Petrova studánka a obnovena byla v roce 1994.

Turistika, Výlet do okolí - Okolo Aše


Fotogalerie trasy

Goetheho památník v Aši
Muzeum textilií v Aši
Kostel v Aši


Turistické zajímavosti v okolí:
   Dolní Paseky   Podhradí   Hazlov   Libá   Ostroh  

Další trasy v okolí:
Turistická trasa Z Aše po modré stezce k vodě   Turistická trasa Okolo Hazlova   Turistická trasa Okolo Františkových Lázní   Turistická trasa Okolo Chebu přes hrad Hrozňatov  

Zpět

  Ubytování Skalná
  Ubytování Horní Luby
  Ubytování Františkovy Lázně
  Ubytování Krušné hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist