Server České hory
Reklama
Slovenský ráj Slovenský ráj Slovenský rájTuristika, Výlet do okolí
Okolo Chebu přes hrad Hrozňatov

Délka: 26,8 km
Obtížnost: středně náročná
Okruh: ANO, Značení: značená

Tento výlet bude procházet jedním z nejzápadnějších míst v ČR a na východním okraji přírodního parku Smrčiny. Vycházíme od infocentra, které je v centru Chebu. Naše turistická značka je červená. Nejdříve procházíme jižní částí města Chebu a směřujeme na hrad Hrozňatov. U hradu se napojíme na zelenou turistickou značku a jdeme podél hranic se SRN přes Svatobořský les do bývalé obce Horní Hraničná. Dále stále po zelené na Zelenou horu, kde je Bismarckova věž - kamenná rozhledna s nádhernými výhledy. Z tohoto místa se po zelené vracíme zpět na naše výchozí místo.

  Zpět

   Turistika, Výlet do okolí - Okolo Chebu přes hrad Hrozňatov
Podívejte se na mapu

 Dist.   Lokalita   Výška   Značení   Popis 
 0,0 
 Cheb - informační centrum 
 457 m n.m.      křižovatka turistických tras 
 7,6 
 Hrad Hrozňatov 
 467 m n.m.      křižovatka s turistickou trasou 
 18,6 
 Horní Hraničná 
 574 m n.m.      křižovatka se turistickou trasou 
 20,5 
 Bismarckova věž 
 645 m n.m.         
 26,8 
 Cheb 
 457 m n.m.        


 Málokteré město se může chlubit tak vzácnými památkami. Jednou z nejkrásnějších středoevropských románských památek je Chebský hrad, střežený Černou věží. Za kamenným opevněním hrad skrývá evropský unikát - vzácnou dvoupatrovou románskogotickou kapli. Špalíček - symbol chebského náměstí tvoří bizarní komplex 11 domů rozdělených Kramářskou uličkou, který vyrůstal od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů. Pro svoji stavební a architektonickou jedinečnost byl Cheb, prohlášen v roce 1981 městskou památkovou rezervací.
 Na místě dnešního zámku ve Starém Hrozňatově stával na skále nad potokem hrad, jehož nejstarší částí je dodnes zachovaná - okrouhlá románská věž s více než 3 m silnými zdmi o obvodu asi 32 m a stejně vysoká (Černá věž). Byl založen již počátkem 13.století a postaven byl v románském slohu. Dobou svého vzniku je řazen mezi nejstarší v západních Čechách.
 Horní Hraničná patří mezi zaniklé obce. Ležela na jihozápadním úpatí vrchu Zelená Hora. Ves vznikla asi ve 14. století a vždy byla menší osadou. V 50. letech se osada ocitla v hraničním pásmu (hraniční zátarasy byly v těsné blízkosti), což znamenalo její zánik. V současné době zde je pouze areál bývalých kasáren PS a naproti přes silnici větší zříceniny jednoho, zřejmě staršího domu.
 Vrch Zelená Hora je dominanta Chebska s televizní věží. V její blízkosti je tzv. Bismarckova věž - kamenná rozhledna z počátku 20. století. Věž je během letních měsíců otevřena celodenně. Z věže je pěkný výhled nejen na město, ale také je vidět na pohoří Fichtelgebirge (Smrčiny) a Frankenwald (Francký les), při dobrém výhledu dokonce daleko do Duryňska a Saska.

Turistika, Výlet do okolí - Okolo Chebu přes hrad Hrozňatov


Fotogalerie trasy

Náměstí v Chebu se
Písečná brána chebského hradu
Cheb - Kostel sv.Mikuláše
Chebský hrad
Cheb - Klášterní zahrady
Cheb - Muzeum
Cheb - Kaple sv. Erharda a Uršuly


Turistické zajímavosti v okolí:
Cheb   Jesenice   Komorní hůrka   Františkovy Lázně   Ostroh   Rašeliniště Soos - Hájek  

Další trasy v okolí:
Cyklotrasa Okolí Františkových Lázní   Turistická trasa Okolo Františkových Lázní   Turistická trasa Okolo Hazlova   Cyklotrasa Z Mariánských Lázní do Lázní Kynžvart  

Zpět

  Ubytování Františkovy Lázně
  Ubytování Dolní Žandov
  Ubytování Skalná
  Ubytování Krušné hory
Katalog ubytování podle míst
 
TOPlist